Reklam
Reklam

MUĞLA HAK ETTĞİNİ ALIYOR…

İsmail Atasever
İsmail Atasever
  • 10.09.2019
  • 99 kez okundu

Gözlendiği gibi 9 Eylül 2019 tarihi itibariyle, 2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılı Türkiye genelinde konuşlanan tüm eğitim kurumlarında başladı.
Bunun anlamı, Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek çocuklar ve gençlerimizin yeni bir dönemde bilgi ve görgülerini daha da artıracaklarıdır.
Böylelikle her bir öğrenci, temel eğitimin ilk kademesinden başlamak üzere ortaöğretimin sonuna kadar, öğretmenlerin kendilerine vereceği bilgiler doğrultusunda geleceğe hazırlanacaklardır.
Hem de her eğitim kurumunda.
Kısaca, öğretmenlerin gösterdiği yoldan ayrılmamak kaydıyla, ülkesi adına taşıdığı sorumluluğu yerine getireceklerdir.
Kaldı ki getirmek zorundalar.
Değil mi ki Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği yolda, ülkenin geleceği ve uluslararası düzeyde hak ettiği yeri alabilmesinde asıl sorumluluk sahibi onlardı.
Dolayısıyla ne yapıp edip, bir yerde farz olan görevi eksiksiz yerine getirmeleri kaçınılmazdı.
O takdirde, olmazsa olmaz müeyyideler yerine getirildiği gibi ülkemizin konumu daha ayrıcalıklı olurdu.
İşte bu nedenle, dünyanın baş döndürücü hızla gelişme gösterdiği süreçte çocuklarımız ve gençlerimiz, gelecekte asıl sorumluluk sahipleri olarak çalışmak, hem de çok çalışarak durumundalar.
Bu tür bir yaklaşım sonrasında, minnet ve şükranla yâd edileceklerdir.
***
Bu arada eğitim ve öğrenim bağlamında bir realite var ki yadsınamaz.
Türkiye’nin çağdaş ülkeler düzeyinde yer almasında önemli görev üstlenen illerden birinin Muğla olduğuna en küçük kuşku yok.
Üstelik dün olduğu gibi günümüzde aynı başarı söz konusu…
Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen ortaöğretim birinci kademe ve üniversite giriş sınavlarında en başarılı il olması, her şeyi tüm açıklığıyla ortaya koyuyor.
Bu nedenle Milli Eğitim Müdürlüğünüm rehberliğinde görev üstlenen il genelindeki tüm eğitim kurumlarının yönetici ve öğretmenlerini yürekten kutlamamız gerekir.
Şahsen, yerden göğe hak ettikleri için her birini gönülden tebrik ediyorum.
Ümit ediyoruz ki aynı başarılar, önümüzdeki süreçte daha da artarak devam eder.
***
Muğla adına her birimizi fazlasıyla mutlu eden öğrencilerin başarısına karşın, cevap arayan bir takım sorular olduğu da bir gerçek.
Öncelikle, il genelinde konuşlanan okullar, her yönüyle dört dörtlük mü?
Fiziki mekanlar, araç ve gereçler itibariyle bir sıkıntı var mı?
Yoksa her bir okul, en iyi şekilde ihtiyacı karşılamakta mıydı?
Özellikle öğretmen eksikliği çekilen okullar var mıydı?
Her şeyden önce Milli Eğitim Bakanlığının, tüm bu ayrıntılar bağlamında bakış açısı nasıldı?
Yanı sıra siyasiler, özellikle milletvekilleri, konuya ilişkin yaklaşım gösteriyorlar mı?
Bir başka yaklaşımla Muğla’nın Eğitim ve Öğretim itibariyle nasıl bir konjonktüre sahip olduğu?
İlde gözlenen eğitim ve öğretim, Türkiye koşullarında iyi bir noktada olmasına karşın, özellikle işin kotarılmasında etkin siyasilerin yaklaşımları nasıldı?
Özellikle Ankara bağlamında çözümün parçası olan milletvekilleri, okulların açıldığı süreçte nasıl bir yaklaşım içerisindeydiler?
Eğitim ve öğretime yabancı olmayan milletvekili Mehmet Yavuz Demir ve bir o kadar duyarlı vekil Yelda Erol Gökcan, ne diyordu?
Çeşitli konularda olduğu gibi eğitim ve öğretim itibariyle sıcak yaklaşımlar sergilediklerine tanık olduğumuz CHP milletvekilleri Burak Erbay, Süleyman Girgin, Suat Özcan, Mürsel Alban ve İYİ Parti Milletvekili Metin Ergün de kuşkusuz aynı yaklaşımlarını sürdüreceklerdir.
En azından öyle ümit ediyoruz.
***
Ülkemiz koşullarında eğitim ve öğretim adına bir realite daha var ki yadsınamaz.
Ait oldukları seçim bölgeleri için iktidarda olan partinin milletvekilleri daha bir avantajlıdır.
Dolayısıyla bölgelerinin karşılaştığı sorunların giderilmesi noktasında etkindirler.
Bu nedenle Muğla’da gözlenen sorunların çözüme kavuşturulması için Ak Parti milletvekilleri Yelda Erol Gökcan ve Mehmet Yavuz Demir, çözümün bir parçası olarak gözleniyor.
İlişkin olarak milletvekili Demir, eğitim ve öğretim yılının başlaması dolayısıyla görüşlerini yansıtırken, bazı ayrıntılara yer veriyor.
2019-2020 Eğitim-Öğretim yılının başlaması nedeniyle, TBMM’nin temsilcileri olarak eğitim yatırımlarına her zaman öncelik verdiklerini, bu sayede MEB ödeneklerinden en fazla Muğla’nın yararlandığının altını çiziyor.
Kendisinin de aynı zaman öğretmen olduğunu vurgulayan Demir;
Bugün küçücük kalplerin heyecanla çarptığı, bizim için de geleceğimizin nasıl şekilleneceğinin belirlenmeye başladığı oldukça önemli bir gün.
Eğitim-öğretim toplumların adeta yaşamsal ihtiyaçlarından biridir.
Eğitimimiz ne denli kaliteli olursa, geleceğimiz de o kadar güvence altında olacaktır.
Milli Eğitim Bakanlığınca gerçekleştirilen yenilikçi adımlar, toplumumuzun her kesimince beğeniyle karşılanmakta, bu alanda modern çağın ötesinde uygulamalar, vizyon sahibi öğrenci ve öğretmen yetiştirilmesine imkan sağlamaktadır.
Milletvekili Yavuz Demir’in yeni eğitim öğretim yılının başlaması nedeniyle altını çizdiği ayrıntılara karşı çıkılamaz. Kendisinin de vurguladığı gibi aynı zamanda eğitimci olması, Muğla adına bir avantajdı.
Dolayısıyla diğer AK Parti Milletvekili Yelda Gökçan’la birlikte sıcak yaklaşımlar sergilemeleri sonucu Milli Eğitim B:akanlığınca ayrılan eğitim ödenekleri içinde en fazla payın Muğla’ya aktarılması, yeni okullar ve onarım-tadilat adına, önemli göstergeler.
Ancak unutulmamalı ki Muğla, çeşitli alanlar adına devlete sağladığı sayısız katkılar gözönüne alındığında tek söylenebileceğimiz, MUĞLA’NIN HAKETTİĞiNİ ALDIĞIDIR.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ