Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam
Header reklam

ABD’de nitrojen gazıyla ilk idam bugün gerçekleştirilecek

ABD’de Kenneth Eugene Smith

ABD’de Kenneth Eugene Smith isimli mahkumun bugün nitrojen gazıyla idam edilmesi bekleniyor. Başarılı olması halinde Smith, ülkede bu yöntemle idam edilen ilk kişi olacak.

ABD’de 1988’de bir vaizin eşini öldürmesi için kiralık katil olarak tuttuğu Kenneth Eugene Smith, ülkede nitrojen gazı ile idam edilen ilk kişi olacak. Smith’in infazının bugün gerçekleşmesi bekleniyor.

Daha önce 2022’de gerçekleşen zehirli iğne ile idam girişiminden sağ kurtulan Smith’in nitrojen gazı ile 30 saat içinde infaz edilmesi planlanıyor. Başarılı olması halinde Smith, ABD’de bu yöntemle idam edilen ilk kişi olacak.

“İnsanlık dışı uygulama”

Smith’in yüzüne soluduğu havayı saf nitrojenle değiştirmek için maske takılacak. Bu durum onu hayatta kalmak için gereken oksijenden mahrum bırakacak. Yeni ve denenmemiş olan bu infaz yöntemi, ölüm cezası uzmanları prosedürü tarafından ‘insanlık dışı’ olarak nitelendirildi.

BM’den açıklama

Nitrojen gazıyla infaz konusunda ciddi endişeleri olduğunu açıklayan Birleşmiş Milletler, mahkumun test edilmemiş yöntemle öldürülmesinin işkence anlamına geleceğini belirtti.

Smith’in avukatları, son olarak ABD Yüksek Mahkemesi’nden Alabama Eyaleti’nin onu ikinci kez idam etmeyi deneyip deneyemeyeceğini incelemesini talep etti. Bu yöntemin Smith’i uzun süreli ve anayasaya aykırı derecede acı verici bir infazla karşı karşıya bırakabileceği aktarıldı.

“En basit haliyle işkence”

BBC’ye konuşan Smith, “Sürekli berbat haldeyim. Düzenli olarak panik atak geçiriyorum. Bunlar gün içinde başa çıkmaya çalıştıklarımın küçük bir parçası. En basit haliyle işkence” dedi.