Reklam
Reklam

MUĞLA TEKNOPARK’IN MENTEŞE’YE FAYDASI

Faik İlter
Faik İlter
  • 12.07.2014
  • 494 kez okundu

Öncelikle bu hafta ki yazıma başlamadan önce bir şey paylaşmak istedim. Muğlamızı parklarla donatalım çünkü parklar ailemiz, çocuklarımız ve torunlarımızın geleceği için önemlidir. Lütfen parklarımıza sahip çıkalım vede çıkartalım. Unutmayın siz halksınız sizin söyledikleriniz en önemli değerlerdir. Bu yazı kesinlikle siyasi bir yazı değildir. Sadece kendi düşüncelerimin bir ifadesidir.

Şimdi parklardan teknoparklara geçiş yapacağım. Teknopark denen kavramın çıkışını geçmiş yazılarımda anlatmıştım. Şimdi size Teknopark’ın Muğla’ya faydasını anlatmaya çalışacağım. Öncelikle kanunların belirlediği durumlaraa göre mevzuata uygun olarak vergiden muaf bir bölge olacak. Ülke için yararlı ürün geliştirebileceğine inanan her sektör buraya dahil olabilecek. Teknopark bölgesinde ki işletmeler üniversite hocalarıyla birlikte işler yapıp şirket kurabilecekler. Üniversite sanayi işbirliğinde en önemli basamak Muğla Teknopark olacak.
Muğla teknopark içinde mevzuata uygun olan bir çok firmanın ofisleri olacak. Bu ofislerle birlikte bir fuar alanı da dahil olabilecek bu fuar alanında hem teknoloji yazılım ürünleri hemde diğer sektörlerin yararlı ürün kapsamında ki ürünleri sergilenecek. Bütün bunları görmeye öğretim seviyesi yüksek para harcayabilecek insanlar Muğla’ya gelecek. En önemlisi Muğla teknopark da çalışacak insanlar teknoloji geliştirdiği için kalifiyeli elemanlar olacak bununla bağlantılı olarak da harcama kapasiteleri yüksek olacak.
Bunlarla bağlantılı şu an ki en önemli harcama kalemlerden olan bilgisayar oyun piyasası için Muğla Türkiye oyun turnuvaları merkezi olacak. Bunun katkısı o kaadar yüksek olacak ki oyun turnuvalarının Muğla teknoparkda düzenlenmesiyle buraya ülke çapından ve ülke dışından bir çok oyunsever gelecek. Ayrıca fuar merkezinde oyun fuarları düzenlenecek. Dünya çapı oyunlar Türkiye piyasasına Muğla’dan girecek. Yerli ve yabancı turist akını olacak bir proje Muğla Teknopark.
Neyse ki bu proje için başlangıcı yapmış bulundayım Muğla Sanayi ve Ticaret Odası Meclis Başkanı Sayın Şükrü ALTINAY’a ön dökümanı ulaştırmış bulunmaktayım. Bundan sonrasında sayın valim, sayın büyükşehir belediye başkanım, sayın rektörüm ve ticaret odamızın yetkilileriyle birlikte aşama aşama ilerleme kaydedeceğimizi düşünüyorum. Ama bütün bunların olması için sizlerin desteği herşeyden önemli. Teknoloji Muğla’nın geleceği buna inanalım unutmayın inanmak başarının anahtarıdır.Bol teknolojili bir hafta dilerim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ