Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam
Header reklam

Atatürk’ün kıyafetleri Muğla’ya geliyor

Atatürk kıyafetleri ve Kültürü

Atatürk kıyafetleri ve Kültürü Araştırma Merkezi Kurucusu Modacı Hüseyin Özkan tarafından 2006 yılında Eğitime destek amaçlı Muğla’da yapılan Atatürk defilesinden sonra şimdi de “Atın Makas Gümüş İğne, Atatürk’ün Giysileriyle Geçen 48 Yıl”adlı, Atatürk’ün askeri ve sivil döneminde hayatı boyunca giydiği çok sayıda kıyafetleri sergisi Muğla Büyük Şehir Belediyesi Kültür Merkezi açılışı nedeniyle Muğla’ya geliyor.

Sergiyle ilgili Muğla Büyük Şehir Belediyesi Kültür ve Sosyal işler daire başkanlığı ile irtibata geçip organizasyon çalışmasını üstlenen Protam Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Gazeli Tuncer tarafından bu anlamlı sergiyi Ocak ayı içinde belirlenecek bir tarihte Muğla İline getirilmesi için organizasyon çalışmalar sürdürülüyor. Benzeri sergi yine Ocak ayı içinde belirlenecek bir tarihte sivil toplum kuruluşun desteği ile İstanbul’da yapılacak.

Sergi ile ilgili olarak bir açıklama yapan Hüseyin Özkan; “ Kültür ve Turizm Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı, onayı ile Atatürk Kıyafetleri ve Kültürü, Araştırma Merkezi tarafından Atatürk’ün kıyafet kültürünün tanıtılacağı sergiyle her ilde yapılan bu sergimizde olduğu gibi Bakanlık genelgesi doğrultusunda öğrencilerin, Eğitime Kültüre yönelik Atatürk kıyafet kültüründe yakından görmüş olacaklardır.
1976 yılından bugüne yurt içi ve dışı olmak üzere Atatürk’ün kıyafetlerini aslına uygun şekilde müzelerimize kazandıran Merkezimiz şimdide bu kıyafetlerin bir benzerini ve hepsinin bir arada görmeleri için bu ilimizde ilk olcak ve Cumhuriyetimizin 100. yılı anısına taçlandırmaktır amacımızdır.” Dedi.

Özkan şunları ekledi: “ 1976 yılından bu güne yapılan yardım amaçlı etkinliklerimizde , Atatürk defilelerinde 4500 manken yer alırken binlerce genel kadro görev almış yüzlerce görsel ,yazılı ve sesli medyadan destek almış Müzelere eserler kazandırmış Atatürk Kıyafetleri ve Kültürü Araştırma Merkezi arşivinden gün ışığına çıkan görülmemiş eserlerin sergilerimiz bütün illerimizde devam edecektir.”