Reklam
Reklam

Muğla’da ulaşım Nasreddin Hoca fıkrasına döndü “SEN DE HAKLISIN”

Muğla’da ulaşım Nasreddin Hoca fıkrasına döndü “SEN DE HAKLISIN”
  • 11.07.2019
  • 530 kez okundu

Menteşe Kent Konseyi Yürütme Kurulu tarafından Muğla’da şehir içi ulaşım fiyatlarında yapılan artış ile ilgili forum düzenlendi.
Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezinde gerçekleştirilen toplantıya, kent konseyi üyelerinin yanı sıra büyükşehir ve Menteşe belediyesi yetkilileri ile şoför esnafı temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Kent Konseyi Başkanı Dr. Vehip Keskin’in başkanlık ettiği formda, şehir içi ulaşım fiyatlarında 01.07.2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yapılan fiyat artışları özelinde, ulaşım hakkı tüm taraflarca tartışıldı.
Yaklaşık 3 saat süren toplantıda, konunun tarafları kendilerine göre haklı gerekçeler öne sürünce ortak noktada buluşulamadı. Düzenlenen form, Nasreddin Hoca’nın “Sen de haklısın” fıkrasını akıllara getirdi.
Forumun açılış konuşmasını yapan Menteşe Kent Konseyi Başkanı Vehip Keskin, önce Kent Konseyi’nin tanımı, sorumlulukları, işleyişi ve çalışması hakkında özet bilgiler verdi.
“AMACIMIZ ÜZÜM YEMEK”
Katılımcı demokrasi adına kenti ilgilendiren bütün konularda sık sık bir araya geleceklerini umduğunu belirten Keskin, “Kent Konseyi olarak, halkın kendisini ilgilendiren konularda halkın doğrudan katılımını sağlamak ana düsturumuz olacak.” dedi.
Keskin, son günlerde ulaşım zamlarının gündemi meşgul ettiğini dile getirerek, “Bu yüzden bu forumu düzenleme kararı aldık. Forumun amacı bağcıyı övmek de değil dövmek de değil. Tek amaç üzüm yemek. Ulaşım zammı şehirde ciddi sorun yarattı. Forumu düzenlemedeki amacımız; bu sorunun çözümü için ortak akılla katkı sunmak.” deyi konuştu.
“65 YAŞ KIRMIZIÇİZGİMİZ”
Formun Muğla’nın demokrasi yaşamı için katkılar sunacağını anlatan Keskin, şunları kaydetti:
“Burada sadece tek kırmızıçizgimiz var o da 65 yaş uygulaması. Bu konuda lütfen kimse yaşlılarımızı rencide etmesin. Bu insanlarımızı ücretsiz seyahat etmesinin tartışmaya bile açılmasına karşıyız. Bu forumun Muğla’nın demokrasi yaşamı ve sonraki forumlar için katkı sunacağını düşünüyorum. Forumun sonunda elde edilen veriler bir rapor haline getirilip kurumları ve taraflara iletilecektir.”
“ZAM İSTEĞİNİ BİR YIL BOYUNCA GERİ ÇEVİRDİK”
Muğla Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürü Taner Yiğit de büyükşehir belediyesinin ulaşım konusundaki ana sorumluluk ve yükümlülükleri hukkında forma katılanları bilgilendirdi.
Büyükşehir belediyesinin ilçeleri de kapsayan ulaşım sorumluluğunu yasa ile devraldığını vurgulayan Yiğit, “Alınan kararlarda tek başına değil. Bazen sayılar değişiyor ama en az 13 kurumun oluşturduğu kurul ile karar veriliyor. Denetimli halk otobüslerinin yanında büyükşehir kendi filosu da var. Ulaşımda Dönüşüm projemiz ödüllü bir proje ve yüzde 96 oranında gerçekleşti. Muğla il genelinde bin 600 civarında toplu taşıma aracı bulunuyor ve bunların yüzde 80’i özel toplu taşıma araçları. Bu yalnızca belediye araçlarının fiyatlarının güncellenmesi ile ilgili bir durum değil. Taşıma esnafı 1 yıl boyunca sürekli olarak zam istiyordu. Girdi maliyetleri, yakıt giderlerini dile getirdiler. Ulaşım Koordinasyon Merkezi her seferinde geri çevirdi. Son aşamaya gelinceye kadar fiyatlarda güncelleme yapılmayacağını bildirdi kendileri. Hiçbir kurum zorunlu olmasa bunu yapmazdı.” dedi.
65 YAŞ UYGULAMASINA SINIRLAMA
Yiğit, bir diğer tartışma konusu olan 65 yaş üstü vatandaşların toplu taşıma araçlarından ücretsiz oluruk faydalanmasını sağlayan yasa ile ilgili de “65 yaş uygulamasında bir sınırlama getirilmesi gerektiği gibi zorunlu gözüküyor. Çok uç noktalarda kullanımı var. Günde 10-15 defa kullanımlar tespit ediyoruz. Bu biraz daha sınırlandırılabilir. Güncellenebilir ki bu doğrultuda çalışmalar var.” diye konuştu.
“HER ŞEY PAHALI İKEN ULAŞIM NASIL UCUZ OLACAK?”
SS 22 Nolu Ölüdeniz Taşıyıcılar Kooperatif Başkanı Kamil Erbaş ise “Bu ülkede her şey pahalı iken ulaşım nasıl ucuz olacak?” diyerek tepkisini dile getirdi.
Günde 11-12 bin yolcu taşıdıklarına dikkati çeken Erbaş, “Bugüne kadar hiç kimse ulaşımın pahalı olduğunu söylemedi. Ben 2016 yılında bir tekerleği 550 TL’ye alıyordum şimdi bin 520 TL’ye alıyorum. O yıl yakıt 4 TL iken şimdi 7 TL. Hiç kimse sormuyor nasıl çalışıyoruz. Avrupa’da yakıta 10 kuruş zam geldiği zaman ülke karışıyor. Fiyat güncellemesi yapılması bütün şoför esnafı kontak kapatacaktı. Denizciler yakıt ÖTV’siz veriliyor. Bu bakanlıklar nezdinde çözülebilecek bir sorun. Taşımacı esnafına da ÖTV’siz yakıt verilsin biz de fiyatları hemen düşürelim.” şeklinde konuştu.
“AK PARTİ’YE BURADAN EKMEK ÇIKMAZ”
Daha sonra kürsüye gelen yüksek lisans öğrencisi Naci Elmas da zamların sebebinin AK Parti iktidarı olduğunu ileri sürdü.
AK Parti’nin toplumu giderek yoksullaştırdığını, on binlerce öğrencinin işsiz olduğuna işaret eden Elmas, şunları söyledi:
“Mezun öğrenci bırakın kendi mesleğini yapmasını iş bile bulamıyor. AK Parti’ye bu konudan ekmek çıkmaz. Bu konuyu hep beraber tartışacağız ve çözüme ulaşacağız. AK Parti avucunu yalasın. Belediyeyi de anlamaya çalışacağız, ulaşım esnafını da öğrenciyi de anlamaya çalışacağız. Belediye mi özel toplu taşıma üzerinde etkili, özel toplu taşıma mı belediye üzerinde etkili? Bence özel toplu taşıma belediye üzerinde etkili. Çünkü özel taşımanın eli kuvvetli. Ama belediye istemezse de UKOME’den karar çıkmaz bu da bir gerçek.”
“BELEDİYE STRATEJİ GELİŞTİREMEDİ”
Elmas, sanayinin, hastanenin, TOKİ ve Menteşe Evlerinin şehir dışında olduğunu ve bunun için toplu taşımanın şart olduğunu belirterek, “Dar gelirli de toplu taşımayı reddedemez. Belediyenin zarar ettiğinin farkındayız. Benzine zam geldi tamam. Ama belediye eleştirimiz şu; 5 yıldır hala ulaşım noktasında bir strateji geliştiremedi. Bu zammın maliyeti emekçiler günde 1 ekmek. Bu dar gelirli için de emekçi içinde öğrenci için de önemli.” dedi.
“ 9.5 MİLYİON TL KÖTEKLİ’DE KALIR”
Ulaşıma zam devam ederse öğrencinin Kötekli’de kalacağını vurgulayan Elmas, “Bundan Muğla merkezdeki esnaf çok büyük darbe alır. Öğrenci şehir merkezinden ayağını keser. Bir öğrenci ayda ortalama 500 TL harcıyor ve 19 bin öğrenci var. Bu para Kötekli’deki 1 km’lik cadde üzerinde harcanıyor. Kötekli esnafı da kendini vezir sanıyor. Onlar da her şeye zam yapıyor. Bu zamlar öğrenciyi zalim kapitalizm çarkının içine itiyor.” ifadelerini kullandı.
Elmas, belediyeye raylı sistem önerisinde bulunarak, “Hayata geçirilmesi durumunda sorunlar otomatik olarak ortadan kalkar. Ayrıca öğrenci pasosu sistemi de getirilebilir. Bunun bir matematiği var ve bu doğrultuda çözülebilir.” dedi.
“DİĞER İLLERDE YAPILABİLEN NEDEN MUĞLA’DA YAPILMIYOR.”
Bir başka öğrenci Talat Önal ise belediyeye dost da düşman da olmadıklarının altını çizerek şunları söyledi:
“Biz böyle bir zihniyete karşıyız. Belediye neden öz kaynaklarını halka hizmete yöneltmiyor. Neden toplu taşımanın yüzde 80’i özellerde. Biz burada belediyenin zafiyetini görüyoruz. Biz yardım istemiyoruz . Biz belediyenin öz kaynaklarının halka aktarılmasını sağlayacak mekanizmanın çalıştırılmasını istiyoruz. Bu AK Parti’nin sorunu değil. Burada sorumlu belediye. Biz sorumlu olarak belediyeyi görüyoruz. Diğer illerde yapılabilen neden Muğla’da yapılmıyor.”
“158 KEZ KART BASAN 65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞ VAR”
Bodrum Konacık Dolmuş Durağı Başkanı Celalettin Erciyes de “Ulaşım özel sektörde ve pahalı deyip belediye dolmuşları alsın. O zaman koltuk takımı pahalı diye mobilyacı kapatsın, belediye alsın. Ekmek pahalı diye fırıncı kapatsın belediye alsın. Böyle bir şey var mı?” diyerek eleştirilere tepki gösterdi.
30 yıldır şoförlük yapan insanlar olduğunu hatırlatan Erciyes, “Sabahın 6’sından ertesi sabah 5’e kadar direksiyon sallıyorlar. Gelin bir gün boyunca sağ koltukta oturun. Arkadaşlarımız sizin çay su ikramlarınızı da karşılar. Çektikleri çileyi görün. Eşine kızan bize bağırır. İşine kızan yine bize patlar. Akşama kadar çocuk gibi fırça yiyoruz. Müşteri, sakız çiğneyip koltuğa yapıştırıyor. Koltuğun arkasına jilet atıyor. Hatta çocuk bezi değiştirip arabada bırakıyor. Tüm araçlarımız 2017 model üzeri. Gerçekten yazık.” diye konuştu.
Erciyes, 65 yaş üstü konusuna da değinerek, “Burada kuruşlarla konuşuyoruz. Haftalık 2 bin lira, ayda 8 bin lira eder. 3 bin 500 lira mazot, 3 bin 200 şoför maaşı. Bin 200 sigorta. Bu araba para kazansa icralık olur mu? Muhasebe parası 600 lira. Bir aracımız ayda 378 yolcudan para almış. 366 yolcu ücretsiz taşımış. Bir başka aracımız indirimli 104, tam 208, ücretsiz 400 yolcu taşımız. Bu arabanın lastiğinin dönmesi mümkün mü? 65 yaş üstü bir kişi 158 sefer otobüse binmiş. Ama Bodrum’da 400 liralık otelde kalıyor. Bir de üzerine selfie çekip facebook’a koyuyor. El insaf.” dedi.
“OLACAKSA ÖĞRENCİYE ÜCRETSİZ OLSUN”
Öğretmenlik yapan İlyas Kök ise ulaşımda maliyet hesaplaması yapılması gerektiğini savunarak, “Bu ülkede 65 yaş üstü emekli olmayan kişi kalmadı. Belli bir gelirleri var. Ücretsiz olacaksa öğrencilere ücretsiz olmalı.” ifadelerini kullandı.
Öğretim Üyesi Özlem Güngör de şunları kaydetti:
“Belediyenin öncelikli görevi ulaşım ve altyapı. Ulaşımın yüzde 80’i özel sektörde. Bu denge değişmeli. Büyükşehirlerde 65 yaş üstü mesai saati başlangıcı ve çıkışında toplu taşıma araçlarını ücretsiz kullanamaz. 10.30-16.00 saatleri arasında faydalanabilir. Diğer türlü ücret öder.”
NASREDDİN HOCA FIKRASI: “SEN DE HAKLISIN”
Nasreddin Hoca, kadılık yaparken bir gün bir ahbabı burnundan soluyarak gelmiş. Hasmı için söylemediğini bırakmamış. Sonra:
– Hocam, Allah aşkına söyle, demiş, haklı değil miyim?
Hoca ne yapsın?
– Haklısın, demiş.
Ahbabı sinirleri yatışmış olarak gitmiş. Onun hemen arkasından hasmı gelmiş. Bu defa da o başlamış atıp tutmaya, yok bana şöyle, yok böyle yaptı demeye. O da Hoca’ya sormuş:
– Haklı değil miyim?
Hoca:
– Vallahi çok haklısın, demiş.
Adam da sakinleşerek gitmiş. Tüm bunlara tanık olan Hoca’nın karısı bile bu işe şaşırmış kalmış.
– Senin kadılığında bir garip Hoca Efendi. İkisine de sen haklısın dedin. Hiç öyle şey olur mu?
Nasreddin Hoca hanımının yüzüne bakıp:
– Hatun, demiş, sen de haklısın!

Haber: Hüseyin Atılgan-Osman Akça

Bahar, kitabını platform üyelerine imzaladı
Hür Düşünce Platformunun geleneksel olarak gerçekleştirdiği aylık toplantılar sürüyor. Ekim ayı toplantısı Başkanvekili Mehmet Üzümlüoğlu başkanlığında Mahiroğlu restoranda gerçekleşti. Platform...
Fatma nine yaşam azmiyle örnek oluyor
  Muğla’nın Menteşe ilçesinde Fatma Namalan, dağdan topladıktan sonra “can yoldaşım” dediği Ceylan isimli katırına yüklediği odunları satarak geçimini sağlıyor....
Bedensel engelli profesör, hayat hikayesini anlattığı kitap yazdı
Muğla’da, 23 yıl önce görev dönüşü geçirdiği trafik kazası sonucu malulen emekli olan ve hayatını tekerlekli sandalyede sürdüren Prof. Dr....
Kayıp yaşlı adam ölü bulundu
Fethiye ilçesinde, 3 gün önce kaybolan yaşlı adam dağlık alanda ölü bulundu. Edinilen bilgiye göre, Kızılbel Mahallesi merkez mevkiinde eşi...
Kirlilik Avcıları Datça’yı temizliyor
Datça ilçesinde doğa ve çevre gönüllülerinden oluşan hareket sahilleri temizleyerek gelecek nesillere temiz bir çevre bırakmak için etkinliklerine devam ediyor....
MGC, Denizli’de bir dizi ziyaret gerçekleştirdi
Muğla Gazeteciler Cemiyeti (MGC) Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Akbulut, Yönetim Kurulu Üyesi Ferit Topaloğlu ve Cemiyet Üyesi Tülay Sükûn, Denizli’de...
Muğla arıtmada başarılı iller arasında
Muğla Büyükşehir Belediyesi MUSKİ Genel Müdürlüğü il genelinde 2018 yılında 68 milyon 989 bin m³ atık su deşarj etti. Atık...
Turgutreis Liman Projesi halkın katılı ile tartışıldı
Aras: “PROJENİN YERİ YANLIŞ” Bodrum’un Turgutreis Mahallesi sahiline yapılması planlanan liman projesi hakkında vatandaşları bilgilendirmek amacıyla Bodrum Belediyesi tarafından bir...
 Ergun, FTSO’yu ziyaret etti
Muğla Milletvekili ve İyi Parti Yerel Yönetimler Başkanı Metin Ergun 21 Ekim Pazartesi günü Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret...
Üniversitede Aktif Kampüs etkinliği
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde kampüs hayatını hareketlendirmek, öğrenciler ve tüm personelin çalışma, iş ve ders saatleri dışında kalan serbest zamanlarında...
Tazelenme Üniversitesi Bodrum’da da kuruldu
Tazelenme Üniversitesi Bodrum kampüsü açıldı. BODTO konferans salonunda düzenlenen açılış konferansına Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras,...
Vali Civelek, Ortaca muhtarlarını dinledi
Muğla Valisi Esengül Civelek “Muhtarlarla Buluşma Toplantıları” kapsamında Ortaca ilçesinde mahalle muhtarları ile toplantıda bir araya geldi. Toplantıya Vali Civelek’in...
Uluslararası Girişimcilik, İstihdam ve Kariyer Kongresi gerçekleşti
Girişimcilik kavramı temelinde “istihdam ve kariyer” konularının tartışıldığı “Uluslararası Girişimcilik, İstihdam ve Kariyer Kongresi”, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin ev sahipliğinde,...
Muğla’da 3 kilogramlık dev mantar bulundu
Muğla’da bir vatandaş, ormanda çıktığı gezintide 3 kilogram ağırlığında puf mantarı buldu. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde (MSKÜ) Biyoloji Bölümün öğretim Üyesi...
Bakan Selçuk’tan öğretmene teşekkür telefonu
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Muğla’da görev yaptığı okuldaki sıraları onaran öğretmeni telefonla arayarak teşekkür etti. Milli Eğitim Bakanı Ziya...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ