Reklam
Reklam

Şakir Can, Arkadaşım

Selahattin Sapmaz
Selahattin Sapmaz
  • 08.08.2018
  • 322 kez okundu

Şakir Can, Muğla ve bilhassa Yatağan politikasının önemli bir figürüydü.
Onunla aynı yıllarda bizler lisede, o ise Ticaret Lisesinde okumuştu. Şakir bulunduğu her ortamda ilgi odağı olmayı başarabilmiş, her konuda bilgi sahibi olmayı başarabilen ender bir arkadaşımızdı.

1977 seçimlerinden sonra ilk kez İstanbul’a gelmişti. Biz de İstanbul’da öğrenciydik. Göztepe deki evde kalıyorduk, Erol Ceyhan, Mehmet Alpez, Şenol Menteş, Hüseyin Kasap, Selçuk Başakla beraber. Hasan Hayri Paşa Apartmaninda, en üst katta.
Bir ara balkona çıktık, İstanbul’u seyrediyoruz.
Üç kisiyiz, ben, Erol ve Şakir.
Bir müddet sonra Şakir sormaya başladı. Beşiktaş neresi deyince Erol, ileride gözüne kestirdigi binaları ve çevresini gostererek, Beşiktas burası dedi. Sirkeci neresi deyince, ben devreye girdim Biraz önce Erol’un gösterdiği yerin arkasını göstererek, Sirkeci denilen yer burasi, dedim.
Taksim neresi deyince, cevaplama sırası Erol daydi. Erol ilk gösterdiği yerin arkasını göstererek , işte Taksim burası diye cevapladı.
Şakir, filmlerde gördüğü semtleri bir bir soruyordu. Biz de yanında, arkasında, önünde diye gosteriyorduk. Sonunda döndü bize dedi ki, “Amma merkezi yerde ev tutmussunuz ha, dedi.”
Seçim sonuclarina bakarak,
Benim Yatağana dönmem lazım dedi ve döndü. Deniz Baykal Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı olmuştu. Bir müddet sonra Şakir TEK Tesis Grup Müdürlüğünde göreve başlamıştı.

Askerden sonra ben de TEK de işe baslamistim,30Temmuz 1984 de. Bir gün önce yazım gelmişti, ev adresine, ben de ertesi günü gitmiştim, işyerine. Müdür Mehmet Çiftçiyi ziyaret ettim, onunla görüştüm önce. Beni muhasebeye yönlendirdi. Barakalarin en ucundaki, Muhasebe servisine.
Şakir arkadasimiz veznedardi, Ayşe Kocagöz Personel Şefi, Kazım bey ise Muhasebe bölümünün Müdürüydü. Giriş işlemlerini hemen yaparak, benim maaş almamı sağlamışlardı. Bu olayı unutamam. Aynı birimde Leğneli Yaşar Kuşçu arkadaşım da çalışıyordu.

Yatağan da kooperatifciligi başlatan da Şakir olması lazım. Yataganda olduğu gibi Bodrumda da kooperatifçilik yaptığını hatırlıyorum.

Yataganin yaşadığı dönemde kooperatifciligin öncüsü olan Şakir, emeklilik günlerinde bırakmadı, kooperatifciligi.

Onu hep hatırlayacağız, belli özellikleri olan arkadaşımızı, kendine has konuşmasıyla hatırlayacağız.
Işıklar içinde kal, arkadaşım , Şakir Can.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ