Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam

ARKEOLOJİK SİT ALANI İLAN EDİLMİŞTİ, MUÇEV İNŞAAT ÇALIŞMALARINA BAŞLADI

Marmaris Kent Konseyi, MUÇEV’in

Marmaris Kent Konseyi, MUÇEV’in arkeolojik sit alanı ilan edilen Marmaris Karacasöğüt’te inşaat çalışmalarına başladığını duyurdu.

Marmaris’in Karaca Mahallesinde Söğüt mevkiindeki, MUÇEV Turizm Ticaret Limited Şirketi’nin ‘Yat Yanaşma Yeri Kapasite Artırımı’ projesine 9 Eylül 2020’de Muğla Valiliği tarafından ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı verilmişti.

Marmaris Belediyesi de projeye veerilen 9 Eylül 2020 tarihli ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararının iptali ile yürütmenin durdurulması talepli dava açmıştı.

Muğla 3. İdare Mahkemesi, ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararını iptal etmişti. Danıştay 6. Dairesi Temmuz 2022’de Muğla 3. İdare Mahkemesi’nin verdiği kararı onaylamıştı.

Danıştay’ın kararının ardından MUÇEV yeniden ÇED süreci başlattı. Projeye 29 Mayıs 2023’te Muğla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından ‘ÇED Olumlu’ kararı verilmişti.

ÇED süreci içerisinde proje yatırımcısı unvan değişikliğine giderek yatırımcı adı MUÇEV Turizm Tic. A.Ş, “Yat Yanaşma Yeri Kapasite Artırımı” olan proje adı da “Yat Limanı, Yat ve Tekne Bağlama İskelesi Kapasite Arttırımı” olarak değiştirilmişti.

Temmuz 2023’te ise Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nin tespiti sonucunda Karacasöğüt Koyu’nda belgelenen arkeolojik eserler, Muğla Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından tescillenmiş ve koy, 1. derece arkeolojik sit alanı olarak ilan edilmişti.

Marmaris Kent Konseyi’nce bugün yapılan açıklamada ise MUÇEV’in inşaata başlamak için koya 3 tırla şahmerdan ve beton tonozlar getirdiği, 28.8.2023 tarihinde Marmaris Belediyesi’nin ruhsat verdiği öne sürüldü.

Açıklamada şöyle denildi; “Karacasöğüt Koyu’nun bir bölümü 1. derece arkeolojik sit alanı ilan edilmiş olmasına rağmen MUÇEV bugün inşaata başlamak istiyor. Koya 3 tırla şahmerdan ve beton tonozlar getirdi. Karacasöğüt yaşayanları ve Marmaris Kent Konseyi üyeleri olarak durdurmaya çalışıyoruz. Jandarma ve Sahil Güvenlik burada. Ancak ‘Gidin dava açın’ üslubundalar. Sahil Güvenlik açıkça korumayla görevlendirilmiş olmasına rağmen herhangi bir işlem yapmıyor. MUÇEV taşeronu bizlere karşı son derece sert bir tutum içerisinde. 28 Ağustos 2023 tarihinde Marmaris Belediyesi’nin verdiği ruhsatı göstererek, ‘Benim ruhsatım var. Arkeolojik alanı dikkate alan yeni bir proje çizdirerek bu ruhsatı aldıklarını’ ifade ediyor.

“BELEDİYENİN RUHSAT VERMESİ CANIMIZI ACITTI”

Mahkeme süreci devam eden, geçmişte davacısı olduğu bir projeye belediyenin ruhsat vermiş olması da ayrıca canımızı acıttı. Ancak mevzuatlara göre proje değişikliğine gitmek, verilmiş ÇED olumlu kararını geçersiz hale getirir ve yeni projeye yeni ÇED süreci işletmek gerekir. Bildiğiniz gibi MUÇEV Marina büyütme projesi için ÇED olumlu kararı verilmiş ve bu kararın iptali için dava açmıştık. Dava devam ederken koy içerisinde yer alan tarihi eserler nedeniyle Anıtlar Kurulu proje alanının bir bölümünü de kapsayacak şekilde koyu 1. derece arkeolojik sit alanı olarak tescil etti. İlan edilen alanda inşai faaliyet yapılamayacağını bildirmişti.”