Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam

BAŞKAN GÜRÜN’DEN İSRAİL-FİLİSTİN AÇIKLAMASI“BİR PROJENİN PARÇASI”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, İsrail ve Filistin arasında yaşanan çatışmalara ilişkin açıklama yaptı. Gürün, “Bunun sadece bir İsrail-Filistin savaşı olduğunu düşünmüyorum” dedi.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, bu sabah katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. İsrail ve Filistin arasında yaşanan çatışmalara ilişkin görüşlerini de paylaşan Gürün, Türkiye’nin bu çatışmalara insani ve barış yönünden bakması gerektiğini söyledi.

“HER İKİ TARAFI DA BARIŞA YÖNLENDİRMELİYİZ”

Başkan Gürün, “Türkiye’nin bu insanlık trajedisine nasıl bakması gerekiyor?” sorusuna şöyle yanıt verdi;

“İnsani yönden, barış yönünden bakmak gerekiyor. Ben orada canını kaybeden bir çocuğun acısını yüreğimde hissediyorum. O görüntüler çok feci. Hamas’ın bir eğlence yapılan yere baskın yaparak sivilleri öldürmesi, onu araçlarda taşıması da içimi yakıyor. Filistin olayı ile ilgili İsrail’in yaptıklarıyla ilgili bizim de itirazlarımız var. Ama bunu terörle, sivil halka, çocuklara zarar vererek yapmak, rehine alarak, onları kalkan gibi kullanmak, binlerce bombayı acımasızca ‘kimle ölürse ölsün’ dercesine hastaneyi bile bombalıyorsa ben, bu eylemlerin hepsine karşı durmalıyım. Benim orada söylemem gereken şu an da onların acilen ihtiyacı olan her türlü yiyecek içecek, özellikle sağlık ilaç, müdahale, mazot bunların temini için mücadele etmeliyim. Bir an önce bu bombalamayı ve bundan sonra olacağı varsayılan kara harekatını, o zaman neler olabileceğini tahmin edince insanın yüreği gerçekten acıyor. Biz barışı, barış için ne yapmamız gerekiyorsa onu, insani yardımları, gerekirse diğer tarafa da yapayım ama insan odaklı bakmamız gerekiyor. İnsani olarak yardım yapmamız gerekiyor. Her iki tarafı da barışa yönlendirmeliyiz. Bunun için de elimizden gelen her türlü fedakarlığı yapmalıyız. Bunu bir inanç bazında değil, orada yaşayan insanların hayatlarını asgari ölçüde devam ettirmeleri için bakmalıyız. İnanç doğrultusunda bakıldığı zaman, olay bambaşka boyutlara ve şekillere bürünüyor.

“BU SADECE İSRAİL-FİLİSTİN SAVAŞI DEĞİL”

Bunun sadece bir İsrail-Filistin savaşı olduğunu düşünmüyorum. Bu oradan başlatıldı, arkasında başka büyük bir projenin bir parçası olduğunu düşünüyorum. Türkiye’ye baktığımız da yine Atamızın söylediği, ‘Yurtta sulh cihanda sulh’ Yunanistan Amerika ile birlikte Ege’de bütün adaları silahlandırdı. Ukrayna, Rusya birbirine giriyorlar ve orada da çok büyük canlar kaybediliyor. Ermenistan, Azerbaycan büyük ölçüde çözülmüş olmakla beraber yine batı ülkeleri Ermenistan ile bir araya gelerek olumsuz şeyler yapmak ve önümüzde patlamaya hazır problemler var. İran, bizi düşman olarak görüyor ve Zengezur geçidini açtırmıyor, kendi içindeki yapılardan dolayı Azerbaycan ve Türkiye’den korkuyor ve ona göre tedbirini alıyor. Irak, Suriye, etrafımız bir ateş çemberi. Bunlar batının emperyalist bakış açısı ve ideolojisiyle teker teker zincirleme reaksiyona sokulacak alanlar ve ben bunun ortasındayım. Bu durumda benim kesinlikle bir taraf olmak değil, Yurtta sulh cihanda sulhu sonuna kadar müdafaa etmem ve uygulamam gerekiyor. Yapılan her yanlış bize çok büyük pahalıya patlayacak.”