AK Parti Muğla Milletvekili Kadem Mete “Muğlamız 12 ay turizim için en önemli destinasyon.”

featured

AK Parti Muğla Milletvekili Kadem Mete, Yatağan ilçesindeki Stratonikeia Antik Kenti’nde devam eden restorasyon çalışmalarını yerinde inceleyerek ”Muğlamızın ve ilçelerinin en büyük sorunu 12 ay turizm hedefine ulaşamamasıdır. Halbuki bölgemiz 12 ay turizme doğası ve kültürü ile oldukça elverişli bir bölgedir ”dedi.

Muğla’nın Yatağan ilçesindeki Stratonikeia Antik Kenti, bölgeye turist kazandırmaya her geçen yıl devam ediyor. Antik kenti ziyaret eden AK Parti Muğla Milletvekili Kadem Mete, açıklamalarda bulundu.

Muğla’da turizmin genişletilebilmesi için Stratonikeia Antik Kent’in bir örnek olduğunu söyleyen Milletvekili Mete, ”Buranın bende çok ciddi bir yeri ve anlamı var. Antik kent, Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından kazı listesinde olan bir yöremizdi. Ben ilk il başkanlığım dönemimde burayı ziyaret ettikten sonra burasının ne kadar önemli bir yer olduğunu gördüm. Hem turizm işletmecilik mezunu hem de kokartlı turist rehberiyim ben ve bugüne kadar da burayı görmediğim için de o zaman çok hayıflandım kendime. Efes Antik Kenti’yle kıyaslandığında bile çok daha üst düzeyde bir yer olduğunu ve burayı bir an önce hızlı bir şekilde turizme kazandırmak için bir aksiyon almam gerektiğini düşündüm. İlk önce 2019 yılında Sayın Turizm Bakanımızı programlarında olmamasına rağmen buraya getirdik. Kendiside gördükten sonra sağ olsunlar hemen on iki aylık kazı listesine alındı burası. Ilk hamlemizi öyle yaptık ama benim nihai hedefim Sayın Cumhurbaşkanımızı buraya getirmekti. Birkaç kez kendisine buradan bahsettim. Ama nasip olmadı yoğun iş programından dolayı. Sonra bir gün Marmaris’te yine ısrarla bahsetmemin üzerine kendileri buraya gelerek yaklaşık iki buçuk saat zaman ayırdılar. Geldiler, gezdiler ve ondan sonra tabii burasının çehresi değişti.” Diye konuştu.

Mete 12 ay turizme vurgusunu sürdürerek; “Sadece deniz, kum, güneş belirli aylarda var. O ayların haricinde de siz burayı ön plana çıkartırsanız dolayısıyla on iki aylık bir sirkülasyon yaratmış olursunuz. İşte on iki aylık turizm dediğimiz biraz sağlık turizmiyle, biraz kongre turizmini de süslerseniz. Dolayısıyla turizmi on iki aya yayma böyle olur. Muğla’da tamamen büyük bir farkındalık.’’dedi.

Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt ve ekibinden övgüyle bahseden Mete; “Hocamızın başında bulunduğu ekip çok güzel çalışmalar yapıyorlar. Burada belkide küçük işletmelerin dışında konaklama için restore edilebilecek konaklarında onarılmasıyla turizm konusunda inanılmaz rakamlara ulaşabiliriz. Bu bölgede yaşayan insanlar içinde önemli bir gelir oluşturabiliriz.”

Milletvekili Mete; “Böyle önemli bir turizim merkezinin ayağa kaldırılması için bizlerden desteğini esirgemeyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy, Belediye Başkanımız Mustafa Toksöz ile emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.” diyerek sözlerine son verdi.

Haber : Ferdi Yavuz

AK Parti Muğla Milletvekili Kadem Mete “Muğlamız 12 ay turizim için en önemli destinasyon.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Muğla Yenigün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!