Reklam
Reklam

TBB’den suç duyurusu

TBB’den suç duyurusu
  • 22.04.2019
  • 295 kez okundu

TBB gündemini, “Muğlalı avukatın darp edildiği” iddiası oluşturdu. Türkiye Barolar Birliği’nde gerçekleştirilen 38. Baro Başkanları Toplantısı’nda, İstanbul’da Cumhurbaşkanlığı korumaları tarafından darp edildiği iddia edilen Muğlalı avukat Sertuğ Sürenoğlu için ortak bildirge yayımlandı.
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Metin Feyzioğlu ve baro başkanları, ayrıca, avukat Sürenoğlu’nu darp ederek işkenceye maruz bırakanlar, olayı görmezden gelenler, tutuklamaya sevk edenler, adli kontrol tedbiri uygulayanlar, işkence yapanlarla ilgili soruşturma açmayanlar ve suçu ihbar etmeyenler hakkında HSK ve Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

38. Baro Başkanları Toplantısı, 19 Nisan 2019 tarihinde Ankara’da, Türkiye Barolar Birliği’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Av. Metin Feyzioğlu başkanlığındaki toplantının ana gündemini avukat Sertuğ Sürenoğlu’nun İstanbul’da polis memurları tarafından darp edilerek işkenceye maruz bırakılması oluşturdu.
Toplantının ardından Türkiye Barolar Birliği ve baroların ortak imzasıyla yayınlanan sonuç bildirgesinin girişinde, avukatlık mesleğinin ve hukuk devletinin içinde bulunduğu sorunların dağ gibi olduğu belirtilerek, tahammül sınırının sonuna gelindiği belirtildi.
38. Baro Başkanları Toplantısında sonuç bildirgesinde sadece bir konuya hasredilmesine karar verildiği dile getirilerek, “Bir avukat meslektaşımızın, hepsinden önemlisi Anayasa’nın güvencesinde yaşaması gereken bir insanın polis memurları eliyle uğradığı işkence. 1990’larda ülkemizin ‘Sistematik işkence uygulanan ülkeler’ listesinde yer almasının yarattığı üzüntü ve utancı daha fazla yaşamamak için bizler, bu ülkenin yurtsever avukatları, hep birlikte ve gönüllük esasıyla bir davaya baş koymuştuk. İnsan haklarını koruma kararlılığıyla, adalet ve hukuk devleti özlemiyle karakollarda ifade alımlara katılan biz avukatlar, işkence iddia ve vakalarıyla en etkili şekilde mücadele ettik. Sonuçta biz avukatlar, ülkemizin sistematik işkence yapılan ülkeler listesinden çıkarılarak bu utançtan arındırılmasını sağladık.” denildi.
Bu kez işkence, işkenceyi söküp atmak kararlığındaki bir mesleğin üyesine, avukat Sertuğ Sürenoğlu’na uygulandığı belirtilen açıklamada, “13 Nisan 2019 günü, Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirilen bir düğün nedeniyle bölge yollarını trafiğe uzunca bir süre kapatan ve halkın seyahat özgürlüğünü engelleyen bir uygulamada, sadece, ‘düğün nedeni ile yollar kapatılır mı?’ dediği için, orada bulunan yakın koruma hizmetlerinde görevli bazı polis memurlarınca avukat Sertuğ Sürenoğlu ağır şekilde darp edilerek, gözü, yüzü patlatılmış, kendisine ağır travma geçirecek şekilde işkence uygulanmıştır. İnsanlığa karşı suç sayılan işkencenin, hiçbir kişiye yapılmasını asla kabul edemeyecek biz avukatlar, kimliği ile avukat olduğunu ortaya koyan meslektaşımıza yapılmaya devam edilen işkenceyi, mesleğimize ve haklarını savunmakla yükümlü olduğumuz tüm vatandaşlarımıza yapılmış sayıyor ve şiddetle kınıyoruz. Elbette sadece kınamak yeterli değil. Sonuna kadar takip de edeceğiz.” ifadeleri kullanıldı.
Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusu: “Avukata işkenceye geçit yok”
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Metin Feyzioğlu ve baro başkanları, avukat Sertuğ Sürenoğlu’nu darp ederek işkenceye maruz bırakanlar, olayı görmezden gelenler, tutuklamaya sevk edenler, adli kontrol tedbiri uygulayanlar, işkence yapanlarla ilgili soruşturma açmayanlar ve suçu ihbar etmeyenler hakkında HSK ve Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.
Bildirgede şu ifadelere yer verildi:
“İnsanlığa karşı suç sayılan işkencenin, hiçbir kişiye yapılmasını asla kabul edemeyecek biz avukatlar, kimliği ile avukat olduğunu ortaya koyan meslektaşımıza yapılmaya devam edilen işkenceyi, mesleğimize ve haklarını savunmakla yükümlü olduğumuz tüm vatandaşlarımıza yapılmış sayıyor ve şiddetle kınıyoruz. Elbette sadece kınamak yeterli değil. Sonuna kadar takip de edeceğiz. İşkence suçunu işleyenler, bu suçu gördükleri halde görmezden gelenler, işkence mağduru vatandaşı tutuklamaya sevk edenler, adli kontrol tedbiri uygulayanlar, bunu yaparken işkence suçu failleriyle ilgili derhal soruşturma açmayanlar ve suçu ihbar etmeyenler hakkında da Türkiye Barolar Birliği ve tüm Barolarımızla birlikte suç duyurusunda bulunuyoruz. Biz Türkiye Barolar Birliği, Barolar ve avukatlar, işkence ve kötü muamelenin tüm kalıntıları ülkemizden kazınıncaya kadar durmak bilmeden mücadeleye devam edeceğiz. Meslektaşımız Avukat Sertuğ Sürenoğlu’na yapılan işkencenin faillerinin hukuk önünde cezalandırılmasını sağlayacağız.”
HSK’ya suç duyurusu
TBB Başkanı Feyzioğlu ve baro başkanları, toplantının ardından suç duyurusunda bulunmak üzere HSK Başkanvekili Mehmet Yılmaz’ı ziyaret etti.
Ziyarette konu hakkında bir kez daha bilgilendirilen Yılmaz, Feyzioğlu ve baro başkanlarına, suç duyurusunu en kısa zamanda kurul gündemine alacaklarını söyledi.
HSK’ya verilen dilekçenin konusunu, “13.04.2019 tarihinde İstanbul’da bir grup koruma polisi tarafından işkence edilen Avukat Sertuğ Sürenoğlu’nun işkence sonrası Cumhuriyet Savcısı tarafından tutuklamaya sevk edilmesine rağmen işkence suçu hakkında derhal soruşturma açmaması, Sulh Ceza Hakimi tarafından hakkında adli kontrol tedbiri verilirken, işkence suçu hakkında suç duyurusunda bulunulmaması” oluşturdu.
Olayın gelişiminin aktarıldığı dilekçede;
“Avukat Sürenoğlu’nu tutuklamaya sevk eden ve polis memurları hakkında soruşturma başlatmayan Cumhuriyet savcısının “görevi kötüye kullanma suçu”nu işlediği, avukat Sürenoğlu’nu sorguya çeken sulh ceza hâkiminin ise şüphelinin fiziksel halini gördükten sonra Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç ihbarında bulunmayarak “kamu görevlisinin suçu bildirmemesi suçu”nu işlediği kaydedildi.
Dilekçede, “Kanuni şartları oluşmadığı halde ilgili Cumhuriyet savcısının tutuklamaya sevk işlemi yapmasının ve sulh ceza hâkiminin adli kontrol kararı vermesinin ayrıca incelenmesi, adli ve idari yönden gereğinin yapılması gereklidir” denilerek, Avukatlık Kanunu’nun 76 ve 110. maddeleri uyarınca gereğinin yapılması talep edildi.
Polisler hakkında suç duyurusu
Türkiye Barolar Birliği ve baro başkanları, avukat Sürenoğlu’na işkence ve darp uygulayan ve olayı görmezden gelen polis memurları hakkında da İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmek üzere Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman’ı ziyaret ederek suç duyurusunda bulundu.
Avukat Sürenoğlu’nu darp eden ve olayı görmesine rağmen olaya kayıtsız kalan polis memurlarının kimliklerinin tespit edilmesi, olay yerindeki tüm kamera kayıtlarının toplanarak incelenmesi ve tanıkların bu kamera kayıtlarının ışığında dinlenmesinin istenildiği dilekçede; polisler hakkında “işkence, tehdit, hakaret, hürriyeti tahdit, görevi ihmal, suçu bildirmeme, delil uydurma, resmi belgede sahtecilik, iftira” suçlarını işledikleri gerekçesiyle soruşturma başlatılması ve kamu davası açılması talep edildi.
Muğla Milletvekili evinde ziyaret etti
CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay da avukat Sürenoğlu’nun 3 Nisan 2019 günü bir düğün sebebiyle sokaktan geçişin engellenmesine sözlü olarak tepki göstermesi üzerine güvenlik görevlileri tarafından darp edildiğini dile getirdi.
Kendisi de Muğla Barosu’na kayıtlı bir avukat olan CHP’li Milletvekili Erbay, darp edildiği iddia edilen Sürenoğlu’nu, CHP İstanbul Milletvekili Av. Turan Aydoğan ile birlikte evinde ziyaret etti ve geçmiş olsun dileğinde bulundu.
Avukat meslektaşlarına yapılan saldırıyı şiddetle kınadıklarını belirten Erbay, “Değerli, genç, yurt dışında eğitim almış, akademik kariyerini yürütmekte olan ve ülkesine hizmet etmek isteyen meslektaşımıza karşı yapılan bu eylemi gerçekleştiren sorumluların bulunması ve hukuk önünde hesap vermeleri için, Muğla Baromuz ve Türkiye Barolar Birliği ile birlikte konunun takipçisi olacağımızın bilinmesini isteriz.” dedi.
Haber: Osman Akça

Kanser ve Kalp cihazları geliyor
AK Parti Muğla Milletvekili M. Yavuz Demir, Yelda Erol Gökcan ve İl Başkanı Kadem Mete’nin girişimiyle Muğla’ya kanser ve iskemik...
Suç makinesi jandarmadan kaçamadı
Marmaris’te cezaevi firarisi, 14 suçtan kesinleşmiş cezası ve 7 ayrı suçtan araması bulunan zanlı jandarma ekipleri tarafından yakalandı. Marmaris’in Hisarönü...
Ekmek fiyatı görüşüldü
Muğla Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlığınca, son günlerde ekmek ve ekmek türü üretimi yapan fırıncı esnafının Oda Başkanlıklarına yapmış...
5 bin hane daha suya kavuştu
Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ün seçim döneminde vaat ettiği hizmetler hayata geçirilmeye başladı. Vaatler içinde yer alan Bodrum...
Büyükşehir’den Bodrum’daki su arızaları ile ilgili açıklama
Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından, Bodrum’da meydana gelen ana su borusundaki patlama ile ilgili açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, “Bodrum İlçesi Torba...
Süt Günü’nde yürüdüler, süt içtiler
Birleşmiş Milletler Uluslararası Sütçülük Federasyonu tarafından alınan kararla 1956 yılından beri üye ülkelerde kutlanan Dünya Süt Günü, Milas Atapark Meydanında...
Aras’tan, Spor Çalıştayı önerisi
Bodrum’da faaliyet gösteren tüm spor kulüplerinin geliştirilmesi ve desteklenmesi amacıyla bir çalıştay düzenlenmesini öneren Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Geleceğimizi...
Caretta carettanın 850 millik yolculuğu DOĞDUĞU SAHİLE DOĞUM YAPMAYA GELDİ
İtalya’da 17 yıl önce markalanarak denize bırakılan caretta caretta, 850 deniz mili (1574 km) mesafedeki İztuzu Plajı’na gelerek yumurtalarını bıraktı....
10 kişilik botta 40 kişi
Bodrum ilçesinden yasa dışı yollarla Yunan adalarına kaçmak isteyen 40 kaçak göçmen sahil güvenlik ekiplerince yakalandı. Dün gece saatlerinde Muğla...
Muğla’da aranan FETÖ zanlısı Aydın’da yakalandı
Muğla’da yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 7 yıl kesinleşmiş hapis cezasıyla aranan bayan zanlı, Didim’de gizlendiği ikametinde yakalandı. Zanlının evinde isimler...
FETÖ Muğla çatı duruşmasında karar
41 sanıklı FETÖ Muğla Çatı duruşmasında 32 sanık hakkında 8 yıl 9 ay ile 1 yıl 8 ay 18 gün...
MAHAYKO’dan iddialara cevap
Marmaris Hayvanları Koruma Derneği (MAHAYKO) üyeleri, Marmaris Belediyesi Hayvan Rehabilitasyon Merkezi çalışanlarına yönelik sosyal medyada linç kampanyası yürütüldüğünü iddia ederek,...
Spor basını öksüz kaldı
Devrim Gazetesi’nin spor muhabiri Ekrem Orhan tedavi gördüğü Antalya’daki hastanede hayatını kaybetti. Muğlaspor ve amatör spor branşları ile ilgili haberleriyle...
Ek süre talepleri geri çevrilince malzemeleri ateşe verdiler
Muğla’nın Marmaris ilçesinde tahliye için ek süre talepleri geri çevrilen su sporları merkezi çalışanları, üzerlerine benzin döktükleri malzemeleri ateşe verdi....
“Bitmeyen Yolculuk” hükümlüler tarafından sergilendi
Muğla Açık Ceza İnfaz Kurumu, milli mücadelenin 100. yıldönümü dolayısıyla “Bitmeyen yolculuk” isimli program düzenledi. Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından verilen...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ