Reklam
Reklam

Turizm!

Kazım Tokuç
Kazım Tokuç
  • 19.03.2018
  • 249 kez okundu

Muğla önemli bir turizm bölgesidir . Bodrum, Marmaris, Fethiye ,Datça ve Dalyan gibi önemli turizm merkezleri Muğla’nın bünyesinde bulunmaktadır. 2018 turizm sezonunun başlamasına az bir zaman kala turizm merkezlerinde bir hareketlilik başladı .

Fuarlarda yapılan tanıtımlarla bölge turizm sezonuna hazırlanırken , ilk verilere göre 2018 yılının turizmci için çok önemli olduğu ve doluluk oranlarının şimdiden %70 ‘ lerde olduğu belirtiliyor TÜRSAB Marmaris Yürütme Kurulu Başkanı Ali Kırlı 2018 sezonuna ilişkin umutlu konuşurken en çok mağdur olan kurumun kendileri olduğunu, buna rağmen 2018 turizm sezonunun Marmaris ve ülkeye hayırlı olmasını dilediklerini söylüyor. Kırlı ;”2016’daki çöküş, 2017 yılı sezonunda biraz düzeldi. 2018 sezonunda 2015 sezonu sayılarına ulaşacağız. 1.5 milyon seviyelerini yakalayacağız gibi görünüyor. 16 Mart itibariyle bölgemize ilk uçak geliyor. Nevroz nedeniyle İranlı turistler geliyor”diyor.

Toplantıda dikkat çeken bir konuşma yapan GETOP başkanı Bülent Bülbüloğlu
toplantıya Esnaf Odası ,Şoförler Odası Ticaret Odası başkanlarınının katılmayışını eleştirirken , Bülbüloğlu bakın ne diyor ‘Turizm bakanlığı Berlin’de, Londra’da stand alıyor. Sanki biz destinasyon tanıtımı yapar gibi, küçücük bir masada oturup Marmaris’i tanıtıyoruz. Aslında bir şey tanıttığımız yok. Orada biz bize oturuyoruz.Kendimiz tanıtım yapacaksak, esnaf odasının, ticaret odasının, şoförler odasının, belediyenin, valiliğin, büyükşehir belediyesinin bir fon oluşturup, üst akılda da neler yapılacağı konuşulup profesyonelce tanıtım yapmalıyız. Ticaret odası ne yapar, oraya vergi ödüyorum, belediyeye de ödüyorum.Fuarlara gidiyoruz, Marmaris’in bir çantası bile yok. Bir kurum da demiyor ki 10 bin çanta bastık, alın fuarlarda dağıtın”

GETOP Başkanı Bülbüloğlu ‘nun bu serzenişleri dikkate alınmalıdır . Ancak ortada bir durum var . Eğer GETOP’un 10 bin çanta yastırmak için parası yoksa bu iş zaten olmaz. Turizm için reklam çok önemlidir .Turizm bakanlığı turizm fuarlarıyla ilgili yaptığı açıklamalarda fuarları överken, göklere çıkarırken,GETOP başkanı fuarlarda yeterli tanıtım olmadığını belirtiyor. Turizm bölgelerinden milyarlarca dolar kazanan Devlet nedense turizme yatırım yapmıyor . “Vermeden almak allaha mahsustur”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ