Reklam
Reklam

Yine Amerika

Metin Cangör
Metin Cangör
  • 16.05.2019
  • 197 kez okundu

Sevgili okurlar daha iki gün önce Amerika Başkanı Trump Çin ile olan ithalatlarda gümrük vergilerini %25’e yükseltti. Bu Amerika’ya yaklaşık 200 Milyar Dolar bir para kazandıracak, diğer yandan Çin ise ya Amerika’ya sattığı malları ucuzlatacak, ya da daha az satacak.
Çünkü Çin malları Amerika için daha pahalı olacak.
Bu işte zararlı olan Çin olacak.

Çin için hem Amerika, hem Avrupa ”dünyanın işçisi” derler. Kendileri fazla birşey icad edemez, başkalarının icatlarını insan gücü olduğu için imal ederler ve buradan para kazanırlar.
Dikkat ederseniz Çin ve Rusya hemen hemen tamamen Boing veya Airbus uçak kullanıyor, kendi yaptıklarına kendileri de fazla güvenmiyor.

Yine Trump bir ara İran ile uğraşıyor, sanki konuşmaları yakında İrana havadan indirecek gibi.
Kuzey Kore ile de benzer durumlar yaşanmıştı…

Bir şeyi asla unutmamak lazım, Amerika ne istiyor? Bu istediğini elde edip etmediğini bizler anlayabiliyor muyuz? Bence hem bilmiyoruz, bilmediğimiz için de anlayamıyoruz. Kestirmeden gidip kendi kafamıza göre Amerika kaybetti diyoruz çünkü Amerikaya kızıyoruz.
Belki Amerika her defasında istediğini elde ediyor.

2018 yılında Avrupa’da Türkler ile ilgili Üniversite seviyesinde bir araştırma yapılmış ve Türklerin en az kullandığı kelimenin ”Bilmiyorum” olduğu anlaşılmış.
Türkler bilmiyorum demeyi sevmiyor veya kendine yediremiyor ve herşeyi ama doğru, ama yanlış biliyor. Bu da birçok insanı yanlış yönlendiriyor.

Amerika hem para, hem teknoloji bakımından dünyanın en güçlü ülkesi bu bir gerçek. Yine aynı Amerika dünyanın birçok yerine burnunu sokuyor ve karışıyor bu da bir gerçek.

Acaba kavga lisanını bırakıp Avrupa gibi yumuşaktan dostlukları öne çıkartarak istediğini yaptırmak daha doğru ve zekice olabilir?

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ