Reklam
Reklam

Yeni yılı kutluyoruz ama…

Kazım Tokuç
Kazım Tokuç
  • 31.12.2018
  • 163 kez okundu

Bu akşam yılbaşı .İnsanlarımız yeni yılı kutlarken, bir yeni bir yıla daha girmenin mutluluğu içinde olacaklardır. Bodrum, Marmaris, Fethiye, Köyceğiz ,Dalyan, Datça gibi turizm bölgelerindede Noel şenlikleri devam ediyor. Muğla ilinde bulunan yaklaşık 35 bin yerleşik yabancı bulunuyor. Bunların 22 bini satın aldıkları kendi evlerinde yaşıyorlar . Muğla ilinde bulunan yabancılarda Noel şenlikleriyle yılbaşını kutluyorlar .

Fethiye, Köyceğiz ,Marmaris ve Bodrum belediyeleri Noel şenliklerinin yapılması için yardımlarda bulunuyorlar . Yerleşik yabancıların hatta Noel pazarları bile kurmalarına olanak sağlanıyor. Bölgede bu pazarlar büyük ilgi görüyor . Muğla Yabancılar Derneği Başkanı Halil Karanfiloğlu Köyceğiz başta olmak üzere bu tür pazarların Marmaris’tede kurulduğunu belirtiyor.

Bu tür oluşumlar yerli halkla yerleşik yabancıların birlikte olmalarını sağlıyor . Ama Noel şenlikleri ve pazarlara karşı olanlarda var. Şenliklerin yapıldığı Bodrum, Marmaris ve Fethiye’nin dışında AK Partili belediye başkanı Kamil Ceylan’ın hizmet verdiği Köyceğiz’de Noel pazarları kurulmasına tepki gösteriyorlar .

Özcan Özgür köşesinde ‘AK Partili Köyceğiz’de Noel Pazarı !’ başlıklı yazısında bakın ne diyor. ‘Efendi Can, AK Parti‘nin Köyceğiz ve Kavaklıdere Belediye Başkanlarından da söz etmiş. Onlarla ilgili de şu ifadelerde bulunmuş:
“Köyceğiz Belediye Başkanı Kamil (Ceylan) Başkan ise şehrinde yaşayan yabancıların Noel şenlikleri için gerekli altyapıyı oluşturmuş. CHP’liler tarafından değil, diğer gönüldaşı Ak Parti Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir tarafından eleştirilmiştir..! İlginç ve cesurca..!
Bindik bir alamete gibi bir durum var. Ama bildiğimiz şey ise ‘Değişmeyen tek şey değişimdir.’.. Her şey olması gerektiği için olur..”

Evet her şey olması gerektiği için olur… Ancak ben Efendi Can‘ın bu konuda neyi ilginç ve cesur bulduğunu anlayamadım. Sanırım Mehmet Demir‘in eleştirisini değil, Kamil Ceylan‘ın “noel pazarı” kurmasını ilginç ve cesurca bulmuş olmalı…Ben Barış Saylak ve Kamil Ceylan‘ı kutluyorum’

Burada anlatılmak istenen ortada. AK Partili bir belediye başkanının Noel pazarı kurulması için yardımda bulunmasının yanlış olduğu anlatılırken, ancak CHP’li belediyelerin NOEL şenlikleri ve pazarlarına yardımcı olduklarını belirtiyor. Buradan bir hatırlatma yapacak olursak . En çok yerleşik yabancı Fethiye ilçesinde bulunuyor. Onların mahalleleri bile var . Türk örf ve adetlerini uyguluyorlar ,halkla birlikte yaşıyorlar Türkçe konuşuyorlar . Eğitim – öğretim kurumlarına yardımlarda bulunuyorlar . Fethiye Belediye başkanı bu yerleşik yabancıların Fethiye’lilerle kaynaşması için elinden geleni yaparken örnek olmuştur. Behçet Saatcı İYİ partilidir. Burada önemli olan bir belediye başkanının partisi değil yaptığı hizmet önemlidir. Bu kafalarla bir yere varamayız !

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ