Reklam
Reklam

Seçime Doğru Büyükşehir – Bütünşehir

Ahmet Bayrak
Ahmet Bayrak
  • 09.10.2012
  • 755 kez okundu

Türkiye’de nüfusu 750 bini geçen iller ‘Bütünşehir’ yapılıyor. 15 ille birlikte Muğla’da bütünşehir yapılacak.

Şuanda ülke genelinde mevcut 16 Büyükşehir var.

Toplumda Bütünşehir ve Büyükşehir olarak dolaşan iki kavaram var. İkisinin aynı anlama geldiği ve aynı işleve sahip olduğu düşünülüyor. Bu düşünce tamamen yanlış.

Bütünşehir nedir?
Büyükşehir Nedir?
Büyükşehirlerin durumu ne olacak?
Bütünşehir seçimlerinde kimler nasıl oy kullanacak?
Bütünşehirlerin meclis üyeleri nasıl belirlenecek?
Bütünşehirlerin yönetim binası nerede olacak?
Bütünşehirin organları nelerdir?
Bütünşehirlerin bütçesi nasıl belirlenecek?
Bütünşehirle birlikte köylerdeki imar durumları neler olacak?

Böyle uzayıp giden ve karmaşa içinde kargaşaya neden olan sorular var. Bu soruların cevabını bulmak mümkün. Ancak Bütünşehirin kime nasıl fayda sağlayacağı tam bir belirsizlik. Bütünşehir; Siyasi hesapların ve oy kavgalarının vahşi çekişmesi mi yoksa vatandaşın daha iyi hizmet götürmenin hesabı mı ? Belki bütün soruların cevabını yerel seçimlerden önce bulacağız ancak son sorunun cevabını Yani ‘Siyasi hesapların ve oy kavgalarının vahşi çekişmesi mi yoksa vatandaşın daha iyi hizmet götürmenin hesabı mı ?’ sorusunun cevabını seçimlerden önce öğrenmek mümkün olmayacak. Çünkü bazı şeyler yaşanmadan öğrenilemiyor. Yaşanılarak öğrenilen tecrübeler ise çok ağır oluyor…

Hemen açıklayalım, Bütünşehir nedir? Sade ve yalın bir ile açıklayacağım. Herhangi bir kelime sanatı kullanmayacağım, tecaül-ü arif yapmayacağım. Direkt anlatacağım. Karşıdakinin anlama yeteneği, anlatana bağlıdır. Gelelim Bütünşehir meselesine…

Bütünşehir, ilin tamamının tek bir belediyeye bağlanarak yönetilmesidir. Daha açık bir ifadeyle tüm ilçelerin tek bir belediyeye bağlanmasıdır. Her ilçenin yine kendi belediyeleri olacak. Bunlar küçük yatırımları ve yönetimleri gerçekleştirecek. Üstteki Bütünşehir belediyesi ise ilçelere büyük hizmetler üretecek. Bütünşehirle birlikte mevcut ilçeler mahalle gibi köyler ise sokak gibi düşünülebilir. Buna göre Muğla Bütünşehir olduktan sonra 12 belediyeyi yönetecek. Merkezle birlikte 12 ilçe belediyesi Bütünşehirin altında yer alacak.

Büyükşehir nedir? Büyükşehir belediyesi, il merkezi birden fazla belediyeye bölünmüş ve kalabalık nüfuslu illerde belediye hizmetlerinin sağlıklı bir şekilde sürdürülmesi ve belediyeler arasında eşgüdüm sağlanması amacıyla ve kanunla oluşturulan belediyedir. Türkiye Cumhuriyeti 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’na göre, belediye sınırları içerisindeki ve bu sınırlara en fazla 10 bin metre uzaklıkta yer alan yerleşim yerlerindeki toplam nüfusu son nüfus sayımına göre 750.000’den fazla olan il belediyeleri, kanunla büyükşehir belediyesine dönüştürülebilir. Organları büyükşehir belediye başkanı, büyükşehir belediye meclisi ve büyükşehir belediye encümenidir.

Bütünşehir olunca Büyükşehirler ne olacak. Bu Muğla’yı ilgilendiren bir soru değil. Ama okurlarımız arasında İzmirli olanlar da var. Onların durumunu da açıklamakta fayda var. Büyükşehirler de Bütünşehir statüsüne çevrilecek. Örneğin İzmir Büyükşehir Belediyesi 9 ilçeye bakıyordu, Bütünşehir olunca 30 ilçeye hizmet götürecek.

Neden Bütünşehir projesi ortaya atıldı. Bu soruya siyasi cevap ararsak. AKP’nin bütün halkı kucaklamak istemesi diyebiliriz. Bütün halkın oyunu almak istemesi şeklinde yorumlayabiliriz. Partilerin kuruluş amaçlarındaki yegane temel de zaten bütün halkı kucaklamaktır. Ancak bunu bütün, büyük, tüm gibi kelime oyunlarıyla yapmak etik değildir. Bunu var olan sistemde başarmak esastır. Bütünşehir olunca bütçeden daha fazla pay verilecekmiş. Şimdi de verilsin. Verilmez… İşlerine gelmiyor. Halka balık tutmasını öğretmiyorlar, sürekli balık veriyorlar. İşsizliğe ve istihdama çözüm üretmiyorlar, ‘Hayırda yarışanlar sistemi’ kurarak sürekli vatandaşı kendilerine bağımlı yapıyorlar. Bu bağımlılığı da sandıkta göstermelerini istiyorlar…

Bütünşehir yapılacak 15 ilin tamamına yakını AKP’li belediyedir. Ancak bu AKP’li belediyeler sadece kent merkezinin işleyişini kontrol edebiliyorlar. İlçelerde bulunan diğer belediyeleri zapturap altına alamıyor. Bütünşehir projesiyle ilin tamamını elinde tutacak.

Muğla Bütünşehir olsun istiyorum. Muğla’da bir kaygı ve endişe yok. Muğla Bütünşehir olunca güçlenir, birlik olur. Muğla’da Bütünşehiri yüzde 80 CHP alır. Seçim CHP için çantada keklik değil, bunu da görmek gerekir. Adaylar çok önemli. Genel seçimlerde parti başkanları önemlidir, yerel seçimlerde adaylar önemlidir. Öyle bir aday gelir ki sürpriz yapar süpürür geçer. İlerleyen günlerde seçime doğru yazılarında aday adaylarını ve kulislerde konuşulan isimleri size aktaracağım. İlk ‘Seçime Doğru’ yazısı bütünşehir ve büyükşenhir oldu.

Yerel seçimlerde partiler kazanmaz adaylar kazanır. Kazançlı olan partilerin genel merkezleri değil Muğla halkıdır. 27 Ekim 2013 yerel seçimlerinin Muğla halkına kazançlı olmasını diliyorum.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Yusuf Niş dedi ki:

    “Aday önemli”… Büyük şehire, popülist,göz boyayıcı ve beceriksiz olmayan; çağdaş vizyon sahibi, konusunda uzman,liyakatli, eğitimli kişilerden bir ekip kurabilen, Muğla’nın hızlı dönüşümünün hızına ayak uydurabilecek yepyeni, enerjik bir yüz gerekir.

  2. Yusuf Niş dedi ki:

    “Yapamadıkları yapamayacaklarının teminatı” olan adayların yeniden aday olmaları Muğla’yı ‘iri bir kasaba’ gibi yine yerinde saymaya mahkum eder. Muğla bunu haketmiyor artık.Radikal değişim olmazsa,kimse için oylar çantada keklik değil.

YORUM YAZ