5 bin yıllık Türk kenti

Arkaim 5 bin Yıllık Ön Türk Kale Kenti Tarih öncesi bir orijine dayanmayan bir insan topluluğu düşünülemez. Ne yazık ki biz Türkler batı aleminin tarih ve arkeolojik araştırmalarında, etnik sınıflandırmada kenarda köşede bırakılır ve bir de “barbar” sıfatı ile tanımlanırız.

Bozkırlarda prehistorik devirlerden beri devamlılık gösteren ve inkar edilemeyen yakın bağlarla zincirlenen kültürler Türkler’in orijini midir ? Bu suale objektif olarak verilecek cevap şüphesiz “EVET” olacaktır. Çünkü tarih yazılırken satırlar tahrif edilebilir ama tarihin temelini teşkil eden arkeolojik deliller inkar edilemez.

Prof. Dr. Taner Tarhan BOZKIR MEDENIYETLERININ KISA KRONOLOJİSİ Makalesi Ural’da en fazla incelenmiş şehir, Arkaim’dir; beş bin yıllık bir şehirdir.

 Burada metalürji ustaları yaşamışlardı. Onlar, bakır ve gümüş çıkarmışlar, onlardan bronz elde etmişlerdi. Arkaim avlularının en az yarısında metalden yapılmış soba vardı. Gece gündüz ateşleri hiç sönmedi. Urallılar, ufak el-işi eşyâlarını Altay’a götürmüşlerdi.

( Murad Adji, Moskova, 1999 Türklerin ve Büyük Bozkırın Kadim Tarihi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.