Reklam
Reklam

Trafik kazaları

Metin Cangör
Metin Cangör
  • 11.06.2019
  • 115 kez okundu

Sevgili okurlar evvelsi gün Almanya Hessen Eyaleti Trafik Komisyonu Başkanı ve yardımcısı iki Alman üst düzey görevli ile konuşurken çok ilginç bilgiler aldım.

Her şeyden evvel ilk paylaşmak istediğim Almanya’nın her yerinde, Otobanlarda ve köy içlerinde gerekli yerlerde kameralar var. Bu kameraların işi hem belirtilen sürati geçen, hem de kırmızıda geçenlerin resmini çekmek ve anında merkeze iletmek.
Bu kameraların adedi bana sorarsanız tüm Almanya için en az 15-20 Milyon adedin üstündedir. Nerede ise her yerde var, olmayan yer yok.

Konuştuğum Alman Başkan bulunduğumuz yerdeki bilgisayardan birçoğunu gösterdi. Şimdi daha modernleri ile değiştiriliyormuş.

Alman hükümetinin Üniversitelere yaptırdığı araştırmalarda para cezalarının, bir yıla kadar hapis ve tecil cezalarından çok daha etkili olduğu anlaşılmış.

Devam ederek anlattı ve gösterdi, yerde 3 adet incecik çizgi var, tekerlekler bunun üzerinden geçince resim çekiliyor. Resim anında merkeze gidiyor. Orada inceleme bürosundan en fazla 1 hafta içinde ceza kesilip adrese postalanıyor. Kişi bunu bir hafta içinde ödemediği takdirde ceza yükleniyor ve yüklenerek 4 hafta devam ediyor. Yine ödenmemesi halinde savcılığa veriliyor. Kişinin itiraz hakkı da varmış ama bugüne kadar itirazlarda davayı kazanan olmamış. İtiraz halinde ve davanın kaybedilmesi durumundan bütün mahkeme ve karşı taraf avukat masrafları da araç sürücüsüne yükleniyor.
Yani 20-30 Euro’luk bir ceza mahkeme ve avukat masrafları ile birlikte 300-400 Euro’ya kadar çıkıyor.

Yapılan devamlı istatistiklerde kamera sistemi hem trafik kazalarını, hem de tehlikeli kırmızıda geçişleri fevkalade azaltmış.

Bir de bizi düşünüyorum araçlar yavaşlasın diye yolları kabartıp kasisler koymuşuz, sivil arabaları ters şekilde yollara koyup süratli gidenleri yakalama gibi çok iptidai şekilde mücadele veriyoruz.
Türkiye Cumhuriyetinin bu kameraları alıp yerleştirip bu sistemi kuracak imkanı yok mu? Bence bal gibi var. Bunu yapsak yüzlerce hatta binlerce insanımızın trafik kazalarında ölüp, yaralanmalarına mani oluruz.
Bir türlü sistemi kuramıyoruz, herhalde çocukluktan başlıyor bunun eğitimi…

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ