Reklam
Reklam

SORUN BİZE UZAKSA

Abidin Sönmez
Abidin Sönmez
  • 05.12.2017
  • 234 kez okundu

Sonuçları sadece bizi etkileyen sorunlar için çoğunlukla bir şeyler yaparız. Er ya da geç uygulamaya karar verdiğimiz ve hayata geçirdiğimiz bir çözüm yolu buluruz. Ne kadar ve ne süreyle etkilendiğimiz de önemli elbette. Harekete bir an önce geçmemiz için o sorunun rahatımızı hatırı sayılır düzeyde bozması gerek. Canımızı ne kadar yakıyorsa o kadar hızlı hareket ederiz. Ertelediğimiz, savsakladığımız, bilerek ve isteyerek unuttuğumuz da olur elbette. Fakat en çok çözüm ürettiğimiz sorunlar kendimize ait olanlardır.
Sorun bizden uzaksa işin rengi değişir. Örneğin ülke sorunları her ne kadar bizi etkiliyor olsa da bize uzaktır. Uzaktır çünkü ülke sorunu deyince tüm ülkeyi düşünürüz. Kendimizle bire bir bağlantı kurmayız. Fakat ne ilginçtir ki en çok söz ürettiğimiz sorunlar da bunlardır.
Arkadaş sohbetlerinde, misafirliklerde, yolculuklarda.. Durup dinlenmek bilmeden ülke sorunlarını halleder, memleketi kurtarırız. Sık sık mangalda kül bırakmadığımız olur. Hayal dünyamız geniştir. Çok yaratıcı fikirlerimiz vardır. Süpermen, öteki men, beriki men rollerine bürünür olmayacak işleri tak deyip oldururuz. Çözümleri pat pat pat sıralayıveririz. Sallandıracaksın iki üç tanesini filanca meydanda, gör bak ondan sonra ortada böyle bir sorun kalıyor mu diyenlerimiz vardır. İşe ana okulundan –ne ana okulu, kundaktaki bebekten- başlamak gerektiğini ileri sürenlerimiz vardır. Ülke sorunu deyince dilimiz çözülüverir, susmak bilmeyiz.
Bir başka sorun grubu ise yakın çevremizde yaşananlardır. İş yerinde, apartmanda, mahallede, sitede, okulda, çarşıda, yaşadığımız yerleşim biriminde.. Bunlar bize uzak değildir elbette. Ortaya çıkardıkları sonuçlar bizi de rahatsız eder. Öte yandan bu guptakileri sadece kendimizi ve ailemizi ilgilendirenler kadar yakın bulmayız. Kendimize uzak görürüz. Daha doğrusu sorumluluk hissetmeyiz. Çünkü bunlar başkalarının sorumluluk alanına girer. Giderme görevi başkalarındadır.
Apartmanımızın merdivenlerini temiz tutmak apartman görevlisinin ve onu denetleyen yöneticinin sorumluluğundadır. Sitemizdeki bitkilerin bakımını yapmak site yönetiminin işidir. Su kesintilerine çözüm bulmak belediyenin sorumluluğundadır. Pazarlama bölümünün satış tahminlerini zamanında vermesini sağlamak ilgili yöneticilerin yapması gereken bir iştir. Okul çatısından sınıflara su damlıyorsa müdür düşünmelidir..
Sorun bize uzaksa sorumluları eleştiririz. Hem de ağır eleştiririz. Suçlarız, hem de nasıl suçlarız. Suçlama, eleştiri, ağır eleştiri, haykırarak itiraz etme, yüksek sesle hesap sorma.. Bunlar tek başına olduğu sürece genellikle sonuç üretmez. Eğer bunlarla birlikte çözüme yönelik bir adım da atılıyorsa o zaman durum farklıdır. Fakat sadece bu eylemler sergileniyorsa soruna teslim olunuyor demektir. Şaşırtıcı gelebilir. Ancak bu gibi davranışlar ne yazık ki soruna teslimiyet dışında bir anlam taşımaz. Doğruları dile getiriyor olmamız bu gerçeği değiştiremez. Sorunun yol açtığı sonuçlara doğru söyleye söyleye katlanırız, o kadar.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ