BAŞKAN AYKIN: “VATAN PARTİSİ MUĞLA HALKININ YANINDA”

featured
service service

Vatan Partisi Muğla İl Başkanı Emre Aykın beraberindeki heyetle, Muğla’nın Menteşe İlçesinde bulunan sanayi esnafını ziyaret ederek sorunlarını ve beklentilerini dinledi. Aykın, “Muğla halkının, esnafının, üreticisinin, emekçisinin yanındadır. Onlarla omuz omuza ekonomik her türlü zorluğa karşı çözüm önerilerimiz ile birlikte mücadele edeceğiz” dedi.


Türk Lirası’nda yaşanan tarihi değer kaybının ardından gelen zamlar, vatandaşın alım gücünü düşürdü. Doğalgaz, elektrik, benzin, motorin ve LPG’ye gelen zamlar yurttaşın yanı sıra sanayi esnafını da etkiledi.
Vatandaşlar yakıt masrafından tasarruf etmek için toplu taşımaya yönelirken esnaf da müşteri bulamamaktan dert yanıyor.
Vatan Partili gençler sanayi esnafına, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perçinçek’in “Üretim Devrimi” kitabı ile “Vatan ve üretim için Vatan Partisi’ne üye ol” yazılı broşürleri vatandaşlara dağıtırken Başkan Aykın’ın ziyaret ettiği sanayi esnafı da özellikle akaryakıta gelen zamlar nedeniyle vatandaşların araçlarını rutin bakımlara dahi getirmediklerini belirtti.
“BEN TÜKENDİM”
“Bizi pandemi vurmadı. Yalan söylemeye gerek yok” diyen bir esnaf şöyle konuştu: “Tekerlek dönmüyorsa bizim iş olmuyor. Bak esnafların hepsi mutsuz. 10 esnafın 8 tanesi icralık. Benim de var. Ödeyemiyorsun baksana. Hava güzel, yaz. Burada bir sirkülasyon olması lazım, milletin para kazanması lazım. Ben bu ülke hakkındaki samimiyetimi kaybettim, ben tükendim.”
“BEN ORADA NASIL İŞ YAPACAĞIM”
Öte yandan sanayi esnafı Menteşe’ye bağlı Akkaya Mahallesine yapılması planlanan S.S. Muğla Ata Küçük Sanayi Sitesi hakkında ise şunları söyledi:
“Biz de şuan taşınmayı istemiyoruz. Çünkü sanayi daha yeni oturdu, çarşının içinde işlerimiz yeni açıldı. Şimdi bizim elimizden ekmeğimizi almak gibi bir şey bu. Ekmeğimizi alıyorlar elimizden. Orada ben nasıl iş yapacağım?”
“BİZ ORADA RUHSAT BİLE ALAMAYIZ”
“Menteşe sanayisi olarak burada kalacağız, büyüyen sektörlerimiz var onlar giderse gidecek” diyen bir esnaf ise “Çimento geçen sene 35 liraydı şimdi 85 lira. Hangi küçük esnaf gidecek oraya bir buçuk iki milyon liraya dükkan mal edecek? Ben aküyle, asitle uğraşıyorum, arkadaşlarımda yağcı. Arıtma tesisinde tutun biz orada ruhsat bile alamayız” dedi.
“MÜŞTERİLERDE AZALMALARA NEDEN OLACAK”
Sanayi esnafının daha uzağa gideceğini söyleyen başka bir esnaf da, “Bence kötü olur. Sanayi esnafı bence daha uzağa geçecek. Muğla’dan oraya gelecek olan insanlar mesela merkezden buraya 2-3 dakika da gelecek olan kişiler diğer tarafa, 10-15 dakika da gidecek. Bu da müşterilerde azalmalara neden olacak” diye konuştu.
Vatan Partisi Muğla İl Başkanı Av. Emre Aykın ise Vatan Partisi’nin Türkiye’nin dört bir yanında ilçelerde ve köylerde Üretim Devrimi kurultayları düzenlediğini, üreticilerle bir araya gelerek ekonomik sıkıntıların çözüm yollarını konuştuğunu, çözüm olarak ‘’plan, tasarruf, yatırım, istihdam, üretim ve adil paylaşım’’ üzerine kurulu bir ekonomik model sunduğunu ve bu ekonomik modelin üretimden ve kamulaştırmadan geçtiğini söyledi.
Başkan Aykın şu ifadeleri kullandı:
“Muğla İl Örgütümüz, esnafımıza, tüccarımıza, sanayicimize, zanaatkarımıza, çiftçimize ve turizmcimize ulaşıyor; ekonomik sıkıntıların çözümü ve programını konuşuyor. Bu defa, Menteşe ilçemizin Karabağlar Yaylası girişinde yıllardır kurulu bulunan sanayi sitemiz esnafı ile bir araya geldik ve onlara kulak verdik.
“ESNAFIMIZ BELİRSİZLİKLER NEDENİYLE TEDİRGİN DURUMDA”
Esnafımız, sitenin Akkaya-Yerkesik yolu üzerinde belirlenen bölgeye taşınması planındaki belirsizlikler nedeniyle tedirgin durumda. Bununla birlikte, parsellerinin konut alanı olarak belirlenmiş olması ve konut projeleri ile sanayinin iç içe geçmiş olmasının ayrı bir çözümsüzlük oluşturduğunu düşünüyor. Kiracı esnafın geleceği belirsiz iken, yeni kurulan kooperatif ve taşınılacak yerde yer bulamayanlar da sanayi sitesinin bu şekilde bölünecek olmasından rahatsız. Esnafımız, sanayi sitelerinin konumunu ve işleyişini koruyucu planların zamanında yapılmaması, konut alanı revizyonlarının da emrivaki şekilde dayatılmış olması sebebiyle sitenin taşınmaya zorlanması ve olumsuz sonuçlarına da katlanmak zorunda bırakılmaları nedeniyle huzursuz ve şikayetçi.
“YEREL YÖNETİMDEN DESTEK VE ÇÖZÜM GÖREMEMEKTE”
Anayasa’mızın madde 173 Amir Hükmü gereğince, ‘Devlet, esnaf ve sanatkarı koruyucu ve destekleyici tedbirleri alır’ Esnafımız, hali hazırda akaryakıttaki ve maliyet kalemlerindeki artışların altında ezilmekte, ekonomik kötü gidişin bedelini en ağır şekilde ödemekte; ancak, diğer yandan yerel yönetimden destek ve çözüm görememekte. Aksine, ödeyemedikleri fatura ve vergilerin icra takipleri ve haciz işlemleri ile karşı karşıya kalmaktalar. Yol düzenlemesi ve ulaşım konusundaki şikayetler ise cabası.
“ÇÖZÜM ÖNERİLERİMİZ İLE BİRLİKTE MÜCADELE EDECEĞİZ”
Merkez ilçemizde yıllardır emeği ile üreten ve halkımız için seferber olan sanayi esnafımızın, yerel yönetimin ihmalleri ile çaresizlik ve soru işaretleri içinde bırakılması, emekçi esnafa haksızlıktır, Anayasa’ya da açıkça aykırıdır. Vatan Partisi, Muğla halkının, esnafının, üreticisinin, emekçisinin yanındadır. Onlarla omuz omuza ekonomik her türlü zorluğa karşı çözüm önerilerimiz ile birlikte mücadele edeceğiz.”

Haber :Esma Turan

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
BAŞKAN AYKIN: “VATAN PARTİSİ MUĞLA HALKININ YANINDA”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Muğla Yenigün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!