Reklam
Reklam

S-400

Metin Cangör
Metin Cangör
  • 01.07.2019
  • 712 kez okundu

Sevgili okurlar Türkiye Cumhuriyetinin 1923 den beri karşılaştığı en büyük dönemeç noktası. Amerika bu S-400’leri Rusya’dan almamıza göz yumar mı?
Yumar diyen şöyle beri gelsin…

Amerika Birleşik Devletlerinin 300 milyon halkının en büyük refah unsuru dünyaya silah satışındandır. Türkiye’nin Rusya’dan S-400’leri alması demek yarın öbür gün Suudi Arabistan’ın ve diğer birçok ülkenin de alması demek olur.

Trump buna göz yumup yanlışlıkla müsaade etse bile Amerika’nın beyni buna müsaade edemez.

Türkiye kendi kafasına göre, belki de kaparo verip Rusya’ya ısmarladı. Eğer böyle ise…

Şimdi her şeyi bir yana bırakalım ve şöyle yukardan tarafsız şekilde bakalım. Türkiye’nin çok uzun yıllardan beri hemen hemen ekonomisinin çok büyük kısmı batıya bağımlı.
Bunda askeri ekonomi başta.
Hava, Kara ve Deniz Kuvvetlerimizde uçaklarımızdan tutun, muhriplerin motorlarına kadar batıdan almışız.
Onu da bir tarafa koyun Türkiye’nin ithalat ve ihracatta 1. Numaralı en büyük ortağı Almanya yine batıda ve Amerika’nın sözünden çıkmayacak bir ülke ve yönetimi.
Yaklaşık 5 milyon Türk asıllı insan bugün Avrupa’da çalışıyor, ticaret yapıyor veya yaşıyor.

Bütün bunlara ve daha burada yazmadığım çok sayıda bağlayıcı sebepleri yok sayıp sanki devrim yapar gibi S-400’leri Rusya’dan almanız normal karşılanabilir mi?
Zaten karşılanmıyor…

NATO üyesi olmamız ne değiştirir? Bence hiçbir şey… Kıbrıs sorunu ile de bir şey değiştirmemişti ve benzini karne ile litre bazında almaya başlamıştık.
Başka bir hamleyi 70’li yıllarda Yunanistan yapmış ve Albaylar cuntası idareyi almıştı ama kısa sürede Kıbrıs’ın yarısı ellerinden kaydı, kaybettirildiler. Albaylar yakalandı ve hapse girdiler.

Tarih, ders almak için vardır. Amerika’nın dünyanın Jandarması olduğunu ya kabul edeceksiniz, ya da ülkenizin güzel toprakları ile halkınızın huzur ve refahını tehlikeye atacaksınız.

Aklın yolu birdir ve bir olmalıdır.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ