Reklam
Reklam

YENİ YÖNETİCİ

Abidin Sönmez
Abidin Sönmez
  • 12.06.2018
  • 173 kez okundu

Yönetici birlikte çalışmaya yeni başladığı arkadaşları ile arasında güven köprüsü oluşturmalı. Çünkü “gel seninle kol kola şu hedefleri gerçekleştirmek için canla başla çalışalım” demek yetmez. O nedenle “yeni yönetici” güven ortamı yaratmayı kendisine ilk hedef olarak koymalı. Sorumlu olduğu birimdeki çalışma arkadaşları ile arasında bir güven köprüsü oluşturmalı.
Bu noktada yeni yönetici kavramını açmak gerek. Yeni yönetici ilk kez yöneticilik görevi almış bir kimse olabilir. Fakat her zaman böyle olmak zorunda değil. Daha önce yönetici olarak çalışmıştır ve yeni bir göreve atanmıştır. Yıllarca yöneticilik yapmıştır ve bir kuruluştan diğerine transfer olmuştur. Yeni yönetici derken sadece yöneticilikte yeni olanı değil görevinde yeni olanı da kastediyoruz. Ayrıca işe yeni girmiş bir çalışan için yöneticisi yenidir, ne kadar deneyimli olursa olsun. Yeni yönetici sözü bunların tümünü kapsar.
Yönetici sorumlu olduğu birimde çalışan insanlarla arasında güven bağı oluşturmalı. Aksi takdirde hedeflerine ulaşmakta zorlanabilir. Kuşkusuz işin yer aldığı sektörün özellikleri, rekabet koşulları, ürün veya hizmetlerin özellikleri ve başka birçok etken sebebiyle hedeflere ulaşma olanağı bulunabilir. Ancak kaç yönetici o kadar şanslıdır ve kaç sektör o denli kolaydır? Günümüzde hedeflere ulaşabilmek için takımdaki herkesin elinden gelenin en iyisini ortaya koymasını sağlamak gerekir.
GÜVEN NASIL OLUŞTURULUR?
Dürüst bir insansınız. Çalışkansınız. Bilgilisiniz ve deneyim sahibisiniz. Bir grup insanın yöneticisi olarak atandınız ve onlarla çalışmaya başladınız. İş arkadaşlarınızla aranızda güven oluşturmanız gerekiyor. Peki nasıl? Çok kolay: Onay ve övgü vermeyi esirgeme. Gün içinde ilk kez karşılaştığın kimselere mutlaka selam ver. Hafif bir baş hareketi ile de olsa selam vermeyi asla ihmal etme. Verilen selamı hiçbir zaman karşılıksız bırakma. Başarıları, iyi yapılan işleri, güzel davranışları öv. Minicik bile olsa her olumlu hareketi fark et ve fark ettiğini belli et.
İşin buraya kadar olan kısmı kolay. Hatalarla ilgili geri bildirim vermek ise çaba ve enerji gerektiriyor. Kimse yeni yöneticisinden hatalarının ne olduğunu işitmek istemez. Eleştirilmeyi beklemez. Bariz, su götürmez şekilde hatalı da olsa bununla ilgili uyarı almayı arzu etmez. Aslında bunları biz insanlar normal yaşantımızda da istemeyiz. Hele iş yerinde bu istemezliğimiz tavan yapar. İşe yeni başlamış yöneticimizden uyarı almak moralimizi iyice çöküntüye uğratır. Dakika bir gol bir; ben artık onun kafasında mimlendim; benim hakkımda önyargı edinmiş oldu; bundan sonra hep açığımı arayacak…
Yeni yönetici iş arkadaşlarında gözlediği hataları görmezlikten gelmemeli. Asla üstünü örtmeye, gizlemeye çalışmamalı. Her hatayı gidermeli ve yol açtığı olumsuz sonuçları ortadan kaldırmalı. Bunu yaparken hata sahibine her hangi bir şey söylemesi gerekmiyor. Bunu böyle yapalım; bu işi şu şekilde yürütelim; böyle durumlarda şu şekilde hareket edelim… Gereken durumda bunlara benzer sözleri söyleyebilir. Ama ne sandviç, ne tost, ne de başka bir yöntem kullanarak insanlara yaptıkları yanlışları söylememeli. Ne zamana kadar? Arada bir güven köprüsü oluşuncaya kadar.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ