Reklam
Reklam

OKULLAR AÇILIRKEN

İsmail Atasever
İsmail Atasever
  • 09.09.2019
  • 96 kez okundu

Bu sene eğitim ve öğretimin yılının başlangıcı, öylesine anlamlı bir tarihe denk geldi ki, mutlu olmamak mümkün değildi.
Bu bir yerde, ülkemizin olmak veya olmamak anlamına gelen kurtuluş mücadelesinden zaferle çıkıldığının göstergesiydi.
Değil mi ki, Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde vatanı için canını hiçe sayan Türk insanı “esaret altında yaşamaktansa ölmek evladır” yaklaşımı içerisinde, ülkemizi istila eden son düşman askerini 9 Eylül’de İzmir’den denize dökmüştü.
Ve bu olay, ülkemizin tamamen düşman güçlerinden temizlendiğinin göstergesiydi.
Bunun nişanesi olarak her yıl 9 Eylül Tarihinde özellikle İzmir, askeri ve sivil halkın katılımıyla görkemli kutlamalar yapmaktadır.
Yanı sıra atıfta bulunularak inşa edilen İzmir Enternasyonal Fuarı, sadece ülkemiz değil dünyanın en büyük gösteri ve eğlence merkezleri arasındadır. Üstelik aynı tarihte daha bir ihtişamlıdır.
İlişkin olarak ülkemizle birlikte dünyanın dört bir yanından gelen onca firmalar, ürettikleri çeşitli ürünleri fuar süresince sergileme imkanı bulurlar.
Dolayısıyla 9 Eylül tarihinde İzmir, tarihi günlerinden birini daha yaşar.
Hiç kuşku yok, yöre insanı olarak İzmir Enternasyonal Fuarına katılmak, ayrı bir mutluluk verirdi.
***
İşte ülkemizin kurtuluşunu simgeleyen 9 Eylül tarihinde gerçekleştirecek kutlamalar yanında, ilk ve orta dereceli okulların yeni ders yılına başlayacak olması, sahip olduğumuz değerleri daha bir anlamlı kılmaktadır.
Anlamlı diyorum.
Dünyada konuşlanan 250’nin üzerinde bağımsız, yarı bağımlı ve sömürge durumundaki ülkeler arasında Türkiye, genç kuşağa sahip olmanın haklı gururunu taşımaktadır.
Her ne kadar bu sayıdaki gençlerimizi eğitim, çeşitli iş ve sanayi kollarına tam anlamıyla yönlendiremesek de sahip çıkmayacağımız anlamına gelmez.
Dolayısıyla imkanlar daha bir elverdiğinde Türkiye, her kesimiyle mutlu bir ülke olarak Atatürk’ün belirlediği hedef doğrultusunda yoluna devam edecektir.
Yeter ki şer güçler ve mahallenin çocukları önümüze taş koymasınlar.
Dedim ya o zaman hiçbir güç, Türkiye’nin belirlediği hedefe varmasını engelleyemeyecektir.
Yeter ki inandığımız değerler ve ilkeler doğrultusunda yol almayı sürdürelim.
***
Dedim ya birileri taş koymadığı sürece ülkemiz, er veya geç belirlenen hedefe mutlaka varacaktır.
Hele bu sayıdaki çocuklarımız ve gençlerimiz olduğu sürece.
Gençlerimize, tüm dünyada geçerli müspet bilim alması adına her türlü imkanı sunduğumuz zaman, kabul edelim ki ülke olarak gelişme adına daha hızlı yol alırız.
Alacağız da.
Yeter ki çocuklarımız için, güven ve huzur içerisinde müspet ilimin tüm koşullarını yerine getirelim.
***
Bu arada, yeni eğitim ve öğretim yılıyla ilgili önemli bir birliktelik gerçekleştiriliyor.

2019-2020 Eğitim ve Öğretim yılının başlaması dolayısıyla Muğla Valisi Esengül Civelek başkanlığında gerçekleştirilen birlikteliğin amacı, sağlıklı ve güvenli eğitim verilmesine yönelik.
Aynı toplantıya, vali yardımcısı Fethi Özdemir, Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız, İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, İl Jandarma Komutan Vekili Albay Ergün Cebeci, İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, Temel ve Ortaöğretim Okul Müdürleri ile okul aile birliklerin başkanları katlıyor.
Gözlendiği gibi geniş bir katılım sağlanmıştı.
Kabul edelim, yeni bir eğitim ve öğrenim yılı başında olması gereken birliktelikti.
Bunun üzerine 2019-2020 Eğitim Öğretim yılının hayırlı olması ve başarılı geçmesi temennisinde bulunan mülki amir Civelek, geçen yıl olduğu gibi bu yılda öğrencilere güvenli ve huzurlu bir ortamda eğitim öğrenim hizmeti sunmak,
Sağlıklı ve mutlu bireyler yetiştirme sorumluluğuyla tüm taraflarla gayret ve çaba içerisinde olduklarını ifade ediyor.
***
İlişkin olarak aynı birliktelikte hangi konuların görüşüldüğü, ne tür kararlar alındığını baktığımızda önemli ayrıntılar göze çarpıyor.
İlk planda okullar ve çevresinin daha güvenli hale getirilmesi gerektiği üzerinde duruluyor.
Bunun için paydaş kurumlarla koordineli olarak çalışmak gerektiği noktasından hareketle, 2019-2020 Eğitim ve Öğretim yılının daha güvenli ve huzurlu geçmesi amacıyla ilgili kurumlar tarafından alınan ve alınması gereken tedbirler üzerinde duruluyor.
Kabul edelim ki her yılı eğitim ve öğretim yılı başında mutat toplantılar gerçekleştirilir.
Bir takım olumsuzlukların gözlenmemesi için gerekli tedbirlerin alınması kararlaştırılır.
Yanı sıra önemli bir karar daha alınır.
İl genelinde yoğun bir şekilde sürdürülen madde bağımlılığıyla mücadele ve öğrencilerin kötü alışkanlıklardan uzaklaştırılarak, ruh ve beden sağlıklarının korunmasının sağlanması.
Bir önemli adım daha atılır ki yerinde olduğuna kuşku yok.
İl genelinde konuşlanan 801 okul güvenlik kameralarıyla kontrol edilmektedir.
Bu sayıdaki okullarda toplam öğrenci ve öğretmen sayısına gelince…
İlk, ortaokul ve Liselerde 149 bin 604 öğrenci adına, 13 bin 308 öğretmenin görev yapacağı anlaşılıyor.
Hiç kuşku yok ki öğretmen ve öğrenci sayısı bağlamında Muğla, ülkemizin öncü illeri arasındadır. Hele geçtiğimiz yıl tüm orta dereceli okullarımız öğrencilerinin çeşitli sınavlarda Türkiye genelinde derece yapmaları, daha bir mutluluk vericidir.
Bu noktadan hareketle, OKULLAR AÇILIRKEN yeni ve eğitim ve öğretim yılının öğretmenler ve öğrenciler adına mutlu, huzurlu ve başarılı geçmesini diliyorum.

,

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ