ALTAN KALAY KİMDİR?

1976 doğumlu. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde öğretim elemanı. Menteşe Belediyespor Bisiklet Takımı sporcusu.

Bisiklet sporunu bize anlatır mısınız?

-Bisiklet çok boyutlu olarak ele alabileceğimiz bir kavram. Güncel yaşamda bir ulaşım aracı olarak kullanımından, gezi-turizm-tur etkinlikleri ve sportif performans gibi çok farklı alanlarda uygulanabilir. Sportif-performans olarak bisiklete biniyorsanız, yaşam tarzınızdan yeme içme ve uyku sistemine kadar çok fazla değişken belirleyici oluyor artık sizin için.

Bisiklet sporuna nasıl başladınız?

13 yıl önce Fethiye’de görev yaparken ulaşım amaçlı olarak başladım. Sonra hafta sonu turları ile devam eden süreçte Dağ Bisikleti (MTB) yarışlarına katılarak sporun performans boyutuna geçiş yapmış oldum. Halen yol bisikleti kategorisinde aktif spor hayatıma devam ediyorum.

-Çalışma Programınız nasıl? Haftada kaç kez antrenman yapıyorsunuz?

Ancak bu rotada belirli günler dayanım, belirli günler interval, belirli günler tempo antrenman oluyor zira etap profili buna izin veriyor. Mevsimine bağlı olmakla birlikte haftada en az 3 kez antrenman yapıyorum.

-Katıldığınız yarışlar ve dereceler nelerdir?

Yaklaşık 10 yıldır yarış koşuyorum. Bunlar içinde; Türkiye Şampiyonaları, K.A.P (Kulüpler Arası Puanlı) yol yarışları, MTB (Dağ Bisikleti) ulusal yarışları, ulusal Granfondo yarışları ve bir tane de Yurtdışı Granfondo yarışı bulunuyor. Bugüne kadar, Likya Granfondo Yarışı’nda Türkiye 4.lüğü, MSKÜ-MTM Yarışında 2.lik, ve MGGSİM-İl Şampiyonasında il 1.liği dereceleri mevcut.

-Yarışlar olduğunda başka davetler alıyor musun?

Genel olarak ulusal ölçekte yarışlar düzenlendiğinde bu yarışlara koşullar ölçüsünde katılmaya gayret ederim. Yarışlar genel olarak ilan edilmektedir.

-Bisiklet sporuna devletin ya da belediyelerin desteği var mı?

Özellikle son süreçte Bisiklet Federasyonu anlamında bakıldığında yarış organizasyonlarının çok azaldığını gözlemliyoruz. Bir sporcu yarışçılığını ancak yarışarak, daha çok yarışarak geliştirebilir. ‘En kötü yarış, en iyi antrenmandan daha iyidir’ diye bir söz vardır bizde. Bu nedenle mutlaka daha fazla yarış organizasyonu tertip edilmelidir. Kendi takımım (Menteşe Belediyespor) bir belediye takımı takdir edersiniz ki. Şunu söylemeliyim, yaklaşık 11 yıldır ( o zamanlar adı; Muğla Belediyespor idi.) bu kulübün sporcusuyum ve elde ettiğim derece ne olursa olsun belediye ve takımım desteğini benden ve takımımdan esirgemedi. Kulüp ve Belediye Başkanımız Bahattin GÜMÜŞ ve takım sorumlumuz Ahmet Niyazi ÇAĞLAR şahsında buradan teşekkürlerimi iletmek istiyorum.

-Antrenmanları nerelerde yapıyorsunuz?

Halen Yatağan MYO da görev yaptığım için antrenman rotalarım, Yatağan MYO-Muğla etabı olarak gerçekleşiyor. Yokuş-dayanağım ağırlıklı antrenman gereken durumlarda Yılanlı ya da Sakar hattını tercih ediyorum. Yarış parkuru zemini soğuk asfalt ise (Örneğin Çeşme Granfondo parkurunun büyük bir kısmı böyledir.) Gölcük yolunu antrenman için kullanıyorum.

8.Muğla’ da bisiklet sporuna gönül veren var mı?

Muğla’ da bisiklete gönül veren çok kişi var. Ama spor-performans anlamında ilimizde kurulu olan spor kulüplerinin genç sporcuları beni çok etkiliyor. Genç arkadaşlarımın spordaki azimlerini kendime örnek alıyorum çoğu kez. Ayrıca GSİM den antrenör arkadaşımız Mehmet BİLGEÇ ve Fethiye’den Ebubekir KULEKAYA arkadaşlarımız ilimizde bu spora büyük emek veren isimler olarak ilk aklıma gelenler. Tüm imkansızlıklara rağmen sporun gelişimine büyük katkı sunuyorlar.

-Bu sporu yapacak arkadaşlara neler tavsiye edersiniz?

Ne yazık ki sporumuz malzeme destekli ve dolayısıyla asgari ölçekte de olsa finansal bir altyapı gerektiriyor. Spora başlayacak arkadaşlara naçizane önerim; şartlar ve koşullar (sakatlık, parasal problemler, vb.) ne olursa olsun asla pes etmemeleri. Yarışlarda peloton içinde kalabalıklarda olsanız da özünde bu sporu yaparken yalnızsınız çoğu kez. Malzemeniz bozulduğunda, sakatlık yaşadığınızda ya da takımınızdan beklediğiniz desteği bulamadığınızda kendinizi yalnız hissedebilirsiniz. Ama sporun doğası tempoyu düşürmemeyi gerektiriyor, yani; ‘Asla vazgeçme…’

-Gelecekle ilgili planlarınız nelerdir?

Fizyolojim elverdiği ölçüde performans anlamında sporu sürdürmeyi ve yarışmaya devam etmeyi düşünüyorum, sonrasında da genç yarışçı arkadaşlara gücüm yettiğince destek olabilmeyi planlıyorum. Bu röportaj için çok teşekkür ederim.

-Biz de size bu güzel sohbet için teşekkür eder spor hayatında başarılar dileriz. hedeflerine ulaşmanız dileğimle.

Bu Habere Yorum Yapın