Reklam
Reklam

Yılmadan Yorulmadan

Selahattin Sapmaz
Selahattin Sapmaz
  • 15.12.2018
  • 320 kez okundu

Prof. Dr. İsa Eşme, Bilgi Başarı yayınlarından çıkan kitabı , Mart 2017 tarihini taşımaktadır.Kitabı torunları Nisan, Duru ve Tibet’e armağan etmiştir.

İsa Eşme, 1 Nisan 1947 de , Zonguldak-Devrek’te doğmuş. 1960-1961 ders yılında Kastamonu Göl İlköğretim Okuluna, 1963 te İstanbul Öğretmen Okuluna , 1965 te Yüksek Öğretmen Okuluna seçilmiş
Haziran 1970 te İstanbul Yüksek Öğretmen Okulunu ve İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesini bitirmiş. Aynı yıl fizik öğretmeni olarak Kastamonu Göl İlköğretmen Okuluna , 1972 de Bursa Eğitim Enstitüsüne atanmış.

1977de , Zonguldak Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisinde fizik asistanı olarak göreve başlamış.
1983 te katı hal fiziği alanında doktorasını tamamlamış. Aynı yıl Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesine Yard. Doçent atanmış. Katı hal fiziği alanında , 1987 de doçent, 1995 te Prof. unvanlarını almış.
2000 yılında emekli olmuş.
Arkasından Maltepe Üniversitesi Eğitim Fakültesine kurucu dekanı olarak atanmış.
Şubat 2005 te, YÖK üyeliğine, Ağustos 2005 te YÖK Başkan Vekilliğine seçilmiş. 2008 de bu görevinden ayrılarak, öğretim üyesi olarak eski görevine dönmüş. 2011 yılına kadar görevini sürdürmüş.

Evli ve iki çocuk babası olan İsa Eşme, eğitimin sorunları ile ilgili, bilimsel makaleleri, projeleri, saha araştırmaları ve kitapları bulunmaktadır.

“Yılmadan Yorulmadan” kitabı, yazarın doğumundan başlayan hayat hikayesini anlatıyor.
Kitabın bölümleri, Önsöz , Doğum Yeri, Soyağacı ve Çocukluk Yılları, Eğitim Dönemi, Öğretmenlik Dönemi, Akademik Hizmet Yılları, YÖK Dönemi ve Sonrası, Eserleri ve Eğitim Etkinlikleri ve Ek kısmıdır.

Eşmenin doğum yeri ve çocukluğunun geçtiği köy, Zonguldak İli Devrek İlçesine bağlı Karabaşlı köyüdür. Karabaşlı köyü en eski yerleşim yeri olduğu, Bizans kalıntılarına rastlandığına tanık oluyoruz.
Engebeli bir arazi yapısına sahip olan köyde, 1970 li yıllara kadar tarım kara sabanla yapılıyordu. Sulama imkanı kısıtlıydı, mera olmadığı için hayvancılık gelişmemişti. Çalışma yaşına gelenler, Zonguldak Taş Kömürü Maden İşletmelerine işçi olarak giriyordu.
Yer altında kömür tozları içindeki sağlıksız çalışma koşulları nedeniyle , maden işçilerinin ortalama ömürleri elli yaş civarıydı.
1950 li yıllarda bile gazete okuyan maden işçisi köylüler vardı. 1933 yılında ilkokula kavuşan köyde öğretmen kanaat önderleri arasındaydı.
İsa Eşme’nin dedesi Mehmet Eşme, Balkan Savaşı, Çanakkale Savaşı, 1 ve 2 ci İnönü Savaşları, Sakarya Meydan Muharebesi ve Büyük Taarruza katılmış. 1932 yılında İstiklal Madalyası almış.

Nüfus cüzdanında doğum tarihi olarak, 1 Nisan 1947 yazılıydı.
1957 yılında , yeni yaptıkları evlerine taşındılar.
Kendisinden 3 yaş büyük ağabeyi Mustafa ile tarla işlerinde ve hayvan gütmede yardımcı oluyordu.
Karabaşlı Köyü İlkokulu , bir ucunda öğretmen lojmanı, bir ucunda işlik, ortasında 70-80 öğrenci kapasiteli, tek sınıflı olan binaydı.
1955-56 ders yılında köye , Kastamonu Göl Köy Enstitüsünü yeni bitiren öğretmen İsa Biçici atanmıştı. Bakımsız olan okul bahçesini öğrenciler ile birlikte ağaçlandırıyor ve tarım derslerinde uygulama yapılabilen bahçeye dönüştürdü.
Sabah hiç aksatmadan jimnastik yapılır, ilk derste, koro halinde marş ve okul şarkıları söylenirdi.
23 Nisan akşamı okulda gerçekleştirilen piyes etkinliğiydi. 1960 yılı 23 Nisan kutlamaları, Geçen Bucağında sergilenen oyun ses getirmişti.
İlkokullarda son sınıfa gelindiğinde tüm derslerden sınava girilirdi. İsa Eşme’de bu sınavlardan “Pekiyi” derece ile mezun oldu.
80 li yıllarda emekli olan Öğretmen Biçici, “İsa Eşme isimli çocuk dikkatimi çekti. Okuma, yazma biliyor, rakamları yazıyor, duygu ve düşüncelerini anlatabiliyordu
Onun enerjisi , olağanüstü azim ve idaresi , okulda iken belliydi. Gelişmesinde payım olduysa kendimi mutlu sayarım. “

Öğretmen okulu giriş sınavı öğrendiğinde, liste halinde diş fırçası ve macunu , mandolin gibi şeyler yazılıydı.
Babası beş bin liralık senedi düşünüyordu. Köyün kanaat önderi Tahir Özkan , Devrek Noterine giderek senedi imzaladı, İsa Eşme’ye kefil oldu.
Ağabeyi ve mahallesinden kalabalık grupla geldi, elindeki tahta bavuluyla posta trenine bindi.

Kastamonu Göl Öğretmen Okulu, 1938 de Köy Eğitmen Okulu olarak açılmıştı ve 1940 ta Köy Enstitüsüne dönüştürülmüştür. Öğrenciler soba yakılması, sınıf temizliği, yemekhane nöbeti gibi görevler yapıyorlardı.

Okulun güçlü öğretmen kadrosu vardı. Mahalli Gazete olan “Doğrusöz” de İsa Eşme’nin şiirleri çıkmıştı.

İsa Eşme şiirle olduğu gibi resimle de uğraşıyordu. Okulun düzenlediği yarışmaya bir Atatürk portresiyle katıldı. ilk kez ödül kazandı .

O yıllarda, altı yıllık öğretmen okullarında resim ve müzik alanında başarılı öğrencilere , İstanbul Çapa’daki Öğretmen Okuluna geçme fırsatı veriliyordu.
Kasım 1963 yılı Eylül ayında başlayan seminer yolculuğu , Çapa Öğretmen Okulunda noktalandı.

Göl de resimde sınıfın en iyisiydi, burada ortalarda yer alabiliyordu. İkinci yıl Okulu Güzelleştirme Kolunda başkanlığa getirildi.
İsa Eşme , Haziran 1966 da Liseyi bitirdi.

İsa Eşme , 1965-66 Üniversite Giriş Sınavında aldığı 284,34 fen puanıyla Matematik – Astronomi dalını kazandı. Fakat Ekim ayı sonlarında boş kontenjanlara kayıt yapılıyordu. Artık Laleli’de Fen Fakültesinde öğrencidir.

İsa Eşme’nin babası Maltepe’de maden işçilerinin tedavi gördüğü Süreyya Paşa Hastanesi’nde yattığı için sık sık ziyarete gidiyordu. 24 Şubat günü hastaneye gelen ağabeyi ve amcasıyla babasını aldılar, götürdüler.

Üniversitede üç yıl huzur ortamı vardı. Üçüncü yılın sonunda 94 kredisi vardı. Son yıl Bakırköy’de bir dershanede çalışmaya başladı. 4 yılda bitirilmez denilen okulu 3,5 yılda bitirmişti.

Yüksek Öğretmen Okulundaki eğitimde staj yapma zorunluluğu vardı. İsa Eşme, staj okulu olarak Vefa Lisesini seçti. Stajdan sonra Okul Müdür Yardımcısı odasına çağırdı. Zarfta , Okul Müdürü Ayhan Doğan imzalı tebrik yazısı vardı.

Bir gün okul merdivenlerinde , kütüphaneye gelen Keriman Helvacı ile karşılaştı. Kendi adına kitap alarak arkadaşına verdi. Arkadaşlık 22 Şubat 1970 te , bir nişan töreniyle noktalandı.

1970 yılı Temmuz ayı başında Ankara’ya gitti. Kura kağıdında Kastamonu Göl Öğretmen Okulu yazılıydı.
Kura dönüşü yıldırım nikahıyla , 13 Temmuz 1970 te nikahlandılar.
Eşi, öğretmen Okulu’nun staj okulu konumundaki Göl Köy İlkokuluna atanmıştı.
21 Mart 1971 de bir oğulları oldu, adını Bilgin koydular.
İsa Eşme, 1971 ve1972 yaz aylarında , Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Modern Fen Bilgisi ve Modern Fizik dersleri için kurs açılmıştı.
Kursun sonunda Bursa Eğitim Enstitüsü Fizik Öğretmeni Ziya Demirdöğen , burada görev almayı düşünür müsün, diye sordu.
Eşme teklifi kabul etti.

Bursa Eğitim Enstitüsüne 1972-73 ders yılı başında ataması yapıldı, Eşmenin
Bursa’da ilk yılıydı. 29 Haziran 1973 te, ikinci oğlu Ergin doğdu.

Bursa Eğitim Enstitüsünde verimli bir eğitim yapılıyordu. 1975 yılından itibaren eğitim enstitüleri kargaşaların odak noktası olmuştu.
Sınav evraklarını çantasına koyan Eşme, ikinci kattaki sınıfa doğru giderken, bazı öğretmenlerin geri döndüğünü görmüştü.
Derse girip sınav başladıktan sonra , öğrencilerin bir kısmı ayağa kalkıp sınıftan çıkmak istediler. Koridorlardan sesler gelmeye başladığında, hemen kapının önüne geçen Eşme, öğrencilere , Kimse beni çiğnemeden dışarı çıkamaz, içeriye de giremez. Telaş etmeyin sınav devam edecek , dedi.
Sınav sonunda amacım sınav yapmak değil sizi korumaktı.

1975 yılında Zonguldak’ta Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi açılmıştı. Haziran 1977 de, Yıldız Üniversitesinde yapılan asistanlık sınavına girdi ve kazandı.
1970 li yılların ortalarında sayıları 19 akademilerin 13 ü Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi , 6 sı İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi grubundadır. Yükseköğrenimin üçüncü bileşeni ise Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki öğretmen yetiştiren 2 veya 3 yıllık Eğitim Enstitüleri oluşturuyordu. 1975 te kurulan Zonguldak Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi de ikinci bileşenden yer alan okuldu.

29 Temmuz 1977 de, Zonguldak’ta göreve başladı. Kadroya alınan dört asistan ve iki öğretim üyesiyle fizik kadrosu oluşmuştu.
Akademi Yıldız Üniversitesine bağlıydı. Boğaziçi Üniversitesinden Prof. Dr. Yani Skarlatos tez olarak katı hal fiziğinin amorf yarıiletkenler alanından seçildi.
Hacettepe Üniversitesinde bir iki gün çalışma izni verdiler. ama daha sonra vazgeçtiler. Daha sonra Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü Başkanı Erdal İnönü çalışmasına izin verdi.
28 Şubat 1983 günü Yıldız Üniversitesinde yapılan tez savunmasını “Pekiyi” ile verdi, Fen Doktoru oldu. 1983 yılı bahar yarıyılında Dr. Asistan olarak derslere girdi.

İsa Eşme, Haziran 1983 te, Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Fizik Öğretmenliği dalında Yard. Doç. kadrosuna başvurdu. Yabancı dil sınavında başarılı bulundu. Öğretim Üyesi sıfatıyla , 27 Temmuz 1983 tarihinde göreve başladı.

İsa Eşme, 1985 yılında yabancı dil kurslarına devam etti. 16 Kasım 1986 da girdiği dil sınavında başarılı oldu.
Eşme, içinde bulunduğu koşullar nedeniyle yurt dışına çıkış imkanı bulamamıştı.
Temmuz 1988 de, İtalya’nın Sicilya adasında bulunan yaz okuluna başvurdu. Tüm giderleri TUBİTAK tarafından karşılandı.
23 Ekim 1989 da katı hal fiziği alanında doçent unvanı aldı.

1995 yılı başında profesörlük başvurusu kabul edildi.
14 Şubat 1995 te, Dekan Yardımcılığı ve Döner Sermaye İşletme Müdürlüğüne getirildi.

İsa Eşme, 10 Haziran 1997 günlü Cumhuriyet gazetesinin ikinci sayfasında çıkan makalesinde , düzenlemenin bazı yönlerini eleştiriyordu.
Makale, YÖK Başkanı Kemal Gürüz ve ekibini kızdırmıştı. Gürüz , Rektör Ömer Faruk Batırel’i arayarak soruşturma açılmasını istedi. YÖK un tavrı nedeniyle devlet üniversitelerinde rahat çalışması zordu. Bu nedenle 1 Ağustos 2000 de emekli oldu. Böylece devlette 30 yılı bulan hizmeti sona erdi.

Eşmelerin çocukları, Bilgin ve Ergin , 1990 li yılların ortalarında İTU Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünde kesişti ve elektrik elektronik mühendisi unvanı ile hayata atıldılar.

Maltepe Üniversitesinde Eylül 2000 de göreve başladı. Kısa bir süre sonra, Eğitim Fakültesi Kurucu Dekanlığı ve Mart 2001 de Rektör Yardımcılığı görevlendirildi.

İsa Eşme’nin , Erdal İnönü ile tanışması Boğaziçi Üniversitesinde oldu. Doktora öğrencisi Eşme’ye , cumartesi pazar günleri araştırma imkanı vermişti.
Ekim 2001 de, Yeni Binyılın Başında Türkiye’de Fen Bilimleri Eğitim Sempozyumunda Erdal İnönü’yü davet etti.

İsa Eşme Maltepe Üniversitesine geçtiğinde Vedat Günyol bu kurumdaydı.
Günyol ile dostluğu 9 Temmuz 2004 te ölene kadar sürdü.

İsa Eşme, Maltepe Üniversitesindeyken TV kanallarında görünüyordu.
Dönemin Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ,Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey ile birgün Maltepe Üniversitesine geldiler.
Bakan, Mütevelli Heyet Başkanı, Üniversitenin Kurucusu, Rektör, İl Milli Eğitim Müdürü birlikte yemek salonuna geçildi. Eşme’nin tam karşısına oturan Bakan Çelik hemen CNN deki programdan bahsederek genel lise ile imam hatip liselerinin öğrenci profillerini karşılaştırılmasından rahatsızdı.

12 Eylül yönetimi tarafından , üniversiteleri kontrol amacıyla YÖK 1981 de kurulmuştu.
Aralık 2003 te YÖK yönetimi değişmiş başkanlığa da Galatasaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdoğan Teziç getirilmişti.
Prof. Dr. İsa Eşme, 1 Mart 2005 tarihli atama yazısıyla YÖK üyeliğine atandı.

15 Ağustos 2005 te yapılan toplantıda Eşme, Teziç tarafından aday gösterildi ve seçildi. Teziç , Eğitim Komisyonu başkanlığını Eşmeye verdi. Eşme artık tam zamanlı YÖK yöneticisiydi.

2005 ortalarında Türkiye’nin gündemine Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinde yolsuzluk iddiasıyla soruşturma başlatıldı.
Önce Genel Sekreter Yardımcısı Enver Arpalı tutuklanmış. Daha sonra tutuklanma sırası Rektör Yücel Aşkın’ a gelmişti. Bunun üzerine YÖK u temsilen Prof. Dr. İsa Eşme Van’a gitti. Van Havaalanında gazeteci ordusu karşıladı. Olayı incelemeden değerlendirme yapamiyacağını , söyleyerek gazetecileri ikna etmişti. Önce Üniversiteye gitti, Rektör Yardımcısı olan eşiyle, Prof. Dr. Ayşe Yüksel ile görüştü. Daha sonra CHP Milletvekili Mehmet Kartal ile birlikte Cezaevindeki Rektör Aşkınla görüştüler.
19 Ekim 2005 günü Rektörler Komitesi toplandı ve Eşmenin hazırladığı rapor okundu. Adalet Bakanı Cemil Çiçekle görüşme vardı. O da 20 Ekim 2005 te Bakan Çiçekle görüşüldü. 22 Ekim 2005 günü , YÖK Başkanı ve iki Başkan Vekili, 52 Rektör ve 21 üniversitenin temsilcisi Van’daydı.
Cumhurbaşkanı Sezer , 29 Ekim Resepsiyonunda YÖK üyeleri ve rektörleri toplu olarak köşke bekliyordu.
13 Kasım 2005 günü, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı Enver Arpalı intihar etti. Kalp rahatsızlığı geçiren Rektör Yücel Aşkın yoğun bakıma alındı.
Olay cemaatin kurduğu ilk kumpastı.

Ankara’daki iş yoğunluğu nedeniyle ailesini arama fırsatı bulamayan Eşme , 26 Eylül 2005 günü torunu “Nisan” dünyaya geldiğini eşinden öğreniyordu.

Eşmenin YÖK üyeliği dört yıl, Başkan Vekilliği yaklaşık 2,5 yıl sürdü.
Eşme Yurtdışı ve Yurtiçi İnceleme Gezilerinde bulundu. Bu kapsamda Suriye( Şam),Kırgızistan (Bişkek), Azerbaycan (Bakü) , Almanya , İngiltere, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Hırvatistan, Makedonya, Saraybosna’yı ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Eşme, üniversitelerdeki törenlere katılmıyordu. Ancak doğduğu yörenin Karaelmas üniversitesine bağlı Gökçebey Mithat ve Mehmet Çanakçı Meslek Yüksek Okulu’nun açılış törenine katıldı. 12 Mart 2007 de gerçekleşen törene YÖK Başkan Vekili Eşme tarafından yapıldı.

İsa Eşme YÖK teki görevi sırasında , Cumhuriyet Gazetesi Ankara temsilcisi tarafından düzenlenen toplantılara eğitim ve yükseköğretim konularında konuşmacı olarak davet edildi. Bu toplantılara Cumhuriyet Başyazarı İlhan Selçuk da katılıyordu.

Aralık 2003 te YÖK Başkanlığına atanan Erdoğan Teziç’in görev süresi doluyordu.
Başkanlığındaki son toplantı 15 Kasım 2007 de yapıldı.

Cumhurbaşkanlığı görevini devralan Abdullah Gül , 11 Aralık 2007 günü daha önce deneyimi olmayan ODTÜ den Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan YÖK Başkanı oldu. Buna tepki gösteren YÖK Başkan Vekili Ertepınar görevinden istifa etti.
Eşme Genel Kurul tarafından seçilmişti, 24 Aralık 2007 de Başkan Vekilinin imza yetkilerini aldı.
Genel Kurul toplantıları Şubat ayının ilk haftasına kadar ertelendi. Bu YÖK tarihinde ilk defa yaşanıyordu.
İsa Eşme , YÖK Başkan Vekilliğinden istifa etti, 7 Şubat 2008.
Eşme dört yıllık görev süresinin dolduğu Şubat 2009 sonuna kadar görevini sürdürdü.
Tekrar Maltepe Üniversitesine döndü.
Fakat eski çalışma ortamını bulamadı. ve Temmuz 2011 de Maltepe Üniversitesinden de ayrıldı.
23 Mart 2009 da ikinci torunu “Duru” dünyaya geldi.
Üç yıl sonra da , 1 Mayıs 2012 de, bir torunu daha oldu Eşmenin, Tibet.

Eşmenin bilimsel ve eğitim etkinlikleri ,
1 Bilimsel Makaleler
2 Kitaplar
3 Projeler ve saha araştırmaları
4 Gazete yazıları
5 Söyleşiler olarak görünüyor.

Bir “Bilim Adamı” olarak hayatını anlatmış , bize.
Köyden çıkarak üniversite hocalığına , YÖK Başkan Vekilliğine uzanan yolda ne gibi sorunlar çıkmış önüne, kitapta onları anlatıyor.
Uzun ömür diliyoruz, Prof. Dr. İsa Eşme’ye.
Eşi , çocukları ve torunlarıyla birlikte.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ