Reklam
Reklam

Yassıada

Metin Cangör
Metin Cangör
  • 30.05.2019
  • 184 kez okundu

Sevgili okurlar geçen gün İnternette Yassıada’nın resmini gördüm nerede ise oturduğum iskemleden düşecektim.
27 Mayıs 1960 darbesinden sonra zamanın bütün siyasileri Yassıadaya hapsedilmişti ve orada Mahkeme ediliyorlardı. O zaman televizyon yok sadece Radyo var. Duruşmalar radyodan naklen yayınlanırdı.
Mart 1961 tarihinde eşimle birlikte Dolmabahçe’ye gittik ve oradan kaldırılan vapura binerek Yassıada’ya gittik. Duruşmaları izlemek istiyorduk.

Hayatımızda ilk defa Yassıada’ya ayak bastık, birçok asker arasından büyücek bir salona girdik ve tribünde yer bulup oturduk. Biraz sonra tek sıra halinde başta 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar arkasında diğerleri salona getirildiler.

Hakim Salim Başol isminde çok sert birisi idi. Başsavcı ise Altay Ömer Egesel idi. Artık isimlerini herkes biliyordu çünkü her gün radyolardan dinliyorduk.

Hakim Salim Başol her zamanki gibi ”Sanıklar getirildiler, bağlı olmayarak yerlerini aldılar” gibi bir söz eder sonra duruşma başlardı.
Sanıklar zamanın bütün Bakanları, Meclis Başkanı, Cumhurbaşkanı hepsi orada, arka taraflarda ise Milletvekilleri hatta Banka Genel Müdürleri bile vardı.

Mahkemeyi bir tarafa koyarsanız Yassıada oldukça yeşil bir ada idi ama şimdi resimde gördüğüm Yassıada tamamen beton olmuş. Koskoca İstanbul yetmedi Yassıaday’a bile el atılmış ve inşaat ile doldurulmuş.

Yassıada ne idi, ne olmuş? Güzelde bunu kimse görmedi, dur demedi mi? Yeşili her yerde yok edersek sonra ne olacak halimiz?

Yassıada mahkemelerini üzülerek hatırladım ama Yassıada’nın bugünkü görünüşü sanki o zamanın mahkumlarının bedduası gibi geldi…

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ