Reklam
Reklam

Rektör Çiçek ile özel söyleşi

Şafak Turgut
Şafak Turgut
  • 06.02.2019
  • 118 kez okundu

Köşemi takip edenler çok iyi bilir. Hayata dair, yaşamın içinde olan her konu var yazılarımda. Bugün yine çok değerli bir isim benimle. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek. Bizzat makamında görüşüp konuştuğum Sayın Çiçek ile çok hoş bir sohbet gerçekleştirdim. Kendisi göreve geldiği günden bu yana birçok başarılara imza atmış, yaşamında deneyimleri ve Eğitimleri doğrultusunda adını güzel çalışmalar ile duyurmuş, genç ve bilgili biri. Önce Sayın Rektör Hüseyin Çiçek’i hatırlayalım. Çiçek, 1968 yılında Sakarya’nın Akyazı ilçesine bağlı Hasan Bey köyünde beş çocuklu bir ailenin ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi. 1979 yılında Konur alp İlkokulu’ndan, 1985 yılında ise Akyazı Lisesi’nden mezun oldu. Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nü kazandı ve 1990 yılında bu bölümden derece ile mezun oldu. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak akademik hayatına başladı. Aynı bölümde 1993 yılında yüksek lisans ve 1998 yılında ise Doktora Eğitimini tamamladı. 1996 – 1997 yılları arasında Milli Savunma Bakanlığı Teknik Hizmetler Dairesi Başkanlığı Roket Mühimmat ve Silah Şubesinde asteğmen olarak askerlik görevini yaptı.
1999 – 2000 yılları arasında Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent Doktor olarak çalıştı. 2000 – 2008 yılları arasında ROKETSAN AŞ’de, Proses Mühendisliği ve Üretim Mühendisliği görevlerini üstlenerek, Savunma Sanayine yönelik fabrika kurulması, Mühimmat Sistem Entegrasyonu, Savunma ve Uzay Sektörüne Yönelik Alternatif Malzeme Geliştirilmesi, Süreç Yönetimi, Proje Hazırlanması ve Alınması ile İş Sağlığı ve Güvenliği alanlarında önemli çalışmalarda görev aldı.
2006 yılında Doçentlik unvanını kazanan ve 2008 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü’nde Doçent Doktor olarak çalışmaya devam eden Prof. Dr. Hüseyin ÇİÇEK, 2011 yılında Profesör unvanını aldı. ÇİÇEK, 2011 – 2012 yılları arasında Fen Fakültesi Kimya Bölümü Bölüm Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. 2014 yılından itibaren ise Fen Fakültesi Yönetim Kurulu Profesör Temsilciliği görevini yürütmektedir.
Prof. Dr. Hüseyin ÇİÇEK’İN, Malzeme Bilimi, Polimer Bilim ve Teknolojisi ile Savunma Sanayine yönelik akademik çalışmaları, öncelikli alanlarla ilgili tamamlamış olduğu ve üretime aktardığı projeleri ve 350 dolayında atıf almış SCI kapsamında yayınları bulunmaktadır.
Prof. Dr. Hüseyin ÇİÇEK, 14 Temmuz 2018 tarihinde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörlüğüne atandı. İyi derecede İngilizce, temel düzeyde Almanca biliyor. Kimya Yüksek Mühendisi Meryem ÇİÇEK ile evli. 2001 ve 2006 doğumlu iki kız çocuğu babası. MUĞLA Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Rektörlüğü’ne atanan Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, görevini Mansur Harmandar’dan devraldı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından MSKÜ Fen Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, görev yaptığı üniversiteye Rektör olarak atanan Çiçek’in hiç bilinmeyenlerini bu röportajda okuyucularımız ile paylaşacağım.
Bilindiği gibi; Çiçek görevi yaş haddinden dolayı emekliye ayrılan Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar’dan devraldı.
Göreve başladığında yaptığı konuşma ise şuydu: ‘Verilen görevi en iyi şekilde yapacağım. Bu konuda herkese söz veriyorum. Hedeflerimize ulaşmak için projeler üreteceğiz. Yatay değil, dikey yönetim şekli uygulayacağız. Gerekirse saat 03.00’e kadar çalışacağız. Öğrencilerimizin memnun olması için gecemizi gündüzümüze katacağız. Hazırlayacağımız projeler ile 4 yıl içinde Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nda (TÜBİTAK) ilk 50 üniversite içinde olacağız. Hedeflerimize ulaşmak için herkes çalışacak. Kişiler üzerinde soruşturma ve mobbing olmayacak. Taşın altına elimizi değil, gövdemizi koyacağız. Hepinizden öneri bekliyorum. Kimseye gönül koyma huyum yoktur’ demişti.
Kendisine görevinde başarılar diliyorum.
Sıcakkanlı, içten ve samimi bir kişi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ