Reklam
Reklam

PETROL, DOĞALGAZ VE TURİZM

Metin Cangör
Metin Cangör
  • 19.03.2019
  • 166 kez okundu

Sevgili okurlar bir tarafta ülkemizde Petrol veya Doğalgaz çıksaydı, diğer taraftan Avrupa’lı turistler sadece yaz aylarında gelselerdi acaba hangisi daha fazla döviz girdisi bırakırdı diye sorarsanız bugünkü durumda hiç düşünmeden turizm derdim. Çünkü Petrolü çıkarmak ve satmak ayrı bir sorun, parayı paylaşmak daha büyük bir sorundur.

Turizmi iyi yapmak ise yabancıları çok iyi tanımakla başlar. Öğrencilik hayatını yurtdışında geçirmek ve lisan bilmek hiç yetmez çünkü en önemli faktör yabancının mantığını bilmek ve tanımaktır. Turizmde liyakat demek çok uzun yıllar yurtdışında yaşamış, batı medeniyetinin parçası olmuş mantıkların, işi organize etmeleri demektir.

Ben bu turizmi futbola çok benzetiyorum. Yerli antrenörlerle 60 yıldır futbol nasıl ilerlemedi ise, turizmde bugüne kadar olan mantıkla ilerleyemez. Marmaris gibi dünyanın incisi bir yer var ve biz 3-4 yaz ayları için turist bekliyoruz.
Aslında turistler Marmarise gelebilmek ve yer bulabilmek için kuyrukta beklemeleri gerek.

Her fırsatta yazıyorum Marmaris’te turistler çeşitli işyerleri tarafından rahatsız ediliyor, çay veya kahve ısmarlamak sözü ile dükkanlara davet ediliyor. Dükkanların önünde durup etrafı seyrediyor gibi yapanlar hep bu avcılar. Bunlar turisti inanılmaz rahatsız ediyor, çoğu alacağı varsa vazgeçip almıyor. Bu büyük hastalık bugüne kadar bilinmesine rağmen önlenemedi ve her yaz tekrarlıyor.
Türk Devleti bunu önleyemiyorsa yapacak fazla birşey yok…

Belediye Başkan adaylarını dinliyorum bu konuda tek kelime yok…Anlaşılan Çamura taş atmak istemiyorlar…

Yabancı, para harcayarak tatil yaptığı yerde rahatsız edilmek istemez. Bugün Amerika’nın Kalifornia eyaletinde büyük otellerin bulunduğu plaj kenarlarına çıkan sokaklara kulübeler konmuş ve gönüllü nöbetçiler vardır. Satıcı veya benzeri kişilerin misafirleri rahatsız etmemeleri için sahile çıkmaları önlenir.

Türklerde misafirin ayrı bir önemi vardır ama nedense turistik bölgelerde turist cahil satıcılar tarafından döviz yumurtlayan tavuk olarak görülüyor. Bu durum turisti caydırıyor, ülkesine döndüğünde anlatıyor.

Dikkat edecek olursanız bazı işi bilen veya canı yanan kişilerinde tavsiyeleri ile “herşey dahil” sistemi başladı ve bütün hızı ile devam ediyor. Bunun sebebi yukarda bahsettiğim dükkanların turisti rahatsız etmeleri. Bir ara cezalardan bahsedildi ama o da trafik cezaları gibi sözde kaldı, değişen hiçbir şey olmadı.
Köklü ve uygulanacak yasalar çıkarılmadıkça maalesef turizm ülkemizde de, Marmaris’te de ne büyür, ne de 12 aya yayılabilir.
Acı ama gerçek budur…

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ