Reklam
Reklam

TBB’den suç duyurusu

TBB’den suç duyurusu
  • 22.04.2019
  • 416 kez okundu

TBB gündemini, “Muğlalı avukatın darp edildiği” iddiası oluşturdu. Türkiye Barolar Birliği’nde gerçekleştirilen 38. Baro Başkanları Toplantısı’nda, İstanbul’da Cumhurbaşkanlığı korumaları tarafından darp edildiği iddia edilen Muğlalı avukat Sertuğ Sürenoğlu için ortak bildirge yayımlandı.
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Metin Feyzioğlu ve baro başkanları, ayrıca, avukat Sürenoğlu’nu darp ederek işkenceye maruz bırakanlar, olayı görmezden gelenler, tutuklamaya sevk edenler, adli kontrol tedbiri uygulayanlar, işkence yapanlarla ilgili soruşturma açmayanlar ve suçu ihbar etmeyenler hakkında HSK ve Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

38. Baro Başkanları Toplantısı, 19 Nisan 2019 tarihinde Ankara’da, Türkiye Barolar Birliği’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Av. Metin Feyzioğlu başkanlığındaki toplantının ana gündemini avukat Sertuğ Sürenoğlu’nun İstanbul’da polis memurları tarafından darp edilerek işkenceye maruz bırakılması oluşturdu.
Toplantının ardından Türkiye Barolar Birliği ve baroların ortak imzasıyla yayınlanan sonuç bildirgesinin girişinde, avukatlık mesleğinin ve hukuk devletinin içinde bulunduğu sorunların dağ gibi olduğu belirtilerek, tahammül sınırının sonuna gelindiği belirtildi.
38. Baro Başkanları Toplantısında sonuç bildirgesinde sadece bir konuya hasredilmesine karar verildiği dile getirilerek, “Bir avukat meslektaşımızın, hepsinden önemlisi Anayasa’nın güvencesinde yaşaması gereken bir insanın polis memurları eliyle uğradığı işkence. 1990’larda ülkemizin ‘Sistematik işkence uygulanan ülkeler’ listesinde yer almasının yarattığı üzüntü ve utancı daha fazla yaşamamak için bizler, bu ülkenin yurtsever avukatları, hep birlikte ve gönüllük esasıyla bir davaya baş koymuştuk. İnsan haklarını koruma kararlılığıyla, adalet ve hukuk devleti özlemiyle karakollarda ifade alımlara katılan biz avukatlar, işkence iddia ve vakalarıyla en etkili şekilde mücadele ettik. Sonuçta biz avukatlar, ülkemizin sistematik işkence yapılan ülkeler listesinden çıkarılarak bu utançtan arındırılmasını sağladık.” denildi.
Bu kez işkence, işkenceyi söküp atmak kararlığındaki bir mesleğin üyesine, avukat Sertuğ Sürenoğlu’na uygulandığı belirtilen açıklamada, “13 Nisan 2019 günü, Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirilen bir düğün nedeniyle bölge yollarını trafiğe uzunca bir süre kapatan ve halkın seyahat özgürlüğünü engelleyen bir uygulamada, sadece, ‘düğün nedeni ile yollar kapatılır mı?’ dediği için, orada bulunan yakın koruma hizmetlerinde görevli bazı polis memurlarınca avukat Sertuğ Sürenoğlu ağır şekilde darp edilerek, gözü, yüzü patlatılmış, kendisine ağır travma geçirecek şekilde işkence uygulanmıştır. İnsanlığa karşı suç sayılan işkencenin, hiçbir kişiye yapılmasını asla kabul edemeyecek biz avukatlar, kimliği ile avukat olduğunu ortaya koyan meslektaşımıza yapılmaya devam edilen işkenceyi, mesleğimize ve haklarını savunmakla yükümlü olduğumuz tüm vatandaşlarımıza yapılmış sayıyor ve şiddetle kınıyoruz. Elbette sadece kınamak yeterli değil. Sonuna kadar takip de edeceğiz.” ifadeleri kullanıldı.
Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusu: “Avukata işkenceye geçit yok”
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Metin Feyzioğlu ve baro başkanları, avukat Sertuğ Sürenoğlu’nu darp ederek işkenceye maruz bırakanlar, olayı görmezden gelenler, tutuklamaya sevk edenler, adli kontrol tedbiri uygulayanlar, işkence yapanlarla ilgili soruşturma açmayanlar ve suçu ihbar etmeyenler hakkında HSK ve Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.
Bildirgede şu ifadelere yer verildi:
“İnsanlığa karşı suç sayılan işkencenin, hiçbir kişiye yapılmasını asla kabul edemeyecek biz avukatlar, kimliği ile avukat olduğunu ortaya koyan meslektaşımıza yapılmaya devam edilen işkenceyi, mesleğimize ve haklarını savunmakla yükümlü olduğumuz tüm vatandaşlarımıza yapılmış sayıyor ve şiddetle kınıyoruz. Elbette sadece kınamak yeterli değil. Sonuna kadar takip de edeceğiz. İşkence suçunu işleyenler, bu suçu gördükleri halde görmezden gelenler, işkence mağduru vatandaşı tutuklamaya sevk edenler, adli kontrol tedbiri uygulayanlar, bunu yaparken işkence suçu failleriyle ilgili derhal soruşturma açmayanlar ve suçu ihbar etmeyenler hakkında da Türkiye Barolar Birliği ve tüm Barolarımızla birlikte suç duyurusunda bulunuyoruz. Biz Türkiye Barolar Birliği, Barolar ve avukatlar, işkence ve kötü muamelenin tüm kalıntıları ülkemizden kazınıncaya kadar durmak bilmeden mücadeleye devam edeceğiz. Meslektaşımız Avukat Sertuğ Sürenoğlu’na yapılan işkencenin faillerinin hukuk önünde cezalandırılmasını sağlayacağız.”
HSK’ya suç duyurusu
TBB Başkanı Feyzioğlu ve baro başkanları, toplantının ardından suç duyurusunda bulunmak üzere HSK Başkanvekili Mehmet Yılmaz’ı ziyaret etti.
Ziyarette konu hakkında bir kez daha bilgilendirilen Yılmaz, Feyzioğlu ve baro başkanlarına, suç duyurusunu en kısa zamanda kurul gündemine alacaklarını söyledi.
HSK’ya verilen dilekçenin konusunu, “13.04.2019 tarihinde İstanbul’da bir grup koruma polisi tarafından işkence edilen Avukat Sertuğ Sürenoğlu’nun işkence sonrası Cumhuriyet Savcısı tarafından tutuklamaya sevk edilmesine rağmen işkence suçu hakkında derhal soruşturma açmaması, Sulh Ceza Hakimi tarafından hakkında adli kontrol tedbiri verilirken, işkence suçu hakkında suç duyurusunda bulunulmaması” oluşturdu.
Olayın gelişiminin aktarıldığı dilekçede;
“Avukat Sürenoğlu’nu tutuklamaya sevk eden ve polis memurları hakkında soruşturma başlatmayan Cumhuriyet savcısının “görevi kötüye kullanma suçu”nu işlediği, avukat Sürenoğlu’nu sorguya çeken sulh ceza hâkiminin ise şüphelinin fiziksel halini gördükten sonra Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç ihbarında bulunmayarak “kamu görevlisinin suçu bildirmemesi suçu”nu işlediği kaydedildi.
Dilekçede, “Kanuni şartları oluşmadığı halde ilgili Cumhuriyet savcısının tutuklamaya sevk işlemi yapmasının ve sulh ceza hâkiminin adli kontrol kararı vermesinin ayrıca incelenmesi, adli ve idari yönden gereğinin yapılması gereklidir” denilerek, Avukatlık Kanunu’nun 76 ve 110. maddeleri uyarınca gereğinin yapılması talep edildi.
Polisler hakkında suç duyurusu
Türkiye Barolar Birliği ve baro başkanları, avukat Sürenoğlu’na işkence ve darp uygulayan ve olayı görmezden gelen polis memurları hakkında da İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmek üzere Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman’ı ziyaret ederek suç duyurusunda bulundu.
Avukat Sürenoğlu’nu darp eden ve olayı görmesine rağmen olaya kayıtsız kalan polis memurlarının kimliklerinin tespit edilmesi, olay yerindeki tüm kamera kayıtlarının toplanarak incelenmesi ve tanıkların bu kamera kayıtlarının ışığında dinlenmesinin istenildiği dilekçede; polisler hakkında “işkence, tehdit, hakaret, hürriyeti tahdit, görevi ihmal, suçu bildirmeme, delil uydurma, resmi belgede sahtecilik, iftira” suçlarını işledikleri gerekçesiyle soruşturma başlatılması ve kamu davası açılması talep edildi.
Muğla Milletvekili evinde ziyaret etti
CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay da avukat Sürenoğlu’nun 3 Nisan 2019 günü bir düğün sebebiyle sokaktan geçişin engellenmesine sözlü olarak tepki göstermesi üzerine güvenlik görevlileri tarafından darp edildiğini dile getirdi.
Kendisi de Muğla Barosu’na kayıtlı bir avukat olan CHP’li Milletvekili Erbay, darp edildiği iddia edilen Sürenoğlu’nu, CHP İstanbul Milletvekili Av. Turan Aydoğan ile birlikte evinde ziyaret etti ve geçmiş olsun dileğinde bulundu.
Avukat meslektaşlarına yapılan saldırıyı şiddetle kınadıklarını belirten Erbay, “Değerli, genç, yurt dışında eğitim almış, akademik kariyerini yürütmekte olan ve ülkesine hizmet etmek isteyen meslektaşımıza karşı yapılan bu eylemi gerçekleştiren sorumluların bulunması ve hukuk önünde hesap vermeleri için, Muğla Baromuz ve Türkiye Barolar Birliği ile birlikte konunun takipçisi olacağımızın bilinmesini isteriz.” dedi.
Haber: Osman Akça

“Afete en hazır kurum Kızılay’dır”
Türk Kızılayı Muğla Şubesince gönüllülere yönelik olası bir afet durumunda “Çadır Kurma ve Toplama Eğitimi” etkinliği düzenlendi. Ula ilçesi Akyaka...
Koçman, ölümünün 14. yılında anıldı
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinin (MSKÜ) gelişmesine ciddi katkı sağlayan Sıtkı Davut Koçman, ölümünün 14. yılında düzenlenen etkinlikle anıldı. Muğla Sıtkı...
Lastik botla kaçarken yakalandılar
Bodrum ilçesinden Yunanistan’ın Kos adasına gitmek isteyen 18 düzensiz göçmen Sahil Güvenlik ekipleri tarafından kıs kıvrak yakalandı. Edinilen bilgiye göre,...
Dev akyayı bir saatte çekebildi
Ortaca ilçesinde bir balıkçı tarafından yakalanan 42 kiloluk Akya balığı vatandaşların ilgi odağı oldu. Yaklaşık 20 yıldır balıkçılık yapan Ortacalı...
Bir günü telefonsuz geçirdiler
Muğla’da Psinossa İnsan ve Davranış Topluluğu üyeleri tarafından teknolojinin insan hayatını esir almasını engellemek amacıyla anlamlı bir farkındalık etkinliği gerçekleştirildi....
Çocuklar hayallerini gerçekleştiren kadınlarla buluştu
Menteşe Belediyesi tarafından Dünya Kız Çocukları günü nedeniyle Sekibaşı Kadın Dayanışma Merkezi’nde kız ve erkek çocukların katılımıyla biyografi çalışması ve...
Aras ve yardımcıları Halk Sütün tadına baktılar
Bodrum Belediyesi, Karaova’da kırsal kalkınmaya destek olmak ve Bodrum halkının sağlıklı, ekonomik ve doğal süt tüketmesi amacıyla “Bodrum Halk Süt”...
MUÇEP’ten, Ula Kent Konseyi tepkisi
Muğla Çevre Platformu (MUÇEP), seçimler öncesi Belediye Başkanı İsmail Akkaya tarafından söz verilmesine rağmen Ula Kent Konseyi’nin hala kurulmamasına tepki...
Töre: “Çocuklarımızı hayata hazırlayacağız”
Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından “STEM ile 21’inci Yüzyıl Becerileri” projesi kapsamında Fethiye’de Öğretmen Eğitimi Çalıştayı düzenlendi. Ölüdeniz mahallesindeki...
Bodrum’da Halikarnas Balıkçısı Arboretumu kurulacak
Sürgünü sevdaya dönüştüren Bodrum sevdalısı Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı, aramızdan ayrılışının 46. yılında çok sevdiği Bodrum’da çeşitli etkinliklerle anıldı....
Mikro kredili ile gelen üretim
Türkiye İsrafı Önleme Vakfı tarafından Türkiye genelinde uygulanan mikro kredi uygulaması ile iş hayatına atılan 20 kadın, ürettikleri ürünleri Muğla’nın...
Osman Ülgen’den festival eleştirisi
AK Parti Marmaris İlçe Başkanı Osman Ülgen, Barış Pınarı Harekatı kapsamında verilen şehitlerden sonra, bir çok yerdeki konserlerin iptal edildiğini...
Milas OSB Parsel Düzenleme İhalesi yapıldı
Altyapı yapımı işlerinde sona gelinen Milas Organize Sanayi Bölgesi’nde eğimli arazi yapısı nedeniyle parsellerin düzlenmesi ve gereken yerlere istinat duvarlarının...
Zarlar eğitim için atılacak
Marmaris Rotary Kulübü ve Marmaris Tavla Derneğinin ortak projesi olan “Altın Zar Tavla Turnuvası”nın ikincisi 16 Ekim 2019 Çarşamba (yarın)...
Tekerlekli sandalyeyle hem daldı hem atladı
Turistik gezi için gittiği 1 Temmuz 2017 yılında üzerine ağaç düşmesi sonucu vücudunda 30 kırık oluşan ve omurilik felci olan...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ