Reklam
Reklam

TASARRUF TEDBİRLERİ:

Faik İlter
Faik İlter
  • 28.05.2018
  • 1.590 kez okundu

Arkadaşlar merhabalar bugünkü konum teknoloji değil ekonomi daha da önemlisi kişisel ekonomimiz. Bu derece vahşi bir ekonomik krizi ilk defa göreceğiz sanıyorum. Bu günlerde, önümüzdeki 2 yılın planlarını yapmanızı, harcamalarınızı kısmanızı ve kendinize ek gelir yaratmanızı tavsiye ederim. İzin verirseniz kendimce madde olarak sizlerle paylaşmak isterim: (Bu görüşler kendime ait olup yapıp yada yapmamanızı tavsiye edemem)

1. Acil bir durum olmadığı takdirde taksi yada özel arabanızı kullanmayın. Yürüyerek, bisikletle yada dolmuşlarla gidin gideceğiniz yere.

2. Sigarayı bırakın yada azaltın.

3. İçkiyi azaltın yada bırakın.

4. Kendinize moda ürünleri almayın, modaya dayalı giyeceğe genel olarak ihtiyacınız yok zaten.

5. Mümkünse yalnız yaşıyorsanız evinizi kapatıp geçici olarak da olsa ailenizin yanına geçin.

6. Kredi kartınızı azaltın ve mümkünse yeni tüketici kredisi almayın.

7. Tasarruf tedbirleri konusunda yüksek yaratıcılık çok mümkün. Nasıl mı? Elinizi cüzdanınıza attığınız her an, benim bu satın alacağım şeye ihtiyacım var mı sorusunu sorun. Eğer cevap muğlak ise, almayın! Eğer ihtiyacınız var ise de alacağınız şeyin daha uygun fiyatlısını arayın.

8. Yaptığınız tasarrufun yanında, kendinize ek gelir yaratmayı da düşünebilirsiniz. Ek gelir işi, plan ve program işidir. Hayatınızı muazzam bir planlama ile yönetmenizi gerektirir. Ancak, eğer bu planlamayı yapmayı başarırsanız, körlerin arasında tek gözlü kral olursunuz.

9. El marifetleriniz varsa, elde yaptığınız ürünleri internetten satmayı deneyin. 30 TL’ye bileklik satarak para kazanılır mı demeyin, ayda 20 tane sattığınızda 600 TL yapar, doğalgaz + elektrik + su + telefon faturası demek bu. Ek gelirin büyüğü küçüğü olmaz, ilaç gibidir.

10. Çalışıyorsanız mesai sonrası yapabileceğiniz ikinci bir iş bulmayı deneyin. Ekonomik göstergeler biraz daha iyileşene kadar uykusuz kalırsınız, ancak bu krizi çok büyük bir darbe almadan geçiştirenlerden biri olursunuz. Özellikle bu günlerde ikinci işin ayıbı yok.

11. Çalışmıyorsanız iş bulun mutlaka size uygun bir iş vardır.

12. Özellikle ‘beyaz yakalı’ diyebileceğimiz kesim bir balonun içerisinde yaşıyor. Kendi gibi düşünen, kendi gibi yaşayan ve kendi gibi harcayan insanların arasında, bu ekonomik vahşetin uzağında geçiriyor hayatını. Ancak sıra o kesime de geliyor. Planınızı buna göre yapın. Alt gelir grubu uzun bir zamandır krizde zaten.

13. Alt gelir grubu neden krizde yıllardır Millet her ayın sonunu ucu ucuna getirsin, tek derdi yaşamak olsun diye yaptılar (survival). Tek derdi yaşamak olan insan, siyaseti, politikayı bilmez, umursamaz. Ay sonunda maaşını alacak, zaten eksik beslenen çocuklarını en azından aç bırakmayacak. Motivasyon bu maalesef 🙁

14. Muğla’da yaşıyoruz insanlar buraya tarım yapmak için geliyor bir çok büyük şehirden yönetici buradaki fırsatları görüyor organik tarım işine giriyor sizde girin bağınız bahçeniz varsa mutlaka girin en azından kendi yiyecek içeceğinizi çıkarın.

15. Son olarak mutlaka harcamalarınızı kısın ve temkinli olun bu ekonomik krizin ne zaman geçeceğini bilmiyoruz. Ama şu an o krize artık orta ve yüksek gelir grubu da girdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ