Teknoloji ve Kültür Koleji açıldı

17 Eylül 2012 | Yorum Yok | Okunma Sayısı:1.971

Muğla’da çağdaş bir anlayışla kurulan Özel Teknoloji ve Kültür Koleji düzenlenen görkemli bir törenle hizmete açıldı. Kolej 5, 6, 7, 8’inci sınıfları eğitim göreceği ortaokulla 9, 10, 11, ve 12’inci sınıfların eğitim göreceği Anadolu lisesinden oluşuyor. Kolej kent merkezinin lise düzeyinde eğitim veren ilk ve tek özel okulu olma özelliğine sahip. 192 öğrenci kapasiteli kolejde konusunda uzman ve tecrübeli 24 öğretmen eğitim verecek. Kolej Müdürü Celalettin Demirel “Atatürk İlkelerine bağlı çağdaş, nitelikli, donanımlı ve eğitimle öğrencilerimizi geleceğe hazırlayacağız” dedi.

Muğla halkının yoğun ilgi gösterdiği törene Vali Yardımcısı Faruk Necmi Kurt, CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Belediye Başkanı Osman Gürün, İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Fevzi Kurşun, CHP Merkez İlçe Başkanı Bahattin Gümüş, davetliler, veliler ve çok sayıda öğrenci katıldı. 4 katlı çağdaş ve modern bir binada hizmet veren Teknoloji ve Kültür Kolejinde 13 derslik, 4 laboratuar, spor salonu, müzik salonu ve sosyal tesisler bulunuyor. 192 öğrenci kapasiteli kolejde 24 öğretmen, 2 yönetim ve 2 idari olmak üzere toplam 28 kişilim uzman bir kadro hizmet veriyor. Kolejin son teknoloji aletlerle tasarlanmış laboratuarları dikkat çekiyor. 16 kişilik sınıflarda butik okul tarzında eğitim verecek olan kolej ziyaretçiler tarafından büyük beğeniyle karşılandı.
Kolej Müdürü Celalettin Demirel “Yaklaşık 6 yıldır dershanecilik sektöründe üstün ve başarılı hizmetler veren dershanemiz, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği hükümleriyle Özel Muğla Teknoloji ve Kültür Okullarında dönüştürüldü. Muğla’mızda eksikliği hissedilen özel okul ihtiyacına cevap verebilmenin sevinç ve gururunu yaşıyoruz. Atatürk İlkelerine bağlı çağdaş, nitelikli, donanımlı ve eğitimde en üst verimin alınması için oluşturduğumuz, alanlarında uzmanlığını kanıtlamış idari ve eğitim öğretim kadrosuyla çıktığımız bu yeni kulvarda en büyük destekçimiz; her zaman olduğu gibi yine saygıdeğer Muğla halkımız olacaktır” dedi.
Sosyal etkinliklerin önemine değinen Kolej Müdürü Demirel sözlerini şöyle sürdürdü: “Eğitimde teknoloji kullanımının yanısıra, öğrencilerimize kişilik kazandırarak, onların sosyal bir birey olarak yetişmelerine yardımcı olacak, sosyal etkinliklerin de ön planda olacağı okulumuzun adı da, bu anlayışımızın bir yansıması olarak belirlenmiştir. Öğrencilerimiz müziğin ve sporun en az bir dalında uzmanlaşacakları bir eğitim alacaklardır. Ayrıca okulumuzda yabancı dil eğitimi, öğrencilerimizin pratiklerini geliştirebilecekleri listening-speaking dersleri İngiliz asıllı öğretmenlerle desteklenerek en üst düzeyde verilecektir”
Sınıflar ve eğitim sistemi hakkında Birgi veren Müdür Demirel konuşmasını şöyle tamamladı: “Okulumuz 5-6-7-8. sınıfların eğitim-öğretim göreceği ortaokul ile 9-10-11-12.sınıfların eğitim- öğretim göreceği Anadolu Lisesi bölümlerinden oluşmaktadır. Okulumuzda hafta içi 9:00 – 17:00 arası tam gün, Cumartesi günleri de yarım gün eğitim verilecektir. Akıllı tahtalarla donatılmış modern sınıf ve laboratuarları, birikimli, deneyimli ve profesyonel uzman kadrosuyla kaliteli bir eğitim hizmeti anlayışıyla yeni nesilleri geleceğe bir adım önde taşıyacaktır. Okulumuz, öğrencilerin akademik anlamda tüm eksiklerinin okulda giderildiği, dershaneye ve özel derse ihtiyaç duymayanların okulu olacaktır. Kayıtlarımız başlamıştır. Kontenjanımız sınırlıdır”
Muğla’nın özel okula ihtiyacı olduğunu belirten Belediye Başkanı Osman Gürün “Muğla için çok gecikmiş bir teşebbüs. Zaman zaman öğretmen arkadaşlarımız özel okul kurmak için girişimde bulundu. Ancak fiiliyata geçemedi. Dershane kökenli ama arkadaşlarımız bir araya gelerek ihtiyacı karşılayacak bir okula dönüştü. Muğlalı kısa sürede burada bütün kontenjanı doldurarak öğretime katılacaktır” dedi.
Eğitim hakkının önemli olduğunu vurgulayan CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir “Muğla’da çağdaş ve Atatürkçü bir okulun açılması çok önemliydi. Muğla’nın en büyük eksikliklerinden biri giderilmiş oldu. Türkiye’nin en önemli sorunlarının başında terör var.
Eğitim sorunu da çok önemli. Türkiye’nin 100’üncü yıla girerken eğitim sorunlarını çözememesi bizim ayıbımızdır. Umut ediyorum 100’üncü yılımızda okuma yazması olmayan eğitim görmeyen vatandaşımız kalmaz. İnsanların su kadar hakkı olan eğitim hakkını alma fırsatını sağlamalıyız. Bu kurumun oluşturulmasında girişimci öğretmen arkadaşlarımızı kutluyorum. Toplumun önemli bir sorununa çözüm oldular. Muğlamıza hayırlı olsun” dedi.
Dershaneden özel okula dönüşüm yapan eğitim kurumlarının yanında olacaklarını belirten Muğla Vali Yardımcısı Faruk Necmi Kurt “Dershaneler artık dershane olarak faaliyetlerine devam etmeyecek, dershanelerin özel okul olarak devam etmesi kararlaştırıldı. Dershanelerden özel okullara dönüşüm başladı. Dönüşüm kolay olmayacak. Muğla’da başarılı girişimci arkadaşlar bu dönüşümü sağladı. Bu girişimci arkadaşlara her türlü desteği vereceğiz ve onları yanındayız. Diğer dershanelerin de bu dönüşüme girmesini bekliyoruz. Milli eğitim olarak bu tür girişimlere her türlü şartlarda destekleyeceğiz ve yanlarında olacağız” dedi.
Açılış konuşmalarının ardından okulu gezen veliler, yeni okul çok beğendiklerini söylediler. Öğrenciler de okulların açılmasını sabırsızlıkla beklediklerini ve Kolejli olmaktan çok mutlu olduklarını ifade ettiler. Okulun gezilmesinin ardından konuklar, katıldıkları kokteylde okul yöneticilerinden ve öğretmenlerinden yeni eğitim öğretim yılıyla ilgili bilgi aldılar. Ahmet BAYRAK

Paylaş

  • Facebook
  • Twitter
  • Email

Yorumunuzu Ekleyin

Email
Print