Ahıska sürgününün 76.yıl dönümü münasebetiyle duygu paylaşımı

Nerede bir sürgün varsa ( Ahıska Türkleri, Kırım Tatarları ve Azerbaycan Türklerinin bir kısmı),

Nerede bir Türk katliamı varsa, (Hocalı katliamının Senaryosu Rusya tarafından yazıldı ve Ermeni çetelerince uygulandı)

Nerede bir Türk aydının şehadeti varsa, ( Abdülhamid Çolpan ve Ahmet Cevat)

Ya da nerede bir işgal varsa, ( Karabağ’ın işgalinin vebali Moskof’a aittir.)

Orada Moskof vardır.

Tarihimizin her yerinde Moskofun düşmanlığı ile karşılaşmamız mümkün. Bu gerçeği, meşhur Malta Sürgünü şair Süleyman Nazif’in ” Batarya İle Ateş” adlı kitabında yer alan ve 100 YIL önce yazılan “Rus Kimdir, Moskof nedir? Yazısıyla sürdürelim. Bu yazı, Moskof’a ne kadar güvenebileceğimizin altını kalın çizgilerle çiziyor. Anlayabilirsek eğer.

“Memleketimizde tütmeyen ocakların her biri diğerine bir Rus muharebesinde bestelenmiş sessiz bir feryadı tekrar ediyor.

Köylere, tarlalara niçin harap olduklarını sor. Cevap verirler ki kendilerini imar etmek için çalışan kol bir Moskof cenginde kırıldı.

Bu diyarın doğusunda, kuzeyinde, bir avuç toprak bulunmaz ki Türk’ün, Moskof eliyle dökülmüş mübarek kanını içmiş olmasın.

Bu diyarın batısında, güneyinde bir yuva görülmez ki yıkılmış duvarları Türk’ün, Rus silahı ile uzaklarda ölmüş oğluna çektiği hasreti ifade ye çalışan feryatlarını (Kırmızı Gül Demet Demet Türküsünde olduğu gibi.) dinlemiş bulunmasın.

Moskof’un sulhu aldatıcı, sükutu ısırıcı, yüze gülüşü haince ve yardımı mehindir. Kanma aldanma!

Ey Türkoğlu! Sana damarlarındaki kanı verenler, kanlarının son damlalarını Moskof muharebelerinde döktüler. Sen bu gün, yarın ne olursan ol, fakat unutma ki o şehitlerin ebedi bir yetimisin! Bu din, bu devlet, bu vatan gibi, bu gayz, bu kin bu intikam da onların sana mübarek bir mirasıdır. Dünyada bir Rusya ve bir Rus kaldıkça bu hakkına, bu vazifene hürmetkar ol, Türkoğlu..”

Ruslarla ilişkilerimizi, müktesebatımızı ve yaşanmışlığımızı unutmadan, temkinli ve uyanık kalarak sürdürmemiz gerekiyor diye düşünüyorum. Ahıska sürgününü 76. yıl dönümünde hüzünle yat ediyor, bu soy kırımda ölenlere rahmet diliyorum

Unutmadık.

Unutmayacağız.

Çünkü unutmak tükenmektir.

Bu Habere Yorum Yapın