Reklam
Reklam

Yaban hayvanlarının zararları

Kazım Tokuç
Kazım Tokuç
  • 06.02.2019
  • 146 kez okundu

Her gün politika yazacak değiliz . Bu günde kırsal kesimlerde yaşayan çiftçinin , arıcının , çobanın sorunlarını dile getirelim dedik. Belki yetkililer bu önemli sorunlara çare bulurlar diye . Bende doğayı çok iyi bilen bir avcı olduğum için sorunları da iyi biliyorum. Bir süredir Muğla ili genelinde doğaya Kurt gibi yaban hayvanları bırakılıyor . Ayrıca Ayı, Çakal, Tilki Vaşak gibi hayvanlarında avlanması , öldürülmesi yasak . Bunları öldürenlere verilen cezalarda çok yüksek .

Geçenlerde Arıcıların belalısı olan Ayılar Akyakada arı kovanlarını parçalamış ve kovanların içinde bulunan balları yemişlerdi. Bu arıcının iflası demekti . Bu Muğla’da ilk bir olay değil. Yıllardır aynı sorun yaşanıyor. Ballarını yiyen Ayıları arıcı öldürse büyük cezalara çarptırılacağını bildiği içinde eli kolu bağlı bekliyor. Bu yalnız Muğla’daki bir olay değil ama ülkedeki bal oranının %80’ni Muğla’da üretiliyor. Bunun içinde Devlet Arıcılara sahip çıkmalı . Arıcıların kovanları sigortalanabilir.

Yalnız Ayılar değil ,doğaya salınan Kurt’larda Keçi ve Koyun sahiplerinin korkulu rüyası. Keçi ve Koyun sürülerine giren Kurtlar onlarca hayvanı sıkarak öldürüyor. Çobanlar ‘bizi bu Kurtlardan kurtarın ‘ diye feryat ediyorlar. Kurtların Keçiler’e saldırdığına şahit oldum. Olay Gölcük köyünün yükseğindeki dağda meydana geliyor. Kapız mevkiinde bir arkadaşımla Keklik avlıyoruz . Bir çoban kadın tam karşımızda feryat ediyor. ‘Yetişin keçilerime Kurtlar saldırdı’ diye. Kurtlar’ın kaçması için birkaç el havaya ateş ediyoruz ama Kurtlar üç keçinin boğazını sıkarak öldürmüşlerdi.

Yaban hayvanlarını koruma çalışmaları sonucunda doğaya kurt, çakal gibi yırtıcı hayvanlar bırakılırken, yaban hayvanları her gün sürülere saldırmakta ve onlarca hayvanı telef etmektedir. Bir tarafta yaban hayatı korumak için yapılan çalışma, diğer yanda ekmeğini kazanan insanları çaresiz bırakıyor. Et sıkıntısının yaşandığı ülkemizde üreticiye sahip çıkmak zorundayız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ