Reklam
Reklam

TEKNOLOJİK BİLGİLER II

Faik İlter
Faik İlter
  • 13.04.2013
  • 426 kez okundu

Bu hafta en çok dikkatimi çeken teknolojik haberleri sizinle paylaşmak istiyorum.
1. Video konferan imkanı yapabileceğiniz 6-9 kişiyle aynı anda herkes birbirini görerek konuşma imkanı sağlayan sqwiggle bu haftanın en önemli olayı oldu. Aynı anda bir çok kişiyle oyunda oynayabilrsiniz, işte yapabilirsiniz veya derste çalışabilirsiniz. Şiddetle tavsiye ederim.
http://www.sqwiggle.com/
2. Facebook home arkadaşlarınızı resimlerine direk yorum yapıp beğenme linki kolayca koyabileceğiniz program şimdi androidli telefonlardada kullanılmaya başlandı.
https://www.facebook.com/home
3. Google eposta hesabımızı interet bağlantısı olmadanda bilgisayarınıza yükleme imkanı sağlayan ve hesabı genel olarak yönetme imkanı sağlayacak olan interaktif hesap yönetim sistemini tanıttı.
https://www.google.com/settings/u/0/account/inactive
4. İnternetteki tam anlamıyla açık ödeme kanal internet sitesi “ripple.com” adıyla açıldı. Bu sistemde limit olmadan kendi paranızı yatırarak uluslarası bir yerde herhangi bir kişiye para gönderebilirsiniz. İlerde daha faydalı olacak bir site çalışması.

5. Artık twitterdan muzikde dinleyebileceksiniz ve şarkıları birebir tweetleyeceksiniz. Şu an yayında adresi ise
https://music.twitter.com/
6. Omgpop firmasının “draw my thing” uygulaması şu an en populer uygulamaydı bu hafta indirilme oranı en üstte olan yazılımdı. Uygulama o an hayalinizdeki herhangi bir şekli çizip arkadaşlarınıza göndermenizi ve facebook twitter hesaplarınızda yayınlamanızı sağlıyor. Eğlenceli bir uygulama denemenizi tavsiye ederim.
http://omgpop.com/drawsomething
7. Cep telefonları daha ne kadar büyüyecek bilmiyorum ama en büyük akıllı telefonu, galaxy mega ürün ismiyle Samsung piyasaya sürdü. Galaxy note 2 inin 5,55 ” lik ekranına karşılık 6,3 “ lik ekranlı galaxy megayla cep telefonlarının ilk çıktığı zamanlara bir dönüş oldu sanki.
http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_mega_6_3_i9200-pictures-5398.php
8. Gezilen yerleri paylaşım ve o yerlerle ilgili bilgi verme uygulaması olan “foursquare” in yeni versiyonu olan 6.0 versiyonu çıktı ki bu versiyonla gelecekte yaş, durum ve genel itibariyle sanal ortamda ki seçimlerinizin değişikliğine göre gezilebilecek yer teklifleri yapılıyor. Yaşam koçluğuna geçişte ilk adımları bu uygulamayla yaşayabilirsiniz.
https://tr.foursquare.com/
9. Google Dünya’da ilk defa Kansasta’ta bu hafta resmi olarak google fiber çalışmalarına başladı. Google fiber hız olarak bizim şu an Türkiye’de kullandığımız hızın yaklaşık 100 katı durumda yani biz 8 ve 16 Mbit kullanıyoruz ama google fiber 1000 Mbit yani 1Gbit durumunda ki bu sanki kendi bilgisayarınızın içindeki dosyaları açarken ki açılım hızıyla internet sitelerine ulaşaılması demek oluyor.
https://fiber.google.com
10. Facebook da artık ifadelerinizi daha iyi yazabilmeniz için hissel animasyonlar eklendi. Mesela okuduğunuz kitabi yazmadan daha ilk adını yazdığınızda otomatik olarak resmini bulup yayınlayan bir sistem. Kullanıcılar kendi karakterlerini tanımlamada çok işe yarayacağa benziyor.
http://i.huffpost.com/gen/1079689/thumbs/r-FACEBOOK-EMOTICON-large570.jpg?6

12 NİSAN EN ÇOK SATILAN KİTAPLAR
1 Ruhi Mücerret – Murat MENTEŞ
2 Düğümlere üfleyen kadınlar – Ece TEMELKURAN
3 Son oyun – Ahmet ALTAN
4 Şahika feraye – Sinan AKYÜZ
5 Boş koltuk – J.K. Rowling
6 Bir psikiyatristin gizli defteri – Gary SMALL
7 Hasret – Canan TAN
8 Şimdilik – Muzaffer Tayyip USLU
9 Yabancı – Alber CAMUS
10 İplikçi – Ergün POYRAZ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ