Reklam
Reklam

SICAK YAKLAŞIMLAR

İsmail Atasever
İsmail Atasever
  • 11.09.2019
  • 106 kez okundu

Gözlemlediğimiz kadarıyla bu dönem parlamentoda Muğla’yı temsil eden milletvekilleri, üstlendiği görev ve sorumluluk gereği işin kotarılması yanında daha bir sıcak yaklaşım içerisindeler.
En azından kendilerine güven ve teveccüh gösteren hakla haşir neşir olma bağlamında, gerektiği şekilde hareket ediyorlar.
Çoğu yıllarda olduğu gibi istisna teşkil eden milletvekilleri hariç, vatandaşın ayağına seçimden seçimle gitmiyorlar.
Parlamento çalışmalarından fırsat bulduklarında seçim bölgelerine giderek, hem vatandaşla sohbet ediyorlar.
Hem de özellikle mahalle muhtarlarının kendilerine ilettiği sorunları kayda alıp, üstesinden gelme çabası içerisinde olacaklar.
Şu andaki gözlemlerimiz bu şekilde.
Buna karşın yaklaşımlarında değişiklikler olur mu?
Zaman gösterecek demektir.
***
Kabul edelim ki iktidar partisine mensup milletvekilleri, işin kotarılmasında daha avantajlıdır.
Nasılsa suyun başında, mensubu olduğu parti vardır.
Hal böyle olunca, ülkemizde gözlenen siyaset gereği, kendilerine yakın gördükleri yerleşim birimlerinin sorunları öncelik alır.
Kabul edelim ki, yıllar itibariyle yürütülen siyaset başkası değildi.
Oysa asıl olan, ayırt etmeden sorunların giderilmesidir.
Kuşkusuz o takdirde daha bir prim yapılırdı.
Ne var ki değil.
Belirttiğim şekilde öncelik, kendilerine daha yakın yerleşim birimlerine ait.
Böylelikle, sorunların giderilmesi bağlamında kısır bir döngü, dün olduğu gibi günümüzde de yer ediyor.
***
Peki bu dönem parlamentoda Muğla’yı temsil eden milletvekillerin yaklaşımları nasıldı?
Özellikle vatandaşla ilişkiler ve il genelinde gözlenen sorunların çözüme kavuşturulması bağlamında eğilimleri nasıldı?
Gözlemlerimiz doğrultusunda her bir milletvekili, seçim bölgesi olmak üzere kendilerine iletilen çeşitli sorunların giderilmesi için bir şeyler yapma çabası içerisindeler.
Buna karşın üstesinden gelirler mi?
Bunun cevabı zamana endekslidir.
Ya iş kotarılır, ya da bir yerlerde takılır kalır.
***
İlişkin olarak bir soru cevap arıyor.
Bugüne değin, geçmişten günümüze milletvekilleri Muğla adına nasıl bir çaba gösterdiler?
Gözlemlediğimiz kadarıyla, ülkemizde işin doğası gereği iktidarda bulunan Ak Parti Milletvekilleri Yelda Erol Gökcan ve Mehmet Yavuz Demir, sorunların çözümü için daha avantajlı.
Muhalif kanatta bulunan Muğla Milletvekilleri Burak Erbay, Süleyman Girgin, Mürsel Alban, Suat Özcan ve İYİ Parti Milletvekili Prof.Dr. Metin Ergün, her ne kadar yaptırım bağlamında dezavantajlı bir pozisyonda olsalar da olabildiğince çaba gösteriyorlar.
Özellikle ortaya çıkan sorunlar yönünden iktidar partisinin nasıl bir yaklaşım içerisinde olduğu hususunu, TBMM’ne verdikleri önergelerle sorguluyorlar.
***
İşin kotarılmasında daha bir avantajlı konumdaki iktidar partisi milletvekili Yelda Erol Gökcan, gazetemizi ziyareti sırasında Muğla’daki yatırım ve projelerle ilgili açıklama yaparken, 2 konu üzerinde daha bir durmuştu.
Menteşe Devlet Hastanesi ve Diş Hekimliği Fakültesi…
Menteşe Devlet Hastanesinin yılsonuna doğru hizmete gireceğini vurgulayan Gökcan, daha önce açılmamasını ödenek yokluğuna bağlıyor.
Şimdi ise diyor, milletvekilleri olarak bizim ve il yönetiminin girişimleri sonucunda 1 milyon TL ödenek sağlandığı için çalışmalar hızlandırıldı.
C Grubunda yer alan 100 yataklı hastanede acil birimler, 4 ameliyathane salonu, palyatif bakım ünitesi, 6 yataklı yoğun bakım ünitesi yer alacak.
Kabul edelim ki Muğla merkez ilçe adına Menteşe Devlet Hastanesi, olmazsa olmaz sağlık birimiydi. Her ne kadar Sıtkı Koçman Üniversitesi kampus alanı içerisinde konuşlanan yeni Devlet Hastanesi daha geniş kapsamlı olsa da merkezde konuşlanacak sağlık ünitesi de çok önemli bir işleve sahip olacaktı.
Menteşe Devlet Hastanesiyle ilgili görüşlerini açıklamayı sürdüren milletvekili Yelda Erol Gökcan, yıl sonu gelmeden hastanenin yenileme çalışmaları tamamlanacak.
Bu arada önemli bir ayrıntının altını çiziyor.
Muğla Ticaret ve Sanayi Odası, Eczacılar Odası ve önceki dönem milletvekilimiz Dr. Seyfi Terzibaşıoğlu’nun katkılarıyla yeni ameliyathaneler hizmete girecek.
Bunun üzerine keşke diyorum.
İmkanları elveren vatandaşlarımızda “her şeyin başı sağlık” noktasından hareketle destek olsalar.
***
Muğla Ak Parti Milletvekili Yelda Erol Gökcan’ın dile getirdiği bir başka konu Diş Hekimliği Fakültesiydi.
Aynı fakültenin bu sene öğrenci almaya başladığını vurgulayan milletvekili, bu durumun Muğla adına önemli bir gelişme olduğunun altını çizerek, eksik olan 5 ünitenin tamamlandığını belirtiyor.
Milletvekili Gökcan’ın bir başka yaklaşımı, önceki dönem milletvekili Naci Ağbal’ın önemli desteği olduğu, 100 öğrenci kapasiteli Diş Hekimliği Fakültesinin kontenjanının kısa sürede dolduğunu belirtiyor.
Gözlenen oydu ki gerçekten SICAK YAKLAŞIMLAR sergileyen milletvekili Gökcan, Muğla adına hükümetin önemli desteği olduğu, bundan sonra da olacağının altını çizmişti.
Aslında çeşitli alanlar bağlamında Muğla’nın devlete katkıları göz önüne alındığında, çok daha sıcak yaklaşımları sergilenmesi kaçınılmazdır.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ