Reklam
Reklam

Yükselecek Demirel!… Muğla En Büyük Şairini Kaybetti!..

Ali Tutulmaz
Ali Tutulmaz
  • 14.04.2015
  • 449 kez okundu

alitutulmazBu günkü köşe yazımın konusunu, geçtiğimiz Cumartesi günü sevenlerinin yoğun katılımıyla, Muğla yeni mezarlığında toprağa verdiğimiz, değerli insan, şair ve yazar Yükselecek Demirel oluşturuyor.
Uzun yıllardan beri yakından tanıdığım, yakın dostum ve arkadaşım Yükselecek Demirel’in kaybı, tüm sevenleri gibi, elbette beni de derinden yaraladı. Çünkü, onun mütevazi yapısıyla, insan ve Muğla sevgisiyle dolu kalbiyle, kibarlığı ve örnek yapısıyla Muğla ve ilçelerinde toplumun her kesiminde erişilemeyecek bir yeri bulunmaktaydı. O nedenle, Yükselecek Demirel’in ölüm haberini duyan her kişi, onu elbette rahmetle anacak ve tüm sevenleri gibi, kaybından derin bir üzüntü eksiklik yaşayacaktır.
Değerli kardeşim Yükselecek, daha önceki yıllarda rahatsızlığından dolayı tedavi görmüş, bazı ufak rahatsızlıkları olmasına rağmen büyük ölçüde sağlıklı olarak yaşamını sürdürüyordu. O, her fırsatı değerlendirerek rahatsızlığına rağmen, Muğla sevdası ve engin insan sevisiyle, Muğla’nın sosyal ve kültürel yaşamına katkılar sağlamayı sürdürmekteydi.
Çünkü o, uzun yıllar Muğla’nın yerel televizyonlarından Şah Televizyonunda “Damla Sanat Akşamları” adını taşıyan ve toplumun her kesiminin severek izlediği sosyal ve kültürel programı hem özenle hazırlıyor, hem de bizzat kendisi sunuyordu. Bu programa da Muğla’da sanat alanında kendisini geliştiren ve sevilen sanatçıları davet ederek, yerel bir televizyonda Muğla Halkına seçkin saatler yaşatıyordu. Rahmetle ve sevgiyle andığımız değerli arkadaşımız Yükselecek ayrıca, rahatsızlığına rağmen uzun yıllar Muğla Devrim Gazetesinde “Sanat Sayfasını” hazırlıyor, yeni yetişen şairleri ve sanatseverlerin eserlerini bu sayfada tanıtıyordu. Bu sayfaya şiirlerini gönderen genç şairlere daima rehber oluyor, onları kesinlikle küçümsemiyor, engin insan sevgisi ve mütevazi yapısıyla da onları yüreklendiriyordu.
Yine uzun süre Muğla Gazeteciler Cemiyetinde de görev yapan rahmetli değerli insan Yükselecek Demirel, bu süre zarfında her gün Valilik Basın Bürosuna gelir, biz de Valilikte görev yaptığımız için, bizlerden Valilik basın bültenlerini alarak, ilçelerdeki yerel gazetelere göndererek, önemli bir iletişim hizmetini de yerine getiriyordu. Böylece ilçelerdeki yerel gazetelere büyük bir basın hizmetini yerine getiriyordu. Muğla’nın yetiştirdiği eşsiz şairlerden birisi olan Yükselecek Demirel, sevgi ve duygu yüklü şiirlerle dolu 5 tane de seçkin kitap yazarak, gelecek kuşaklara bıraktı.
Değerli arkadaşımız, yaşamının son anlarını yurt dışında geçirmişti. Çünkü hastalığı son zamanlarda yeniden nüksedince, tedavisi için gittiği İzmir’de, bir hekimin tavsiyesine uyarak, tedavisi için ailesi Ukrayna’ya götürmüştü. Ama Ukrayna’da tedaviye başlandığı sırada, ne yazık ki kötü kader yakasını bırakmamış ve hakkın rahmetine Ukrayna’da ulaşmıştı.
Değerli dostumuzun cenazesi, 11 Nisan 2015 Cumartesi günü tüm sevenlerinin katımıyla, Muğla Kurşunlu Camisinde kılınan öğle namazının ardından, Muğla yeni mezarlıkta toprağa verildi. Toprağın bol, mekanın Cennet olsun değerli kardeşim. Muğla sevdalısı ve insan sevgisiyle dolu örnek insan Yükselecek Demirel’i toprağa verdik ama, o toplumda bıraktığı güzel izlerle ve yaptığı sosyal ve kültürel hizmetlerle yüreğini ortaya koyarak büyük bir sevgiyle yazdığı şiirleriyle kuşaklar boyu saygıyla ve sevgiyle anılacaktır.
Değerli kardeşim, Yükselecek Demirel, sana sonsuz rahmet, değerli eşine, evlatlarına ve tüm sevenlerine de baş sağlığı ve metanetler diliyorum.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ