Reklam
Reklam

ZORLUKLA MÜCADELE

Utku Kavcar
Utku Kavcar
  • 30.11.2018
  • 1.071 kez okundu

Eskilerin çoktan emekli olduğu bir yaşta, yeni bir okula ve yeni bir işe başladım. İtiraf ediyorum her ikisinde de zorlanıyorum.
İş, kişisel yakın-orta vadeli gelecek planlarım içinde bana çok yol gösterecek, çok geliştirecek çok şey öğretecek nitelikte. Mutluyum bu nedenle tüm yarattığı yorgunluğa rağmen. Yorgunluğun 2 temel nedeni var. Sorumluluğun büyüklüğü ve daha önce hiç yapmadığım bir şeyi yapmanın getirdiği öğrenme zorunluluğu. Yaparak öğrenme oldukça yıpratsa da kalıcı oluyor.
Okul ise 2. Üniversite kapsamında başladığım başka bir macera. Yeniden okullu olmak da çoğu anıyı canlandırdı bende. Geçtiğimiz hafta sonu sınavlar için tekrar lise binalarının içine girmek, sınıfta öğrenci sıralarında oturmak, biraz kötüsü sınıfın en yaşlısı olmak pek hoş ve pek garipti.
Her 2 süreçte de zaman zaman umutsuzluğa düştüğüm, yapamıyorum, beceremiyorum dediğim anlar oldu, oluyor. Muhtemelen de olacak. Bugün, benim gibi motivasyonu düşenler kendine ne söylüyor kendini nasıl tekrar diriltiyor onları paylaşmak istiyorum sizlerle. Ben de işe yarıyor umarım siz de yararını görürsünüz.
Ben bunu yapabilirim. Şunu söylüyorum kendime zora düştüğümde. “Ne olursa olsun bunun üstesinden gelebilirim, ben bunu yapabilirim.”
Hata yoktur, sadece çıkarılması gereken dersler vardır. “Ben şimdi bu zorluktan ne öğrendim?” Bununla nasıl başa çıkabilirim?
Dünya üzerindeki her şey senden daha akıllı olmayan insanlar tarafından yapıldı. Steve Jobs söylemiş bunu. Benzer bir şey belki ama ben kendime şunu söylemeyi seviyorum. “Birisi yapabiliyorsa sen de yaparsın. Daha yavaş daha uzun sürede belki, ama yaparsın.”
“Neden başladım bu işe? Bu okula?” Başlangıç nedenimi hatırlatıyorum kendime sıklıkla. O nedenler ortadan kalkmadığı için yeniden başlamak kolaylaşıyor.
Geçmişte bana zor gelen ama altından kalktığım zorlukları hatırlatıyorum kendime. “Yaptın yine yaparsın”.
“Neyi farklı yapmalıyım?” diye soruyorum. Genelde buna kafa yormak çözümü görmemi kolaylaştırıyor.
Sanırım hepsinden çok şunu söylüyorum. “haydi bir daha dene.”
Eminim siz daha iyi hatırlarsınız. Hoş bir film repliğiydi galiba; “Tüm dünya vazgeç dediğinde, umut fısıldar. Bir daha dene.”
Denemeye devam. Sonuçta yaşamak direnmektir değil mi?

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ