Reklam
Reklam

Muğla’nın 2015 sonrası varoluşu nasıl olmalı?

Faik İlter
Faik İlter
  • 05.01.2016
  • 869 kez okundu

Muğla ili Türkiye’de neyle anılmalı? Yörük köyü yada diğer onun tarz projeler bunun için yeterli midir? Öğrenci şehri vasfı o şehirlerden gelen öğrenci aileleri dışında diğer şehirleri ilgilendirir mi? Turizmde sunulan kalitenin yüksekliğine karşın ters orantılı olarak gelen turistin kalitesinin çok ama çok düşük olması olumlu bir noktaya doğru mu gitmektedir? Mermer, krom yada diğer madenlerin Muğla ilini Türkiye çapı yada Dünya çapı şu an ki Muğla’nın Maden sektöründe tanınmışlığından hangi seviyeye çıkaracaktır? Muğla ilini kapsayan, Ege bölgesini içine alan hatta Türkiye’nin geleceği olan projeler Menteşe’den çıkabilir mi?
2016 yılına girdiğimiz bu ilk günlerde Menteşe olarak bu sorularla birarada olduğumuzu düşünüyorum. Bu soruları daha da açmak gerekirse Menteşe’nin ve Muğla’nın geleceği yazılımdır.
Yazılımın anlamına girersek, değişik ve çeşitli görevler yapma amaçlı tasarlanmış elektronik aygıtların birbirleriyle haberleşebilmesini ve uyumunu sağlayarak görevlerini ya da kullanılabilirliklerini geliştirmeye yarayan makina komutlarıdır. Bu makina komutlarıyla örnek vermek gerekirse google, facebook, instagram gibi bir çok yaşamımız içinde yer alan internet siteleri ve mobil uygulamalar yaratılabilir.
Bunu Muğla’mızda Menteşe’mizde nasıl yapacağız dersek… Burda da kanımca bu yörenin yetiştirdiği akıllı ve lider insanlardan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Osman GÜRÜN başkanımızın Muğla’yı Türkiye Silikon Vadisi yapma fikrimize bakış açısının ve yazılım üretiminin Muğla’da olması konusunda ki olumlu fikirleri benim gibi Muğla doğumlu Bilgisayar Mühendislerini çok heyecanlandırmaktadır. Kendisinin ileri görüşlülüğüyle ve liderlik tecrübeleriyle TÜRKİYE SİLİKON VADİSİ ni inşaa edeceğimize inancım gün geçtikçe artmaktadır. Hatta size şunu söyleyebilirim Muğla’yı bu kadar düşünen ve geleceği görebilen insan olarak kendisinin dediklerini iyi dinleyip yabana atmadan Muğla olarak birleşerek ortak fikirler yaratarak bir gelecek yaratabiliriz.
Yeter ki ülkemizin geleceğini Muğla’mızda inşa edebileceğimize inancımızı yüksek düzeyde tutup kendimize güvenmemiz çok önemlidir. GÜÇ SİZİNLE OLSUN, TEKNOLOJİDEN AYRI DURMAYIN…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ