Reklam
Reklam

YENİ YIL 2019

Metin Cangör
Metin Cangör
  • 31.12.2018
  • 160 kez okundu

Sevgili okurlar düşünüyorum sanki dün gibi 1946 yılına giriyoruz demişlerdi annem ve babam. Birkaç gün evvel İstanbula kar yağmıştı, Beyoğlu Şişhane yokuşunda arabalar ve otobüsler kalmış çıkamamıştı. Tam karşımızdaki Amerikan konsolosluğunda kar temizliği yapılıyordu. Bugün gibi hatırlıyorum. Okullar tatil edilmişti evde kalmıştık. Tepebaşında Dram ve Komedi tiyatroları vardı hemen yanında Tepebaşı Gazinosu. Aşağıda ise çocuk parkı. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, Başbakan yanılmıyorsam Recep Peker idi.
Daha Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan doğmamıştı…

Dünya harpten çıkmış, ülkede kıtlık vardı. Bazı şeyler vesika ile verilirdi. 29 Ekim’de tanklar ve asker sokaklardan geçer Taksim meydanına gider orda birçok okul ve izleyici önünde geçit yapardı. Yolların parke taşları kırılırdı tankların paletlerinden.
İstanbul’un nüfusu 500.000 idi, plakalar siyah üzerinde beyazla İstanbul yazar altında da numara…

Çeşitli harplere katılmış olan merhum babam sokağa bakar ve “Allah bir daha harp göstermesin” derdi.ı

Avrupa ve Rusya dökülüyordu, harpte çok ölü verdikleri söylenirdi. Türk Güreş Milli takımı önüne geleni yeniyor, hem dünya, hem Olimpiyat şampiyonu oluyorduk çünkü rakipler çok zayıftı. Uzakdoğuda Japonya’da harp kaybetmiş bitikti.

Şimdi bakıyorum sene 2018 ve iki güne kadar 2019 olacak. Aradan uzun zaman geçmiş. Aynı İstanbul’un sayılabilen nüfusu 18-20 milyona vurmuş. Avrupa kalkınmış, zengin olmuş birlik kurmuş, Almanların imal ettiği teknoloji dünyanın en iyisi olmuş. Rusya güçlenmiş, komunizm bitmiş. Türkiye büyük enflasyon yaşamış, sıfırları atmış ama hala maddi sıkıntı var.
Güreşte tek bir şampiyon çıkartırsak seviniyoruz. Dünyanın 1.numaralı sporu futbolda ise yerlerdeyiz, dökülüyoruz.

Merhum babamın sözleri aklıma geldi…
İnsanlar rahat durmuyor, devamlı kavga arıyor ve bu bazen savaşlara sebep oluyor.
Birgün bu savaşlar yeniden başlarsa eskisi gibi hiç olmaz çok daha acı olur çünkü bugünkü silah teknolojisi 2.ci dünya harbindeki gibi hiç değil.

İnşallah 2019 da başlayarak dünyamız artık kavgalara ve savaşlara son verir. İstanbul’da musevi eski okul arkadaşım arabasında sopa ve trafik tıkandığında idrar yapmak için teneke kutu taşımaz.

Mutlu ve refah içinde nice güzel yıllara…

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ