Reklam
Reklam

ZİHİN TEMİZLİĞİ

Utku Kavcar
Utku Kavcar
  • 07.09.2018
  • 1.697 kez okundu

Sizler de gözlemlemişsinizdir eminim sevdiğiniz ve ilgi duyduğunuz bir şeyle ilgilendiğinizde zamanın nasıl geçtiğini hiç fark etmezsiniz. Bir bakmışsınız saatler geçmiş gitmiş. Dün akşam oğlumla zor bir lego yapımı ile uğraştık. Doğrusu o yaptı ben ona eşlik ettim. Zor yerlerinde sadece parça bulmasına yardım ettim. O hareketli çocuk tam olarak yoğunlaşmış bir şekilde saatler boyunca masa başında uğraşıp durdu. Ben de onunla birlikte zihnen rahatladığımı hissettim. Tam bir meditasyon gibiydi doğrusu.
Bugün de sizlerle basit kimi zihin temizliği, zihni rahatlatma yollarını paylaşmak aklıma geldi dünden hareketle.
Aklıma gelen kimi küçük yollar;
Hepimiz düşüncelerimizden etkileniriz. Bu nedenle odaklandığınız şeylere dikkat edin. Olumsuz duygu ve düşünceler yaratan ortamlardan uzak durun unutmayın düşüncelerimiz kişiliğimizi oluşturur. Pozitif düşünce halinde olduğumuzda daha olumlu bir insan oluruz.
Zihni dinlendirmeye ihtiyaç duyduğunuzda sevdiğimiz bir şeye yoğunlaşmak mutlaka işe yarayacaktır. Böylece yıpratıcı düşüncelere yoğunlaşmak yerine zihninizi yenilemenin ve iç huzurunuzu bulmanın harika bir yolunu deneyimlemiş olursunuz.
Kontrol edebileceğiniz şeylere odaklanın, kontrol dışı şeylere hayıflanmaktan vaz geçin. Zira kontrol edemediğimiz olayları düşünmek ve konuşmak hem faydasızdır hem de stres yaratır.
Düşünce ve duygularınızı paylaşın. Konuşun ve anlatın. İçinizde taşıyıp yük etmeyin kendinize. Bunu kızgınlığın doruğunda, sinir tepenizdeyken yapmayın elbette. Fare dağa küsmüş sağın haberi olmamış olmasın. Aklınızda olsun stres büyük ölçüde stres yaratan şeyi dile döküp anlatınca azalır.
Sosyal medyaya dalmayın orada yitip gitmeyin. Gözüne bakmadığınız biriyle kavga etmek çok daha kolay oluyor, bu tuzağa düşüp durduk yere zihninizi yormayın. Her şeyin azı karar çoğu zarar der atalarımız.
Aza odaklanın. Az eşya, az giysi, az televizyon, az yemek, az telefon, az mesaj… Yaşamınız ne kadar basit ve sade olursa zihniniz de o kadar sade ve dingin olacaktır. Evinizden, odanızdan başlayın sadeleşmeye…

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ