Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam
Header reklam

AK Parti Menteşe İlçe Seçim Koordinasyon Merkezi açıldı

AK Parti Menteşe İlçe

AK Parti Menteşe İlçe Seçim Koordinasyon Merkezi, Şeyh Mahalllesi Koca Mustaefendi Çıkmazı’nda düzenlenen törenle açıldı.

Törende konuşan Menteşe Belediye Başkan Adayı Şadi Ballı, Menteşe’den eğitim için 2003’te ayrıldığını, tam 21 yıl geçmesine rağmen Menteşe’nin aynı Menteşe olduğunu söyledi.

İlçede değişen çok da bir şey olmadığına dikkati çeken Ballı, bunun nedeninin de hizmet üretmek gibi bir gaye olmaması olduğunu kaydetti.

2024’te hala Ortaköy gibi bir mahallede çok ciddi paralara satılan evlerin kanalizasyonlarının olmadığını vurgulayan Ballı, “Hala oralarda vidanjörler geziyor. En batı, en uygar kentten bahsediyoruz. Bunun yanında bitmek bilmeyen su problemleri var. En pahalı suyu kullanıyoruz. İnsanlar en pahalı suyu bile kullanmaya razı hale gelirken, temiz akan bir su istiyor. Kentteki yol problemi de hepimizin başka bir kanayan yarası. Tek yön ve otopark problemi de cabası. Çocuklar ve gençler için sosyal donatı alanları da eksik. Eskişehir de aynı Muğla konjonktürüyle yönetilen bir belediye. Ama insan isteyince demek ki bir şeyler yapabiliyormuş. İç Anadolu’nun göbeği, kırsalı, sağı, solu ova olan ama Türkiye’nin her yerinden turist çeken bir yerden bahsediyoruz. Yani Menteşe’nin bundan ne eksiği var. Hiçbir eksiği yok. Pek tabi fazlalığı var. Doğal güzelliği, temiz havası, güzel insanları var. Ama aynı zamanda hizmetten yoksun.” diye konuştu.
Ballı, Kötekli’nin şehir merkezinden tamamen kopuk olduğunu, hep üzerinde konuşulan ama hiçbir şey üretilmeyen tam aksine soruna sorunla cevap verilen bir Kötekli olduğunu ifade etti.
Kötekli’nin Ayrı bir yere konumlandırıldığını belirten Ballı, “Öğrenci oradan çıkmıyor. Çıksa şehir merkezinde alternatifi yok. Gelmek istese ulaşım problemi var. Ne yazık ki sosyolojik olarak da sıkıntılı bir Kötekli şu ana kadar idame ettirilmiş. Kötekli’de içkili mekanlar tek bir lokasyonda, yoğunlaşarak kontrolden çıkmış bir vaziyette ve huzursuzluk yaratacak şekilde. Bedelleri çok farklı noktalara gidebilecek huzursuzluklar bunlar. Bu alanlar şehrin farklı noktalarına serpiştirilebilir. Kötekli’de yine olabilir. Ama belli aralıklarla olmalı. Onun dışında spor merkezleri, kütüphaneler olmalı. Öğrencinin yaşam tarzı gece hayatından ibaret olamaz. Açıkçası Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi gençliği adına da üzgünüm. Belediyenin özellikle gençler anlamında en büyük projeleri oraya yapması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü gençlik gelecektir. Belediyeyle ilgili gençleri cezbedecek alanlar ne yazık ki yok. Amacımız eleştiri değil olmayanları konuşmak ve oldurmak.” ifadelerini kullandı.
Ballı, yerel yönetimde kadınların daha fazla söz sahibi olacağını da dile getirerek, şöyle devam etti:
“Barınma ve kira konusunda toplu konut ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara el uzatan bir yönetim anlayışı içinde olacağız. Belediyeler de bu anlamda ihtiyaç sahiplerinin barınma sorunlarını çözmekle mükellef. Özellikle öğrenciler ile belli bir emekli grubu vatandaşın rahat ve konforlu alanlarda belediyenin de içinde olduğu iktidar destekli toplu konut alanları üreteceğiz. Çok uzağa gitmeye gerek yok. Hemen yanı başımızda Aydın’da küçük ilçe belediyesinin her mahallesinde bir kreşi var. Fiyatının ne kadar olduğunu biliyor musunuz? Sadece 2 bin 500 lira. Biz de her mahallede bir kreş olmasını bırakın koskoca büyükşehirde sadece 2 tane kreş bulunuyor. Ve bunların fiyatı da fahiş düzeyde… Tamı tamına 11 bin lira… Bize layık görülen maalesef bu. Gerçek sosyal belediyecilik anlayışıyla barınması, yemesi, içmesi, istihdam sağlanması ve tüm bunların yanında bir Avrupa kenti Menteşe’nin kazandırılması için elimizden geleni yapacağız. Biliyorsunuz Halk Ekmek, Halk Et, burnumuzun dibinde Aydın’da muhalif belediyede var. Yapıyorlar. Bizim bu kadar tarım arazilerimiz var. Ekip, biçen yurttaşımız var. Hayvancılıkla uğraşan insanımız var. Belediye olarak bunların üretim alanlarını oluşturup hakikaten kaliteli, lezzetli, tarım müdürlükleriyle de işbirliği içinde, kar marjı gözetmeden üretilen eti vatandaşla buluşturmak ne kadar değerli? Bu sadece gelir düzeyi düşük vatandaşlarımızın değil her kesimden insanımızın gönül rahatlığıyla gidebileceği yerler olacak. Şimdiden bile bunun heyecanı içindeyim.”

“MENTEŞE İÇİN HAYALLERİM BÜYÜK”
Yeşiliyle mavisiyle övünen bir memleket olduklarını ancak Menteşe evleri bölgesinde inşaatı devam eden Kent Market bulunduğunu anlatan Ballı, projenin büyükşehir bünyesinde ama mevcut belediyenin de yeşil alan ve doğayı koruma üzerine söylemleriyle tamamıyla tezat olan bir proje olduğunu savundu.
Ballı, “Yani o projenin oluşturulduğu ve faaliyete konulduğu zaman arasında koca bir dilim var. O süreden önce orada bu tarz marketler falan yoktu. İnsanların böyle talepleri vardı. Ama şimdi bu marketler, hatta buna benzer alışveriş yapacakları butik alanları da var. Oranın vatandaşı bile şu an istek ve talep içinde değil. Orası gerçekten çok güzel koca bir yeşil alandı. Yazın insanların sanki bir tatil köyündeymiş gibi pikniğe gitmiş gibi çocukların bisiklete bindiği, gezdiği, dolaştığı, rahatlıkla hareket ettiği bir alandı. Yani ben hiçbir şekilde o projeyi doğru bulmuyorum. Bir sürü yapılacak iş varken, orada bunu yapıyor olmak bana göre çok talihsiz bir hamle olmuş.” dedi.

Çimento fabrikasıyla ilgili sürece de değinen Ballı, şunları kaydetti:
“Şu anda bir adayın yürütmesi veya yorumlaması gereken bir noktadan bağımsız adli mercilerde. Adli merci nasıl noktada yön verecekse bu işe ona göre şekillenecek… Tabi bunun müsebbibi mevcut belediye olarak kalacak. Çünkü alan ve lokasyon doğru değil. Ama takdir tamamen mevcut belediye ile ilerlemiş. İşin hukuki boyutu devam etmiş. Biz Menteşe’nin yeşiline, doğasına, dokusuna zarar verecek hiçbir faaliyetin altına imza atmayacağız. Bundan şüpheniz olmasın.

“YAŞANILACAK ALANLARI EN İYİ KORUYACAK ADAY OLDUĞUMU DÜŞÜNÜYORUM”
Çevreyle ilgili konularda dernekler ve STK’lar ile işbirliği içinde olacağız. Projelerini yürütürken, asla ‘ben’ merkezli hareket etmeyeceğiz. Belki ben çok isteyeceğim bir şeyi ama meclis uygun görmeyecek. Belki sahada yapacağımız anket çalışmasında Menteşeli ‘biz istemiyoruz’ diyecek. Peki bu belediye kim için çalışıyor? Toplumun yüzde 80’ini, 90’ını mutlu edecek bir proje ise bu o zaman toplum lehine karar vermek gerekiyor. Belediyecilik bunu gerektiriyor. Onun dışında mimarlarımız, mühendislerimiz, STK’larımız, şehir plancılarımız var. Doğru karar verilmesi noktasında işbirliği içinde olacağız. Biz tek başımıza ‘bu işi biliyoruz’ demeyeceğiz. Muğla’da yaşanılacak alanları hakikaten en iyi koruyacak adayın da ben olduğumu düşünüyorum. Kent dokusunu bozmadan, tamamen amaca yönelik, gerçek ihtiyaçlar ölçüsünde, geniş geniş, büyüye büyüye değil, tam aksine sınırlı sınırlı ve aynı dokuyu koruyarak kentte imarı planları yapacağız. İl Özel İdaresi ile yapılan projeler kapsamında, vatandaşların dükkanlarının cephe yenilemeleriyle birlikte belediyenin de dahil olduğu bir süreç yaşandı. Süreç hükümet destekli. Bunu yaptıktan sonra orayı canlandırmak belediyenin elindeydi. Menteşe Belediyesi, Odunpazarı ile kardeş belediye oldu. Keşke oradan bir şeyler alıp gelip de şurada uygulayabilseydik. Ben gördüğüm kadarıyla uygulayacağım zaten ama kardeş belediye olup da hala daha Arasta’nın o halde olması yazık, içler acısı. Dükkanlar yenilendi ancak Arasta’ya canlılık ve hareket geldi mi? Tarihi çarşı insanların uğrak yeri haline gelmiş mi? Hayır. Hakikaten bu şehir için üzülüyorsun.

“BU ŞEHİRLE İLGİLİ HEYECANIM VAR”
Rabbim nasip ederse ‘sana güveniyoruz’ diyen hiçbir vatandaşımıza mahcup olmayacağım. Seçilirsem ilk beş yıl sonunda vatandaşlarımız yüzde 60 oy artışıyla bizi tekrar göreve getirecek. İnanıyorum. Bu şehirle ilgili heyecanım var. Bu şehirde çok eksik var. İnanın kimin ne yaptığıyla ilgilenmiyorum. Ama yapabileceklerimi de temin etmek ve teminatını da vermek istiyorum.

“NE YAPSAK ÇOK ŞEY YAPMIŞ OLACAĞIZ”
En büyük projem olmayanları oldurmak. Çünkü hiçbir şey yok. Zaten ne yapsak çok şey yapmış olacağız. Bu benim için bir şans. Daha göreve gelir gelmez birçok şeyin değiştiğini herkes görecek… O nedenle ‘neler yaptı’ diyecekler. Aslında normal yapılması gerekenleri yapmış olacağım. Ama hiçbir şey yapılmadığı için çok şey yapmış olacağım. Burnumuzun dibinde AK Partili ilçe belediyelerimiz var. Ula, Yatağan, Kavaklıdere, Ortaca, Dalaman, Köyceğiz, Seydikemer aynı ilin ilçeleri. Hakikaten başkanlarımızdan Allah razı olsun. Uçurdular ilçeleri. Onları yürekten destekliyoruz. Çünkü hizmet üretiyorlar. Zaten AK Parti belediyeciliğinin ve Cumhur İttifakıyla birlikte ‘İşimiz hizmet, gücümüz hizmet’ Menteşe’ye hizmet için değişim zamanı’ diye yola çıktım.

“İLÇEMİZİN SOSYOLOJİK VE İDEOLOJİK DOKUSUNU TAMAMEN KORUYACAĞIZ”
Farklı değiliz, Menteşe ve Muğla için hayallerimiz aynı. Tek gayemiz olmayanları oldurmak. Menteşeliler olarak hizmetin en iyisini hak ediyoruz fakat belediyecilik hizmetlerinde bazı şeylerden mahrum bırakıldık. Önümüzde bir pasta var ancak nedense en küçük payı biz alıyoruz. Bu hizmetlerden mahrum kalmayı hak etmiyoruz. Bir aday olarak değil seçmen olarak konuşuyorum. Elektrik, yol ve su problemlerinizi biliyoruz. Büyükşehir Belediyesini de kazanarak, mahallerimizin elektrik ve MUSKİ kaynaklı altyapı sorunlarını çözeceğiz. Biz kendi yapabileceklerimizi konuşuyoruz. Biz bu hizmetleri yapabilecek en doğru eliz. Siyaseti ve ideolojiyi bir kenara bırakalım. İlk ve tek defa yetki istiyorum. Ben elimden gelenin fazlasını yapmaya söz veriyorum. Muhtarlarımızla ayda en az bir kez, bir araya geleceğiz. Sorunları ilk elden çözeceğiz. İnsana insan olduğu için değer veren bir anlayışla hizmet edeceğiz. Şehir hasta. Safra kesesinde taş var. Şehri ameliyat edeceğiz. Şehre organ nakli yapacağız. Menteşemizin heba edilecek, çöpe atılacak bir 5 yılı daha olmadığını düşünüyorum. Mühür sizde. Sizden bir defa ve tek defa yetki istiyorum. Vermezseniz vallahi gönlüm kalır. Yetivesin gari. İnşallah 1 Nisan sabahı Hizmet için Değişim diyerek Menteşe için kollarımızı sıvayacağız.”
Konuşmaların ardından SKM’nin açılışı AK Parti Muğla Koordinatörü İbrahim Aydın, AK Parti İl Başkanı Gültekin Akça, MHP İl Başkanı Oğuz Akarfırat tarafından gerçekleştirildi.