Reklam
Reklam

YAKIN GELECEK

Utku Kavcar
Utku Kavcar
  • 23.11.2018
  • 647 kez okundu

Ülkemizin dar ve kısır gündemine sıkışıp kalmış bizlerin muhtemelen dikkatinden kaçmış bir haberden söz etmek istiyorum size bugün. Haberi şimdi olanlar da pek bir şey kaçırmadı üzülmesinler. Sosyal medyada basit bir arama yaparak sözünü edeceğim konuya ulaşabilir, videosunu izleyebilirler.
Geçtiğimiz günlerde Çin’de yapılan Dünya İnternet Konferansı’nda dünyanın ilk İngilizce konuşan yapay zekâ televizyon spikeri tanıtıldı. Bu yapay zekâ sunucu için Şinhua Haber Ajansı’nın sunucularından Zhang Zhao kopyalandı. Onun tüm mimikleri, yüz ifadeleri yapay zekâ sunucuya aktarıldı. Böylece yapay zekâ sunucu sistemine aktarılan bütün İngilizce metinleri haber metni olarak sunabilecek donanıma sahip oldu.
“Yani bu ne demek?” diye bilirsiniz. Konuya esas olan videoyu izlediğinizde bu soru yerini biraz şaşkınlığa bırakacak eminim. Doğrusu ben daha derinde bir kaygı da duydum.
Özetle durum şu aslında. Televizyonda izlediğiniz haber spikeri gerçek değil. Sanal. Haber sunan ancak var olmayan biri var artık hayatımızda.
Aklından Matrix filmini geçiren var mı benim gibi?

Robot teknolojisinin geldiği son noktayı gösteren bir videodan daha söz etmek istiyorum. Buna da ulaşmanız çok kolay. Artık insan yapısı robotların ne kadar zor engelleri aştığını görecek ve belki de benim gibi korkacaksınız.
İnsansı robotların kullanılacağı savaşlar çok yakın. Evet evet, tam burada da Terminatör filmi akla gelebilir bence de. Sanatın hayal gücü bilimin önünde hemen her zaman ancak bilimsel çalışmalar da son derece hızlı bunu da kabul etmek gerek.

Dünya çok başka şeyleri hedefleyip, konuşur, yaşarken bizlerin yaşamak zorunda olduğu gündemi kendi adıma anlamakta ve kabullenmekte zorluk çekiyor, üzülüyorum. Bu ülke, bizler çok daha iyi, çok daha güzel şeyleri hak ediyoruz. Buna eminim.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ