Bafa Gölü’nde yeniden alarm

Ege Bölgesi’nin en büyük gölü olan, Muğla- Aydın il sınırları içindeki Bafa Gölü’nde balık ölümleri yeniden görülmeye başlandı. Doğa gezgini Cevdet Üzüm, “Göle acilen can suyu verilmeli” çağrısı yaptı.

Üzüm, “Göle acilen can suyu verilmeli” çağrısı yaptı.
Ülkenin ender sulak alanlarından biri olan Bafa Gölü, hem birçok mahallenin geçim kaynağı, hem de onlarca canlının yaşam alanı. Yaklaşık 300 bin kuşun barınağı olan göl, çevresindeki ve içindeki adalarda bulunan antik kalıntılarla binlerce yıl öncesinin de tanıklığını yapıyor. Ilgınlardan, zeytinliklerden ve çam ormanlarından oluşan bitki örtüsüyle Bafa Gölü, Büyük Menderes deltasının saklı olduğu ekosistem özelliklerini de bünyesinde barındırıyor. Plankton ve su bitkileri bakımından oldukça zengin olan gölde birçok balık yaşama imkanı buluyor. Göl kıyısındaki mahallelerin sakinleri de geçimlerini büyük ölçüde balıkçılıktan sağlıyor.
Doğa harikası Bafa Gölü’nde yıllardır görülmeyen balık ölümleri yeniden görülmeye başlaması doğaseverleri üzüyor. 2014-2015 yılında alınan önlemler sayesinde 5 yıldır gölün yeniden eski temiz doğasına kavuşması vatandaşları ve balıkçıları sevindirmişti. Ancak Sökeli doğa gezgini Cevdet Üzüm, göldeki balık ölümlerini sosyal medya adresinden duyurarak “Bafa Gölü’ne acilen can suyu verilmeli “dedi.
Cevdet Üzüm, gölün Burgaz mevkiinde çok sayıda balığın kıyıya vurduğunu belirterek, “Yılan balığı ile meşhur gölde mevsimin kurak gitmesiyle balıkların nefes almakta zorlandıkları görülüyor. Hava şartlarının hala kurak geçeceği görülüyor onun için ilgili birimlerin daha fazla yavru balık ölümleri olmadan acilen göle can suyu salmaları lazım” diye konuştu.
Haber: Cavit AKGÜN

Bu Habere Yorum Yapın