Reklam
Reklam

Osman Gürün neden bu kadar ilgisiz?

Cavit Akgün
Cavit Akgün
  • 23.06.2015
  • 553 kez okundu

Cavt Akgün köşe 2Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, hemen hemen bütün konuşmalarında, ‘İl genelinde turizmi 12 aya yaymak için çalışmalar yapmamız gerekiyor’ söylemlerinde bulunuyor. Ancak kendileri tarafından Yatağan İlçesi’nin Turgut Mahallesi’nde bulunan, Türkiye’nin ilk müzecisi olan arkeolog ve ressam Osman Hamdi Bey’in bir süre kaldığı konağın kapısına kilit vurmaları şaşkınlık yarattı.
***

Muğla’nın Büyükşehir statüsü kazanmasının ardından, Valilik tarafından Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen Osman Hamdi Bey Konağı’nın kültür turizminin hizmetine kapatılması tepkilere neden oldu. Batı Anadolu’da ilk antik kazıları başlatan ressam ve arkeolog Osman Hamdi Bey’in Lagina Antik Kenti’nde 1890’lı yıllarda yaptığı kazı çalışmalarında kaldığı ve yaklaşık 120 yıllık geçmişi olduğu düşünülen konak, 2010 yılında 650 bin liraya Muğla Valiliği tarafından restore edilmişti.

***
Konuyla ilgili olarak Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Danışmanı ve MELSA Müdürler Kurulu Başkanı Yavuz Kayı, “Kış aylarında gelen ve giden olmadığı için müzeyi turizm sezonunda hizmete açıyoruz. Yakında tekrar faaliyete geçireceğiz” ifadelerinde bulundu. Sayın Kayı, turizm sezonunun başladığını sanırım unutmuş. Muğla Valiliği’nin binlerce lira harcayarak restore ettirdiği konak bakımsızlık içinde. Emekli öğretmen Erol Çelik’in “Yatağan-Bodrum ve Turgut yol kavşağındaki Osman Hamdi Bey Müzesi tabelasını gören yerli-yabancı turistler, Turgut’a sapıp müzenin önüne geldiklerinde müzenin ve parkın kilitli olduğunu görünce dönmektedirler. Muğla Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin park ve müze konusundaki tutumuna şiddetle kınıyorum” açıklamasına katılıyorum. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ile ekibinin dünyaca ünlü Osmanlı arkeolog, müzeci ve ressam Osman Hamdi Bey’in mirasına neden sahip çıkmamalarını merak ediyorum.

***

Konağın bahçesindeki otlar bakımsızlıktan bürümüş. Bir yangın çıksa ahşaptan olan ve 650 bin liraya restore edilen Osman Hamdi Bey Cavt Akgün köşe 3Konağı kısa sürede kül olur. Böyle bir olay gerçekleşmesi durumunda kültür turizmine hizmet verilmesi için kazandırılan önemli bir değeri kaybetmiş oluruz. Daha sonrada Başkan Gürün ile Yavuz Kayı’ın ise oluşabilecek tepkilere nasıl bir cevap verecekleri merak konusu olur.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ