Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam
Header reklam

Asgari ücretin kabine toplantısının ardından açıklanması bekleniyor

2024 yılında geçerli olacak

2024 yılında geçerli olacak yeni asgari ücret için Çarşamba gününe dikkat çekildi. İddiaya göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından yeni asgari ücreti açıklayacak.

Yeni asgari ücretin çarşamba günü açıklanması bekleniyor. 2024 yılında 1 Ocak tarihi itibarıyla geçerli olacak asgari ücretin belirlenmesiyle ilgili çalışmalarda son düzlüğe girildi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu üçüncü toplantısını bu haftanın ilk yarısında yapacak.

Ekonomim’den Hüseyin Gökçe’nin haberine göre; eğer tüm tarafların kabul ettiği şekilde bir uzlaşma sağlanırsa, sonuç büyük olasılıkla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Çarşamba günü yapılması beklenen kabine toplantısından sonra açıklanacak.

Akbaşoğlu’nun açıklaması

Her ne kadar asgari ücretin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacağı beklentisi hakim olsa bile 2023 yılının ikinci yarısı için 11 bin 402 lira olarak belirlenen asgari ücret, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan tarafından açıklanmıştı. Bir televizyon programında açıklamalarda bulunan Akbaşoğlu, “Asgari ücrette iki görüşme yapıldı. Geçtiğimiz dönemde pandemiden dolayı asgari ücret iki kez belirlendi. Bu süreçte yıllık olarak belirlenecek. İşçi ve işveren sendikaları asgari ücreti belirlemede önemli misyonları var. Burada bakanlığımız bir hakem gibi görev yapıyor. Cuma günü açıklanır diye düşünüyorum. Asgari ücretliyi hiçbir zaman enflasyona ezdirmedik ezdirmeyeceğiz. Biz işverenlerimizi de desteklemek durumundayız. Şuan 500 TL prim desteği veriyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Zam senaryoları

Asgari ücrete en düşük yüzde 30, en yüksek ise yüzde 55 zam yapılması bekleniyor. Asgari ücret yüzde 30 zamlanırsa 14 bin 822 liraya, yüzde 35 artırılırsa 15 bin 392 liraya çıkacak. Yüzde 40’lık zamda 15 bin 962 lira; yüzde 45 artışta ise 16 bin 532 lira olacak. Yüzde 50’lik zam yapılırsa 17 bin lirayı aşacak.