Reklam
Reklam

TEKNOPARK VE SİLİKON VADİSİ

Faik İlter
Faik İlter
  • 05.07.2014
  • 409 kez okundu

1939 yılında San Fransisko Kaliforniya ABD’de Bill HEWLETT ve David PACKARD’ın Stanford Üniversitesinde profesör olan Frederick TERMAN tarafında bir fikir ortaya atıldı. Bu fikir bilgisayar üretimi için bir merkez kurulması ve bu kurulan merkeze farklı firmaların gelerek bilgi alışverişinin daha kolay olmasıydı, bölge doğdukları büyüdükleri yer olan San Fransisko San Jose- Palo Alto bölgesi seçildi. Soyadlarından da anladığınız üzere bu kişiler HP nin kurucularıdır. Bu bölgeye silikon vadisi dediler.
Silikon vadisi adı esas olarak silisyumdan gelir. Bilgisayar devrelerinın ham maddesi bu maddededir. Esasında bu madde bildiğimiz deniz yada dere kumudur. Nasıl binalarda kumsuz hiç bir şey yapılamayacağı gibi bilgisayarlarıda işler hale getiremeyiz.
Bu model Dünya’da üniversite,belediye,hükümet,sanayi işbirliğini sağlama konusundaki en başarılı model olarak öne çıkmıştır. Günümüzde, birçok sanayileşmiş ülke, teknoparkları teknolojik ve ekonomik gelişmenin en önemli aracı olarak görülmektedir. ABD, İngiltere, Fransa, Japonya, Çin, Kore, Hindistan, İsrail, Finlandiya gibi birçok ülkede üretim ve hizmet sektörleri ürettikleri katma değerin önemli bölümü silikon vadiler bünyesinde yürütülen Ar-Ge çalışmalarına borçlu olduğu görülmektedir.Bu firmaları ilerde ki yazılarımda tek tek nasıl bu kadar büyüdüklerini ve her gün hayatımıza nasıl girdiklerini anlatacağım.
Silikon vadiler teknolojiyi yaratırlar ama teknoparklar bu yaratılan teknolojiyi kullanarak faydalı ürünü icat ederler
Teknoparklar,büyüklüğüne, işlevine, yapısına, bulunduğu ülkeye bağlı olarak farklı isimlerle anılmaktadırlar. Bilim parkı, araştırma parkı, endüstri parkı, teknokent, teknopolis kullanılan isimlerden bazılarıdır.
Uluslararası Bilim Parkları Birliği (IASP)’nin tanımına göre, Teknopark; Bir veya birden fazla üniversite veya diğer yüksek öğretim kurumu ve araştırma merkezleri ile resmi veya faaliyet bazında ilişkili, Bünyesinde bilgiye ve ileri teknolojilere dayalı sanayi firmalarının kurulup gelişmesini teşvik etmek üzere tasarlanmış, İçinde yer alan kiracı firmalara, teknoloji transferi ve iş idaresi konularında destek sağlayacak bir yönetim fonksiyonuna sahip, teşvik ve mülkiyete dayalı bir teşebbüstür.
Ülkemizde TEKNOPARK yapılanması, 26.06.2001 tarihinde kabul edilip, 06.07.2001 tarih ve 24454 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu (TGBK), ile gerçekleşmiştir. Bu yapılanma, Türkiye’nin teknolojide yeni bir çığır açması fırsatlarını bünyesinde barındıran ciddi bir hamledir. Bu şekilde Türk sanayicisi bilgi toplumuna ve teknolojik devrime ayak uydurma imkânına kavuşacaktır. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanıp 19.06.2002 tarih ve 24790 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Uygulama Yönetmeliği (TGB Yön) de, bu konuda ayrıntılı hükümlere yer vermektedir.
Burada, ekonomik kalkınmanın motoru sayılan üniversite-sanayi işbirliğinin vurgulandığını, teknik bilgi ve ileri teknoloji üretiminin hedeflendiğini ve üretimde AR-GE çalışmalarının teşvik edildiğini görmekteyiz.
Bu kanuna göre eğer Muğla’da bir teknopark kurmak istiyorsak Muğla Valiliği başkanlığında, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü, Muğla Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı, Menteşe Belediye Başkanı, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı, Muğla içinde ki Bilgisayar Mühendislik Şirketlerinde ki değerli kişilerin biraraya gelip komisyon oluşturmaları lazım. Bunun için ben şahsım olarak özveriyle çalışmaya hazırım siz hazırmısınız?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ