Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam

Basın İlan Kurumu, sahte trafik sağlayan haber sitelerinin maskesini düşürdü!

Basın İlan Kurumu’nun (BİK),

Basın İlan Kurumu’nun (BİK), bugüne kadar sahte trafikle beslenen haber siteleri ve söz konusu sitelere bu imkanı sağlayan firmaları ortaya çıkardı. Sitelere sahte trafik sağlayan firma ile bir gazetecinin diyaloğu sosyal medyada gündeme oturdu.

BİK’in 1 Nisan 2023 tarihinde uygulamaya soktuğu resmi ilan ve reklamların gazete ve dergilerden sonra internet haber sitelerinde de yayımlanması, işini layıkıyla yerine getiren haber sitelerine can suyu oldu.

HABER TRAFİĞİNİ MANİPÜLE ETTİLER

Yeni yönetmelikle beraber basın emekçileri özlük haklarını güvence altına alırken, mevzuatı tam anlamıyla uygulayan basın kuruluşları da önemli bir dönüşüm yaşadı.
Ancak yeni yönetmelikle beraber, sahte trafikle bugüne kadar gelen ve aynı yönetimi devam ettiren internet haber sitelerinin de ortaya çıktı.

BASIN İLAN KURUMU MASKELERİNİ DÜŞÜRDÜ

Basın İlan Kurumu’nun oluşturduğu sağlam ve güvenilir ölçümleme ve teknik altyapı, tüm gerçekleri ortaya çıkardı. Bugüne kadar sahte trafikle beslenen haber siteleri ve bunlara bu imkanı sağlayan firmalar ortaya çıktı.

SAHTE TRAFİK O SES KAYDINDA DA ORTAYA ÇIKTI

Olay Gazetesi’nin haberine göre son günlerde, sitelere sahte trafik sağlayan firma ile bir gazetecinin diyaloğu sosyal medyada adeta gündem oldu. İnternet haber sitelerine sahte trafik sağlamayı vadeden firma yetkilisinin telefon görüşmesi, sosyal medyada büyük ses getirdi.

14 YILDIR BU İŞİ YAPIYORMUŞ

WhatsApp gruplarında paylaşılan görüşmeye ait ses kaydı, internet haber sitelerinin trafik bilgilerini nasıl manupule edilmeye çalışıldığını gözler önüne serdi. 14 yıldır hizmet verdiği diyalogdan anlaşılan firma temsilcisi, Basın İlan Kurumu’mun sistemine müdahale etmekte zorlandıklarını, sorunu bir türlü çözemediklerini söylemesi, Basın İlan Kurumu’nun sağlam bir temelle bu işe başladığını açık göstergesi oldu.

BASIN İLAN KURUMU’NUN SİTESİNİ AŞAMADILAR

Basın İlan Kurumu’nun analitik sistemini çözemediklerini anlatan sahte trafik sağlayıcısı, bu nedenle yeni müşteri kabul etmediklerini görüşmede anlatmaya çalışıyor. Yeni yönetmeliğe göre, internet haber sitelerinin Basın İlan Kurumu’ndan resmi ilan alabilmesi için, personel şartı, zorunlu içerik şartı gibi bazı kriterlerin yanı sıra tekil ziyaretçi şartını da yerine getirmesi gerekiyor. Haber siteleri bulundukları ilin kategorisine göre, belirlenen sayıda ziyaretçiyi sitesine getirip, sayfalarını görüntületmesi halinde resmi ilan alabiliyor.