Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam

6’ncı Tarhana Festivaline Yoğun İlgi

Muğla’nın Menteşe ilçesinde bu

Muğla’nın Menteşe ilçesinde bu yıl altıncısı düzenlenen ve yoğun ilgiyle karşılanan Tarhana Festivali’nde vatandaşlara tarhana çorbası ikram edildi.

Muğla İçin Gelecek Platformu tarafından tarihi Saburhane Meydanı’nda gerçekleştirilen festivalde, kazanlarda tarhana pişirildi.

Ahi Sinan Folklör Araştırma Spor Kulübü’nün gösteri sunduğu etkinlikte, yöresel ürünlerin satışının yapıldığı stantlar açıldı.

Festivalde konuşma yapan platformun dönem Başkanı Feray Koca, şunları söyledi:

“Bize hep, ‘Neden tarhana ve Saburhane Meydanı’ diye soruyorlar. Muğla Tarhanası bizler için birleştirici, şifalı, simgesel bir önem taşımakta. İçindeki bileşenleri ve yapım özellikleri ile yerel ve doğal üretime referans veriyor. Geçmişte toprakta yaşam bulmuş ve kalkınmış bir millet olarak yerel üretimin öneminin bilincindeyiz. Bu nedenle de festivalimizde yerel ve doğal ürünü, yerel üreticiyi desteklemekteyiz. Festivalimizi her yıl Saburhane Meydanı’nda gerçekleştirerek ilçemizin tarihi ve kültürel değerlerine de vurgu yapmaktayız. Bu sene Ekim ayının bizim için ayrı bir önemi var. Bizler Cumhuriyet’in 100. yıl coşkusunu yaşarken, festivalimizde de bu gururu yaşatmak istedik. Bugün ortak bir kültürel değer etrafında buluşabiliyorsak bunu, 100 yıl önce Cumhuriyet için ortak bir kurtuluş mücadelesi veren bu vatanın kahraman evlatlarına borçlu olduğumuzu biliyoruz. Cumhuriyet’imizin 100. yılı kutlu olsun.”

Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından katılımcılara tarhana çorbası ikram edildi.

Etkinliğe; AK Parti MKYK üyesi Yelda Erol Gökcan, AK Parti Muğla Milletvekili Kadem Mete, CHP Muğla Milletvekilleri Cumhur Uzun ve Gizem Özcan, İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Menteşe Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Güven, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Karakuş, bazı siyasi parti il ve ilçe başkanları da katıldı.