750 milyon dolarlık kredinin akıbetini sordu

CHP Muğla Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi Süleyman Girgin, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan tarafından yazılı olarak yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde “Demirören Grubu’na, bir medya grubunu satın almak için, Ziraat Bankası tarafından verilen 750 milyon dolarlık kredinin akıbeti ne oldu?” diye sordu.

CHP Muğla Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi Süleyman Girgin, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan tarafından yazılı olarak yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Girgin önergesinde, “Demirören Grubu’na, bir medya grubunu satın almak için, Ziraat Bankası tarafından verilen 750 milyon dolarlık kredinin akıbeti ne oldu? Kamu kaynaklarının ne şekilde kullanıldığına dair soru işaretleri var. Bir kamu bankası olması sebebiyle bugün bu bankaları kamu adına yöneten karar vericilerin bu soru işaretlerini giderecek açıklamalar yapmaları elzemdir” ifadelerini kullandı.

Borsa İstanbul ve Sermaye Piyasası Kurulu tarafından Demirören Medya’dan Kamuyu Aydınlatma Platformu’ndan özel durum açıklaması yapılıp yapılmayacağını da soran Girgin, “Çiftçimiz borç batağında, üretimden uzaklaşırken, ülkemiz bu nedenle ithal tarım ürünlerine mahkûm olurken, çiftçimizi desteklemesi gerekenler, yandaş medya sahiplerine para akıtıyor” dedi.

İlk sandıkta iktidar olduktan sonra Ziraat Bankası’nın, kuruluş amacına uygun şekilde çiftçinin bankası olacağını, tarımı destekleyeceğinin sözünü de veren Girgin devamında şunları söyledi:

“Mayıs’ın ortasında Tarım Kredi Kooperatifi’ne olan borçlar yüzde 18 faizle yapılandırıldı. Borcun yüzde 30’unun peşin ödenmesi zorunluluğu getirildi. Çiftçinin elinde para olmadığını bilmiyorlar mı? Biliyorlar ama sermayeye kamu kaynaklarını peşkeş çekmek fıtratlarında var. Defalarca çiftçinin borçlarının faizi silinsin diye kanun teklifi verdik, AKP-MHP oyları ile reddedildi. En son, 3 Haziran’da 7326 sayılı Yapılandırma kabul edildi. Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmelerde, çiftçilerin Ziraat Bankası’na, Tarım Kredi Kooperatiflerine ve sulama birliklerine olan borçlarının tüm faizlerinin silinmesi ve kalan miktarın uzun vadeli taksitlere bölünmesi için önergeler verdik. AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. Demirören Medya’ya verilen, 2 yıl ödemesiz 6,5 milyar krediyi onaylayanlar çiftçilerimizin sesini duymak istemiyor!”

Öğrencilerin üniversite okurken kredilerini yine Ziraat Bankası’ndan aldıklarını da hatırlatan Girgin, “Defalarca öğrencilerimizin kredi borçları silinsin, bu olmuyorsa gençlerimizin düzenli maaşlı bir işi olasıya kadar ötelensin. Kimsenin hesabına bloke/haciz konmasın dedik. Ne yaptılar? 2 gün güç bela part time iş bulup çalışan işsiz gençlerimizin bile hesabına bloke/haciz koydular. Gençlerimizi işsizliği mahkum edenler, işsizlikten kredisini ödeyemeyen gençlerimizin yakasına yapışıyor, harçlığına bile göz dikiyor. Öğrencilerin kredi borçları toplamı 5,5 milyar TL.  Demirören’in ödemediği kredi ise yaklaşık 6,5 milyar TL. Bir yanda milyonlarca gencimiz bir yanda yandaş bir medya patronu. İktidarın mantığı yandaşın, sermayenin yanındayım şeklinde” diye konuştu.

CHP Muğla Milletvekili Girgin, 27 Kasım 2019’da Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı konuşma, dönemin Bakanı Berat Albayrak’a söylediği şu cümleleri hatırlattı: “Kamu ihalelerinin önemli kısmını kamuya duyurmadan kapalı devre bir sistem ve pazarlık usulüyle yapıyorsunuz Sayın Bakan. Böylece kamu ihalelerini yandaş bir avuç firmaya vermekle kalmayıp bu firmalara her türlü kredi imkânını da açıyorsunuz. Örnek mi istiyorsunuz? Demirören Holdinge iktidara yakın tek sesli medya yaratmak hedefiyle kamu bankaları aracılığıyla 700 milyon dolar kredi verdiniz.” Girgin “Nerede bir peşkeş varsa yıllardır takipçisiyiz, takipçisi olmaya da devam edeceğiz” dedi.

Girgin son olarak şunları söyledi: “Ziraat Bankası bir kamu bankası. Kamunun parasını kullanıyor. Bu nedenle, kamu adına bu şirketleri yönetenler TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na ve KİT Komisyonu’na bilgi vermelidir. Ayrıca, Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş. Borsa İstanbul’da işlem gördüğü için şeffaflık ilkesi gereği kamuoyu ve yatırımcılara bilgi vermelidir. Şirket bilgi vermiyor ise Sermaye Piyasası Kurulu ve Borsa İstanbul çıkan iddialar hakkında şirketten Kamuyu Aydınlatma Platformu’na özel durum açıklaması yapmasını talep etmelidir.”

Haber: Serdar AKSİVRİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.