Bakan söylentilere açıklık getirdi “Kurban kesimi olacak”

Son günlerde kamu oyunda pandemiden dolayı bu yıl kurban kesimi yapılmayacağını dair gerçekleri yansıtmayan dedikodular dolaşıyordu. Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli , Çankırı ilinde yaptığı gezi ve incelemeler sırasında söylentilere açıklık getirdi ve vatandaşların kurban gereklerini gönül rahatlığı ile yerine getireceklerini ve herhangi bir kısıtlamanın olmayacağını açıkladı.

Bakan Pakdemirli, Kurban Bayramı ve Kurban kesimi ilgili olarak yaptığı açıklamalarda bu kurbanda ülke genelinde 1.2 milyon büyükbaş, 3.5 milyon civarında da küçükbaş hayvanın kurban kesimi için hazır olduğunu açıkladı.

Bakan Pakdemirli, kurban ibadetini yerine getirecek olan vatandaşların hiçbir endişeye mahal vermeden gönül rahatlığı ile kurban hazırlıklarını yapmaları gerektiğini vurgularken, kurban hazırlığı içinde olan vatandaşların da yüreğine su serpti ve “ Vatandaşlarımızın dini vecibelerini yerine getirmeleri konusunda hiçbir endişeleri olmasın.” Dedi.

***

Şüphesiz ki bu yıl ki kurban kesimi önceki yıllara göre çok farklı bir şekilde olacak. Bilindiği gibi bütün dünya ve ülkemiz pandemi ile mücadele ediyor. Kurban kesimi yapılacak olan kesimhanelerin zaten bir takım kriterleri vardı, bu yıl bu kriterler pandemi ile mücadele kuralları çerçevesinde daha da arttırıldı.

Bu çerçevede; Artık bu sene içinde bulunduğumuz ve hala devam eden pandemiden dolayı da bu tokalaşmalar olmayacak. Mümkün mertebe sosyal mesafelerle bu işler halledilecek. Maskesiz asla hayvan pazarlarına girilmeyecek. El dezenfeksiyonu ve ateş ölçümleri yapılacak. Satış yerinin etrafları sınırlandırılacak, hayvan satış yerlerinde uygun giriş ve çıkış kapıları oluşturulacak.

Ayrıca; Kulak küpesi, veteriner sağlık raporu, hayvan pasaportu ve nakil belgesi olmayan hayvanlar asla hayvan satış yerlerine, kurbanlık satış yerlerine alınmayacak. Çadırlar arası mesafe en az 2 metre olacak. Hayvan belgeleri ‘Haysag’ uygulamasından sorgulandıktan sonra hayvanın alım satım işlemleri gerçekleşecek.

Bütün bunların yanında her kurban öncesi olduğu gibi bu yıl da Muğla’daki gerek kurban satış yerleri gerekse kesim yerlerinde;  başta Muğla Valiliği olmak üzere, Büyükşehir ve ilçe belediyeleri, Tarım ve Orman İl ve ilçe müdürlükleri,  Müftülük, Jandarma ve Polis, vatandaşlarımızın huzur ve güven ortamında kurban vecibelerine yerine getirebilmeleri için bir dizi tedbirler alacak.

Vatandaşlarımıza kurban seçimlerini son günlere bırakmadan şimdiden yapmalarını önerirken, kurban vecibelerine yerine getirecek olan vatandaşlarımızın kurbanlarının kabul olmasını da şimdiden niyaz ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir