DOLAR

8,6580

1.42%
EURO

10,1795

0.81%
ALTIN(gr)

487,65

1,55%
BİST 100

1.419,43

0.10%
  • Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
blank
AKYAKA SAKİNLERİ: KADIN AZMAĞINDAN ELİNİZİ ÇEKİN
500 okunma

AKYAKA SAKİNLERİ: KADIN AZMAĞINDAN ELİNİZİ ÇEKİN

ABONE OL
Temmuz 13, 2021 14:38
AKYAKA SAKİNLERİ: KADIN AZMAĞINDAN ELİNİZİ ÇEKİN
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Muğla Çevre Platformu Gökova Meclisi, Ula İlçesi Akyaka Mahallesi’nde ki Kadın Azmağı’nda ki işgallerin kaldırılması için “Kadın Azmağından Elinizi Çekin”  başlıklı kampanyaya verilen imzaları Ula Belediye’sine teslim etti.

Muğla Çevre Platformu Gökova Meclisi, tarafından 2 ay önce başlatılan birçok bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapan Kadın Azmağı için, “Kadın Azmağından Elinizi Çekin” başlıklı imza kampanyasını sonlandırarak, 16 bin 765 kişinin imzalarını Ula Belediyesi ve Muğla Valiliği’ne teslim edildi.

“KADIN AZMAĞI’NIN SESİNİ DUYAN VAR MI?”

Daha sonra Ula Belediyesi önünde Gökova Meclisi ve Akyaka sakinleri adına yapılan açıklamayı okuyan Senem Aksakal şöyle konuştu:

“Bizler, Akyaka sakinleri, Ulalılar, Gökovalılar, Muğlalılar, doğasını seven Türkiye’nin tüm yurttaşları adına bugün Akyaka’da Kadın Azmağı’ndaki hukuksuz işgallerin kaldırılması için yetkililere bir kez daha görevlerini hatırlatmak üzere buradayız. Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi’nin, ülkemizin ve dünyanın gözbebeği Kadın Azmağı ne yazık ki kenarındaki işletmeler tarafından Kıyı Kanunu’na, İmar Kanunu’na ve Özel Çevre Koruma Hükümlerine aykırı olarak işgal ediliyor. Sazlıklar kesiliyor, Azmak dolduruluyor, ticari alana dönüştürülerek canlıların yaşam alanları tahrip ediliyor. Yıllardır failleri tarafından adeta ödül gibi kabul edilen para cezaları ile geçiştirilen bu hukuksuzluklar cezasızlıktan cesaret alarak her geçen gün daha saldırgan bir şekilde doğayı tahrip ediyorlar, işgallerini arttırıyorlar.

“BAŞKA KADIN AZMAĞI YOK”

Yaklaşık 2 ay önce başlattığımız “Kadın Azmağından Elinizi Çekin” başlıklı imza kampanyası ile Azmağın sesi olmaya çalıştık. Yetkili kurumları görevlerini yapmaya ve işgallere son vermeye davet ettik. Kısa sürede Azmağın çığlığını duyan, sesine sesini katan 16765 yurttaş imza verdi. Bugün kampanyamızı sonlandırarak topladığımız imzaları muhataplarımız Ula Belediyesi ve Muğla Valiliği’ne teslim ediyoruz ve bir kez daha yetkililere huzurunuzda diyoruz ki, artık yasaların çiğnenmesine, hukuksuzluklara daha fazla seyirci kalmayın. Belirlenen Azmak Kıyı Kenar Çizgisini esas alarak Azmak’taki tüm yasadışı işgalleri kaldırın. Uluslararası sözleşmelerle koruma altında olan birçok bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapan Azmak ekosisteminin tahrip edilmesine daha fazla izin vermeyin. Çünkü başka Kadın Azmağı yok.”

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne seslendiklerini belirten Aksakal, “Sivil toplum örgütleri de dâhil olmak üzere geniş bir katılımla hazırlanan ve onaylanan 2020-2024 Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi Yönetim Planını uygulamaya almak için daha neyi bekliyorsunuz? Eğer bu plan uygulanmaya alınmış olsaydı, planda yer alan “Kadın Azmağı üzerindeki restoranların, Azmak üzerinde yapılan izinsiz uygulamalarının kaldırılması” başlıklı uygulama adımı gereği Kadın Azmağı üzerinde hem günübirlikçilerin hem de işletmelerin işgallerinin kaldırılması mümkün olacak, Kadın Azmağı içinde barınan canlılar tekrar rahat nefes alabildikleri bir yaşam ortamına kavuşacaktı. Ancak bir yıldan uzun bir süre geçmiş olmasına karşın bu plan hala uygulamaya alınmadı. Ama bunun yerine Bakanlık, Akyakalılar olarak iptal edilmesi için dava açtığımız Akyaka İmar Planı Revizyonunu askıya çıkardı. Bu revizyon planı, Yönetim Planında öngörülen hiçbir hedefi karşılamamaktadır. Örneğin Azmak kenarındaki mülkiyet sorunlarını çözerek devletin hükmü ve tasarrufu altına almak yerine, aksine daha fazla özelleştirme, daha fazla rant baskısı yaratma derdindedir” dedi.

 “KORUMA ALANLARI RANT ALANLARINA DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR“

Aksakal, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı kararı ile Akyaka’da kalan son kamusal alanlar da özelleştirme programına alındığını belirterek şunları söyledi:

“Özelleştirilmek istenen alanların, tam da Azmağın denizle birleştiği yerde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kendisinin hazırladığı Aydın-Muğla Bütünleşik Kıyı Alanları Planı’na aykırı olarak marina yapılması planlanan alanda olması tesadüf değil. İktidarın bu imar planı revizyonu ve özelleştirme girişimleri ile aslında ne Azmağı ne de Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi’ni koruma amacı taşımadığı, aksine koruma alanlarını tamamen rant alanına dönüştürmeyi amaçladığı ortadadır. Gerçekten “koruma” niyeti taşıyor olsa Yönetim Planını uygulamaya alır ve bu planla tamamen zıt imar planı revizyonu ve özelleştirmeleri gündeme getirmezdi.

“AZMAĞIN SESİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Umuyoruz ki Cumhurbaşkanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ula Belediyesi ve Muğla Valiliği Azmağın ve yurttaşların yükselen bu çığlığını duyarak en kısa zamanda yasadışı uygulamaları ortadan kaldırmak üzere gereğini yapmaya başlarlar; özelleştirme sevdasından vaz geçerek, rant odaklı değil gerçekten koruma amaçlı planları gündeme getirirler. Bizler Akyaka sakinleri olarak Azmağın sesi, taleplerimizin takipçisi olmaya devam edeceğiz.”

Haber : Esma TURAN

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP