Almanya’ya ‘seyahat’ tepkisi

Almanya’nın, vatandaşlarına Fransa ve İspanya’yı seyahate açarken, Muğla ilini de kapsayacak şekilde Türkiye’ye seyahat uyarısı yayınlamasına tepki gösterildi. Türkiye’ye 9 Kasım 2020 tarihinde itibaren seyahat uyarısı yayınlandı.

Turizm Gazetesi’nin haberine göre; Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın, İspanya için daha önce koyduğu seyahat yasağını 24 Ekim itibariyle kaldırırken, Türkiye’ye 9 Kasım’dan geçerli olmak üzere seyahat uyarısı yayınladı.

Almanya’nın Türkiye’ye yönelik yeni seyahat uyarısı daha önce istisna bırakılan Antalya, İzmir, Muğla ve Aydın’ın da kapsayacak şekilde ülke genelini kapsıyor.

Almanya’nın bu kararının zaten sıkıntıda olan sektörün daha da zor duruma düşmesine neden olacağı belirtiliyor.

Almanya’daki tur operatörleri ve seyahat endüstrisi kuruluşları, hükümetin İspanya ile ilgili seyahat uyarısını kaldırmasına sevinirken Türkiye ile ilgili kararın yanlış olduğunu belirtiyor.

Bu arada Fransa da resmen ilan etmedi ama Cumhurbaşkanı ve Dışışleri bakanları Türkiye’ye seyahat uyarısı yaptı.

Siyasiler de tepki gösterdi

FDP parlamento grubunun turizm politikası sözcüsü Marcel Klinge, dışişleri bakanlığının yaklaşımını eleştirerek “Federal hükümet bu kararıyla zaten zor durumda olan seyahat acenteleri ve tur operatörlerinin durumunu daha da kötüleştirir ” dedi.

Riskli listeden çıkarıldı, karantina yok

Türkiye için seyahat uyarısı yayınlanırken Robert Koch Enstitüsü’nün, koronavirüs vakalarındaki düşüş olduğunu bildirmesi üzerine Almanya Dışişleri Bakanlığı 24 Ekim itibariyle İspanya’nın Kanarya Adaları’nı riskli bölgeler listesinden çıkardı.

Ayrıca Kanarya Adaları’na gidenlerin artık koronavirüs testi yaptırmalarına gerek olmayacağı gibi 8 Kasım’dan itibaren bölgelere yapılacak gezilere gidenlere zorunlu karantina uygulanmayacak.

Talep ikiye katlandı tur operatörleri harekete geçti

Karar üzerine Almanya’dan Kanarya Adaları’na talebin bir ahnda ikiye katlandığı belirtiliyor Bunun üzerine tur operatörleri durdurdukları Kanarya programlarını genişleterek yeni uçuşlar koydu.

Karar değerlendiren Alman Seyahat Endüstrisi Derneği (DRV) Başkanı Nobert Fiebig, “Bu seyahat endüstrisi ve kışın güneşli bir yere seyahat etmeyi seven herkes için iyi bir haber” dedi.

İspanya Kanaryalara talep ikiye katlandı. Alman tur operatörleri, Tenerife, Gran Canaria, Lanzarote, Fuerteventura, La Palma ve La Gomera için hazırladıkları programları satmaya başladı.

TUI 50 uçuş planlıyor

TUI hükümetin kararı üzerine harekete geçti.

TUI Almanya şefi Marek Andryszak , “Müşterilerimize seyahat uyarısına rağmen Kanarya Adaları‘na seyahat etme seçeneği sunduğumuz için, son birkaç gündür şimdiden olumlu bir yanıt aldık. Çok sayıda yeni rezervasyon yapıldı” dedi.

TUI, önümüzdeki 10 gün içinde Almanya ile Kanarya Adaları (Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote ve Tenerife) arasında yaklaşık 50 uçuş gerçekleştirmeyi planlıyor. 

Alltours Almanları güneşe çıkmaya çağırdı

Alltours, “Kanaryalar Almanya’dan daha güvenli” ilan etti ve Almanları “evde kötü hava koşullarından kaçıp güneşe doğru yola çıkmaya” çağırdı.

“Gecikmiş ama iyi bir karar”

Schauinsland Direktörü Andreas Rüttgers “Bu gecikmiş haber için çok uzun süre beklemek zorunda kaldık. Ama geç de olsa iyi oldu. kendi otelleri ile birlikte geniş kapsamlı programı satışa sunduk” dedi.

DER bütün markaları ile harekete geçti

DER Touristik, Dertour, ITS, Jahn Reisen ve Travelix markalarının Kanarya Adaları’na yönelik farklı kategorilerde çok sayıda oteli satışa açarken müşterilerine ücretsiz iptal olanağı sundu.

FTI, müşterilerin kendi markası olan Labranda, Lemon & Soul ve Design Plus otelleri dahil dört ana adada 480 oteli satışa açtı.

HABER MERKEZİ

Bu Habere Yorum Yapın