Reklam
Reklam

OLİMPİK BAŞARI

Utku Kavcar
Utku Kavcar
  • 20.04.2018
  • 258 kez okundu

Sportif başarıları ve başarı öykülerini seviyorum. Bu nedenle de izlemeye çalıştığım alanlardan biridir spor alanı. Çocukluğumda yaz ve kış olimpiyatlarının, buz pateni yarışmalarının uzun uzun devlet televizyonunda yayınlandığı ve pek çok yaşıtımın merakla izlediği dönemleri anlatmayacağım korkmayın hemen…
Olimpiyatlar sportif yarışların sanırım en üst noktası. İnsanın kendi sınırlarını aradığı en popüler mücadele alanı. Siz de düşünür müsünüz bilmiyorum elbette ama her zaman aklıma gelir kaybedenin ne hissettiği, kazananın neden, nasıl kazandığı?
Sizlerle bu konuda yapılmış bir araştırmayı paylaşmak istiyorum bugün. Güney Carolina Üniversitesi’nden Daniel Gould ve ekibi spesifik olarak olimpik sporcuların psikolojik özelliklerinin ne olduğunu merak etmişler. Bir başka bakışla aslında olimpik sporcu olmak için olması gereken psikolojik faktörlerin neler olduğunu anlamaya çalışmışlar.
Ülkeleri olan Abd’yi 1976-1998 yılları arasında bir veya daha fazla Olimpiyat Oyununda temsil eden altısı erkek dördü kadın 10 Abd’li olimpiyat şampiyonu belirlemişler önce. Ortalama 2.4 olimpiyata katılmış bu grup kayak, güreş, yüzme, buz hokeyi, paten gibi farklı –ve birbirine benzemeyen- spor dallarında ülkeleri adına yarışmışlar. Oldukça da başarılı olmuşlar zira grubun 28’i altın olmak üzere toplam 32 olimpiyat madalyası varmış.
Onlarla açık uçlu sorulardan oluşan uzun mülakatlar yapmışlar. Sporcular ayrıca psikolojik bir takım testlere katılmışlar. Araştırmacılar mülakatları ve değerlendirme ölçümlerini analiz etmişler ve olimpiyat şampiyonlarının hepsinde ortak olan temel psikolojik özellikleri belirlemişler:
Kaygı ile baş etme ve bunu kontrol etme becerisi. Bu başlığa somatik rahatsızlık kaygıları, endişe, konsantrasyon bozulmaları ve genel kaygı bozuklukları da dahil edilmiş.
Güven. Bir sporcunun kendine güven ve olumlu motivasyonu, tutarlı bir şekilde antremanlar ve oyunlar sırasında her şeyini ortaya koyma ve yeteneklerini geliştirmek için titizlikle çalışmasını içeriyor bu başlık.
Zihinsel dayanıklılık. Bu madde, direnç, azim ve olumsuzluklarla başa çıkma becerisi ile ilgili.
Spor zekası. Analiz etme, teknik olarak yenilikçi olma, sürekli öğrenir olma, sağlam kararlar alma, seçkin sporun nasıl işlediğini anlama ve hızlı bir çalışma becerisini ifade eder.
Odaklanma ve dikkat dağıtıcıları engelleme becerisi. Tavrın otomatikleşmesini, kontrol edebileceğiniz şeylere odaklanabilmenizi ve odağınızın, konsantrasyonunuzun kolayca dağılmamasını ifade ediyor.
Rekabetçilik. Üç temaya ayrılmış:
Güçlü bir içgüdünün olması,
Yoğun olması (Agresif ve azimli olmak)
Rekabet edebilmesi (Savaşçı olmak ve asla vazgeçmemek).

Gördüğünüz gibi kazanan olmak için bir çok ruhsal halin bir arada olmasını sağlamak gerekiyor. Başarı tesadüfen ve emek vermeden olmuyor…

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ